Csak tőlünk megy gáz Szlovákiába, de ez nem zavarja a piacot
A december eleji szintre csökkent a földgáz tőzsdei ára hétfőn. Ez arra utal, hogy komoly fennforgást nem okoz a piacon az ukrajnai tranzit leállítása, és a piaci szereplők már korábban beárazták ezt a lehetőséget.
Más kérdés, hogy a földgáz még így is drágább, mint az elmúlt egy évben szinte bármikor. A 2022-es káosz után az árak egészen tavaly februárig ereszkedtek, azóta lassú emelkedést láthatunk.
Számokban: az irányadó holland tőzsdén egy megawattórányi földgáz ára (másnapi szállításra) hétfő kora délutánra 48 euró alá csökkent. Amióta december végén leállt az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitja, azóta nem járt ilyen alacsonyan az árfolyam.
Mindez azt jelenti, hogy az ukrajnai szállítások beszüntetése nem járt tartós áremelkedéssel. Múlt hét második felében volt némi drágulás, de már pénteken csökkentek az árak.
Ennek magyarázata ágazati szakértők szerint az, hogy a piac előre, valójában már december elejére beárazta ezt a forgatókönyvet. Bár karácsony előtt volt némi árcsökkenés, lényegében az egész hónapban 40 és 50 euró között mozgott a TTF-jegyzés, az osztrák és cseh árak pedig ennél 1-2 euróval magasabbak voltak.
Tágabb kontextus: az ukrán tranzit megszűnése miatt kieső mennyiség európai szinten nem volt jelentős. Tavaly már csak 13 milliárd köbméter, azaz a teljes fogyasztás 4-5 százaléka érkezett ebből az irányból az EU-ba.
Mivel az európai piacok a korábbi évek infrastrukturális fejlesztéseinek köszönhetően elég jól össze vannak kapcsolva, így előre sejteni lehetett, hogy ekkora kínálatcsökkenés nem okoz komoly áremelkedést.
A Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) egy korábbi kutatásában arra jutott, hogy alacsony keresleti szint mellett 5, de növekvő igény és kedvezőtlen világpiaci folyamatok esetén is csak 20 százalékkal emelkednének az EU gázbeszerzéshez köthető kiadásai az ukrán tranzit felszámolása miatt.
Igen, de ez nem jelenti azt, hogy senkinek ne fájna az ukrajnai szállítások kiesése. Szlovákiába és Ausztriába jelentős részben ebből az irányból érkezett a gáz még 2024-ben is. Különösen a szlovákok aggódtak a fejlemények miatt. Robert Fico kormányfő válaszlépésekkel is fenyegette Ukrajnát az elmúltnapokban.
Az év első napjaiban a Szlovákiába befutó földgáz mennyisége valóban jelentősen csökkent, jelenleg csak Magyarország felől vannak szállítások, és tőlünk is kevesebb gáz érkezik, mint a korábbi hetekben.
Mi várható? Hosszabb távon érdekes kérdés, hogyan juthat hozzá Szlovákia a Gazprommal kötött szerződésben rögzített gázmennyiséghez. Elvileg érkezhetne más irányból – például a déli útvonalon – is a földgáz Szlovákiában, a gyakorlatban azonban valószínűleg ehhez nem elég a déli vezeték kapacitása.
Jogilag ez egyébként valószínűleg a Gazpromnak kellene, hogy gondot okozzon. Az ágazati gyakorlat ugyanis eddig az volt, hogy az oroszok a vevőig szállították a gázt, ezt a szerződéses kötelezettséget azonban most jó eséllyel nem tudják teljesíteni.
Bár a nacionalista politikusok gyakran hivatkoznak ezeréves birodalmak kultúrájára és történelmére, ezeknek kevés köze van a nemzet és a modern állam mai felfogásához.