Magyarországon farmereket és motorokat drágíthat Trump vámháborúja
25 százalékos vámot vet ki március 12-től Donald Trump az acél és az alumínium importjára – jelentette be az amerikai elnök hétfőn.
Előzmények: az amerikai acélgyártás újraélesztése Trump egyik fő kampányüzenete volt, különösen Ohióban és Pennsylvaniában, ahol egyre kevesebb a munka az iparban.
George W. Bush 2002-ben már vetett ki vámot az acélimportra. Az amerikai cégek viszont emiatt drágábban vásárolták az alapanyagot, és munkahelyek is megszűntek az intézkedés következtében. Az elnök ezért 2003-ban feloldotta az acélvámokat, mielőtt az Európai Unió bővítette volna az ellenintézkedéseit.
Tágabb kontextus: az uniós tagállamok közül a legtöbb acélt Németország, Hollandia és Belgium exportálja az Egyesült Államokba, a magyar kivitel – 2023-ban 712 tonna – ennek a töredéke.
Az USA-nak nagy szüksége van alumíniumbehozatalra a belső kereslete kielégítéséhez, ennek nagy részét Kanadából, az Egyesült Arab Emírségekből és Kínából szerzi be.
Reakciók: az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen határozott és arányos válaszlépéseket ígért. Úgy látja, a vámok kivetése igazságtalan az Egyesült Államok részéről.
A német kancellár, Olaf Scholz elmondta: a 450 milliós európai uniós piac egységesen fog fellépni az új amerikai vámokkal szemben. Könnyen lehet azonban, hogy ezt a fellépést már nem kancellárként fogja kísérni, ugyanis a jövő vasárnap esedékes németországi választásokon nem az ő pártja az esélyes.
Az EU a legegyszerűbben azokat a korábban felfüggesztett vámokat léptetheti újra életbe az amerikai importra, amelyek vas- és acélipari termékek, élelmiszerek mellett kiterjedtek például Levi’s farmerekre és Harley-Davidson motorokra is. Ez minden bizonnyal emelné ezeknek a termékeknek az árát EU-szerte.
Mi következik? Trump azzal is fenyegette az Európai Uniót, hogy 25 százaléknál magasabbra emelheti az acél- és alumíniumimportra vonatkozó vámokat. Az uniós gazdasági miniszterek szerdán videokonferenciát tartanak a válaszlépésekről. Az amerikai elnök ígérete szerint hamarosan az autókra, a félvezetőkre és a gyógyszerekre is vámot vethet ki.
Trump vámjai azonban nemcsak a célországokban okozhatnak gazdasági recessziót, hanem az Egyesült Államokban is. Az elnök célja hosszútávon inkább geopolitikai előny kikényszerítése, vagy a tárgyalópartnerek, például az Európai Unió vezetőinek megfélemlítése lehet.
Egy szélesebb körű vámháború blokkosodáshoz vezethet, amely során számos cég visszatelepítheti a termelését abba az országba, ahol a székhelye van.