Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2025. február 5. 13:44 Világ

Amit Trump szeretne, azért a NATO szétbombázta Szerbiát

Saját mércéjéhez képest is hajmeresztő ötlettel állt elő az amerikai elnök a Gázai övezet jövőjével kapcsolatban: a területet az Egyesült Államok venné birtokba, és miután közel kétmillió palesztin lakosa elhagyta, az ország építené újjá egy „riviéra” képében.

Előzmények: az övezet lakosainak jelentős részét olyan palesztinok teszik ki, akiknek felmenőit a korábbi háborúk során üldözték el Izrael területéről. A területet a Hamász terrorszervezet igazgatta, amely 2023. október 7-én Izrael történetének legvéresebb terrortámadását hajtotta végre, amely közel 1200 áldozatot követelt.

  • Izrael erre elsöprő offenzívával válaszolt, amelynek során lerombolta az övezet nagy részét, a túlélők menekülttáborokba és még a korábbinál is kisebb helyre zsúfolódtak össze, és szinte teljesen segélyekből élnek, az éhezés mindennapos probléma. A palesztin áldozatok száma az övezetben már a 46 ezret közelíti.
  • Több hónapja az látszik azonban, hogy a bosszún túl az izraeli kormánynak nincs igazán ötlete a hogyan továbbal kapcsolatban. A Hamász erejét megtörték, de nem tudták felszámolni a terrorszervezetet. A tartós megszállás az azzal járó folyamatos veszteségek miatt nem reális opció – eleve ezért vonult ki onnan Izrael még 2005-ben.
  • Az utóbbi hetekben törékeny tűzszünet van érvényben, a Hamász több (még 2023-ban ejtett) izraeli túszt is szabadon bocsátott.

Felülnézet: már Donald Trump elnöksége előtt is felmerült a palesztinok kitelepítése az övezetből, azonban ezt nemcsak ők utasítják el, hanem a szóba került célországok közül például Egyiptom és Jordánia is.

  • Nem véletlenül: bár Trump nem zárta ki, hogy a jövőben palesztinok is éljenek a területen, de a szövegkörnyezetből elég egyértelműnek tűnik, hogy többségük soha nem térhetne vissza. Vagyis ezzel tovább csökkenne a palesztinok Izrael megalapítása óta egyre csak fogyatkozó területe.

Igen, de: Trump fenyegetéseivel, hajmeresztő ötleteivel kapcsolatban rendre előkerül, hogy ez csak tárgyalási taktika, igazából engedményeket akar kicsikarni. Itt azonban nemigen látszik, hogy az agyonbombázott palesztinokkal milyen gazdasági alkut akarna kötni.

Tágabb kontextus: Trump javaslatát nehéz úgy értelmezni, hogy az ne legyen etnikai tisztogatás, vagyis egy őshonos lakosság elüldözése, maradékainak erőszakos asszimilálása. Ez a nemzetközi jog egyik legerősebb tabuja volt eddig, a NATO 1999-es Jugoszlávia elleni légi hadjáratát jelentős részben a koszovói albánok üldözésével indokolták.

  • Ha ezt az ötletet az amerikai elnök keresztülviszi, azzal kirúgja a nemzetközi jog egyik tartóoszlopát. Igaz, ugyanezt kezdte el a területi terjeszkedés tilalmával is.
  • A koncepció előképei leginkább talán azok a Kínától kizsarolt gyarmati vagy koncessziós területek lehetnek, amelyeket szinte minden európai hatalom megszerzett magának (még az Osztrák-Magyar Monarchia is.) Ezek kikerültek a kínai joghatóság alól, és az utolsók csak 1997-ben (Hongkong az Egyesült Királyságtól), illetve 1999-ben (Makaó Portugáliától) tértek vissza az anyaországhoz.

Reakciók: értetlenséggel vegyes felháborodást váltott ki Trump ötlete a világ nagy részén, a megnyilatkozó arab országok és a Hamász is elutasította a koncepciót. Ahogy (a fenti párhuzam alapján nem meglepő módon) Kína is, továbbá Törökország szintén.

  • A Trump oldalán nyilatkozó izraeli miniszterelnök teljesen nyíltan nem foglalt állást. Arról beszélt, hogy győzelemmel fogják befejezni a gázai háborút, és dicsérte Trumpot, hogy bátran áll elő friss ötletekkel.

Alulnézet: abban igaza van Trumpnak – aki gondolatát részben a palesztinokon segítő humánus ötletként adta elő -, hogy az övezet jelentős része jórészt lakhatatlan, évtizedekbe és dollármilliárdokba kerül majd az újjáépítése.

