Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2022. június 11. 04:34 Podcast

G7 Podcast: A klímacélokat és a jó gazdasági kilátásokat is bukhatjuk az energiaválság miatt

Annak ellenére, hogy nem láttam, hogy mi volt a hetvenes-nyolcvanas években, nem gondolom, hogy nagyon túlzó lenne ehhez az időszakhoz hasonlítani a mostanit. Az alapvetően egy olajvezérelt válság volt, most pedig nem csak az olajról beszélünk, sőt, leginkább a földgáz a főszereplője ennek a válságnak – mondta Jandó Zoltán az e heti G7 Podcastban a hetvenes évekbeli és a mostani energiaválságot összehasonlítva.

A műsort a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.

Jandó Zoltán kapta a Magyar Energiakereskedők Szövetségének (MEKSZ) 2022-es energetikai újságírói díját, a G7 Podcast e heti adásában ezért vele beszéltük át az energiaárak elszállásának részleteit, következményeit és lehetséges kimeneteleit.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEnergetikai újságírói díjat kapott kollégánkKollégánk, Jandó Zoltán kapta a Magyar Energiakereskedők Szövetségének (MEKSZ) 2022-es energetikai újságírói díját.

“Én foglalkoztam néhány iparággal, de mindig is azt mondtam, hogy az energetika ezen belül is talán a legkomplexebb. Nagyon sok mindent fog össze, és nagyon sok összetevős az egész, és ezért igazából soha nem lehet teljesen megtanulni azt, hogy hogyan is működik, és mindig jönnek szembe újdonságok. Viszont az elmúlt bő fél évben tényleg olyan evidenciák dőltek meg, amire azt gondoltuk korábban, hogy nem fognak”

– mondta Jandó Zoltán, aki szerint azért is van nagy jelentősége annak, hogy a mostani válságban kiemelt szerepe van a földgáznak, mert ennek fontos fenntarthatósági vonatkozásai is vannak a lakossági, vállalati gazdálkodási és makrogazdasági szempontok mellett.

A járvány és a háború előtti években ugyanis alapvetően az volt az elképzelés, hogy a zöld átállásban fontos szerepe lesz a földgáznak. Mivel a megújulók termelése megfelelő akkumulátortechnológiák híján jelentősen függ az időjárástól, az energiaszolgáltatás kiegyelítéséhez praktikus megoldásnak tűnt gyorsan ki- és bekapcsolható földgázalapú erőművekkel tervezni ezeket a rendszereket.

“Tulajdonképpen azzal, hogy kitört a háború, és egyrészt Európa elindult a szankciók irányába, másrészt rájött arra, hogy azért az orosz gáznak vannak nagyon komoly rizikói, elkezdett kialakulni egy olyan forgatókönyv, hogy keresni kell a gáznak a helyére valami mást ebben a történetben. És egyáltalán nem nagyon látszik, hogy mi lehet az” – mondta Jandó Zoltán, aki szerint ez az európai zöld átállás menetébe jelentős éket vert.

Most ráadásul úgy tűnik, hogy az energetikai problémák akkor sem oldódnának meg, ha a háború véget érne. Jandó Zoltán szerint bár vannak az árak konszolidációjára mutató jelek, de jelentős csökkenés nem várható. Mindez az infláció mellett gazdasági lassulást is okozhat, és még az is benne van a pakliban, hogy a klímacélok sem teljesülnek majd ebben a helyzetben. A konkrét kimeneteleket az iparág és a helyzet komplexitása miatt nehéz előrejelezni, viszont egy optimista forgatókönyv megvalósulása esetén a válság lökést is adhat a gázról és a fosszilis energiahordozókról való leválásnak.

Ebben az esetben olyan fejlesztések fognak felgyorsulni, amelyek például a gázt kiváltják a lakossági fűtésben, viszont valószínűleg megmarad a gáz szerepe a villamosenergia termelésében. És közben pedig megpróbálják az orosz gázbeszerzést minél inkább csökkenteni. “Tehát egyik oldalról jelentősen csökkenteni fogják a földgázfelhasználást például a fűtésben, másik oldalról akár még növekedhet is a földgázfelhasználás, ha meg tudja ezt oldani valahogyan Európa” – mondta erről Jandó Zoltán.

Kövesd a G7 podcastot bármelyik podcast-appon, és iratkozz fel a hírlevelünkre!

Korábbi adásaink:

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagasabb inflációt és alacsonyabb növekedést okozhat a nagy költségvetési kiigazításA rendszerváltás óta eltelt időszak egyik legnagyobb költségvetési kiigazítását jelentette be a kormány. Ennek a lehetséges hatásait jártuk körbe az e heti G7 Podcastban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMítoszok alapján beszélünk a rendszerváltásról és az ország felzárkózási esélyeiről isOlyan feszültség van a nemzeti tőke helyzetbe hozása és a világgazdasági szintlépés között, amibe korszakokon átívelően törik bele a magyar elitek bicskája. Gerőcs Tamás a G7 Podcast vendége.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz üzleti életre is jó hatással van, ha szabad a médiaMilyen módszerekkel tartja sakkban a kormány a médiát? A G7 eheti podcastja emellett arról szól, hogy a független újságok oknyomozó tevékenysége nyomán fény derülhet vállalati károkozásokra is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉszak-Korea szintjére taszíthatja az orosz gazdaságot Putyin háborújaG7 Podcast! Milyen következménye lenne az EU tagállamaira és Oroszországra az olajembargónak, és mennyire számít keménynek az EU hatodik szankciós csomagja?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKockázatos, de nagy nyereséggel kecsegtető év jöhet a magyar agráriumbanA termelés drágulása és az orosz-ukrán piacok zsugorodása a bátor és szofisztikált gazdasági megoldásokkal dolgozó gazdáknak kedvez. Ezekről is szó volt a G7 e heti podcastjában.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk"Sablonok mentén értjük félre az országot" - Holch Gábor Kínában élő magyar tanácsadó üzletről, kulturális különbségekrőlMit gondolnak a kínaiak Magyarországról, és miben hasonlít jobban egy magyar egy vietnámira, mint egy kínaira? Ezekről is szó volt a G7 Podcast e heti adásában.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar az egyik leglazább bevándorlási szabály, de kik akarnak idejönni?Ha cégalapításról van szó, Magyarországon az egyik legmegengedőbb a bevándorlási szabályozás az EU-ban - mondta Ürögdi Barbara, a Helpers Hungary Kft. ügyvezetője az e heti G7 Podcastban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast energetika energiaválság földgáz kőolaj rezsi Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.

Bucsky Péter
2024. október 26. 06:10 Podcast

Sok pénzzel nyomul a Balkánon a kormány, de miért jó ez Magyarországnak?

200 milliárd forint kedvezményes kölcsönt nyújt hazánk Észak-Macedóniának. A térség szakértőjével készített podcastunkból kiderül, hogy mire fordíthatják ezt az összeget.

Holtzer Péter
2024. október 19. 06:04 Podcast

Már azt sem tudjuk pontosan, hogy hány gyerek jár a magyar iskolákba

Egyre kevesebbet tudunk a közoktatásról, pedig szakpolitikai elemzések nélkül át sem lehet gondolni, hogy mit kellene hosszú távon csinálni.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.