Mi várható? Ha Trump terve megvalósul, az óriási győzelem lenne az izraeli szélsőjobbnak, amely minél több területről szeretné elűzni a palesztinokat, majd zsidókat telepíteni oda, megvalósítva Nagy Izraelt a „tengertől a (Jordán) folyóig”.

  • Az ötletet övező teljes térségbeli ellenállás miatt azonban nehéz elképzelni, hogy megvalósuljon. Ennek elfogadása az olajállamok abszolutista módon uralkodó elitjének is gyengítené a társadalmi elfogadottságát.
  • A lakosságot az éheztetés fokozásával ugyan elvileg távozásra lehetne bírni (ha Egyiptom megnyitná a határát), de így már nem a 19. századba térne vissza a világ, hanem a középkorba.
  • Ezek után pedig például Putyin orosz elnök is hivatkozhat arra, hogy ha már úgyis porrá bombázta Kelet-Ukrajnát, és a lakosság is elmenekült, akkor tartozhat Oroszországhoz, amely majd újjáépíti. Vagyis a nemzetközi rendszer visszatérne oda, ahol mindig az erősebbnek van igaza.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPutyin rántotta ki a kést, Trump adhatja meg a kegyelemdöfést a nemzetközi rendnekA hódító háborúknak 1945-ben leáldozott, ám az orosz után az amerikai elnök is elkezdte aláásni a világrend egyik legalapvetőbb jogelvét – amelyet annak idején pont Amerika vezetett be.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA 30-as éveket idézi a nagyhatalmak terjeszkedési vágya, de azért nem biztos a katasztrófaEgy elmélet szerint Trump, Putyin és Hszi hódítási vágyát a világgazdasági és -politikai blokkosodás motiválja, ami a második világháborúhoz előtti helyzethez hasonlít.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA „mi kis Khinánk” kudarca, avagy miért nem lett Magyarországnak Hongkongja?Ausztria-Magyarországnak a 20. század elején 16 évig volt Peking közelében egy jó fekvésű koncessziós területe, de gyakorlatilag semmit sem sikerült belőle kihozni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA terror logikája: csapdába csalhatja Izraelt a Hamász a borzalmas mészárlássalSosem halt még meg annyi civil egy napon Izrael történetében, mint szombaton. Ha azonban válogatás nélkül szabadít erőszakot több millió palesztinra, azzal rosszul járhat a zsidó állam.

HIRDETÉS

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Donald Trump Gázai övezet háború ingatlanfejlesztés Izrael Közel-Kelet palesztin-izraeli konfliktus Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. február 3. 14:35 Világ

A szerb nyugdíjasok és az ügyvédek is odaállnak a kormány ellen tüntető szerb diákok mellé

Hétfőn a Művelődési Minisztériumot kerítik be a diákok, szerdán pedig a nyugdíjasok tüntetnek. Az ellenzék viszont megosztott, az elnök ezért akár előrehozott választásokat is kiírhat.

Vámosi Ágoston
2025. január 31. 13:57 Világ

A szankciók mellett ukrán drónok is szorongatják az orosz olajexportot

Hamarosan kiderül, betartják-e a vevők az orosz tankerek és olajvállalatok elleni új szankciókat. Közben leállt egy nagy orosz olajexport-terminál.

Vámosi Ágoston
2025. január 31. 11:09 Világ

Rekordot döntött a kávé ára, drágulás jöhet a magyar boltokban is

Idén már 15 százalékkal drágult az arabica az árutőzsdén, miután a brazíliai kávétartalék töredéke a korábban megszokott mennyiségnek.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. február 4. 05:23 Adat, Vállalat

Egyre kevésbé abból él egy patika, amire sokan elsőre tippelnének

Az államilag támogatott gyógyszerekból származó bevétel elinflálódott, emiatt is drágul a C-vitamin, a sampon, a gyógytea, és hasonlók a gyógyszertárakban.

Stubnya Bence
2025. február 3. 06:05 Közélet

Felfedezte a kormány a magyar középosztályt, de tényleg olyan izmos?

2025 Orbán Viktor szerint a középosztály megerősítésének éve lesz. De kik azok a középosztálybeliek, és miért pont most kell erősíteni őket?

Miklós László
2025. február 2. 19:00 Közélet

Orbán és Fico együtt képviselik az orosz érdekeket gázügyekben

Az Orbán-kormányra mindig is jellemző volt a Gazprom érdekeinek előtérbe helyezése, de erős nyilatkozataival a szlovák kormányfő is felzárkózott.