Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2024. december 9. 13:26 Adat

Külföldre megy a gáz a magyar tárolókból, ezért apad rohamosan a készletszint

Látványosan gyorsabban apadt az elmúlt hetekben a magyarországi földgázkészlet, mint amit megszokhattunk az előző években. Bár a tavalyinál és a tavaly előttinél kedvezőtlenebb időjárás is szerepet játszik ebben, de messze nem ez a fő ok.

Számokban: szinte pontosan egymilliárd köbméter gáz fogyott október eleje óta a hazai gáztárolókból. Ez a teljes kezdeti készlet bő hatoda, és messze több, mint amit az előző két évben megszokhattunk.

  • Az orosz-ukrán háború kirobbanása óta az ebből eredő gázpiaci bizonytalanság miatt az uniós országok igyekeztek magas szinten tartani a földgázkészleteket. Itthon is ez volt a jellemző az előző két évben: tavaly december elején még messze 90 százalék fölött volt a telítettség.
  • Ezzel szemben jelenleg már a 80 százalékot sem éri el a hazai tárolók töltöttsége. Tavalyelőtt hasonló volt a helyzet az évnek ebben az időszakában, ám a trendek eltértek. Míg akkor alacsony szintről kellett feltölteni a tárolókat, és még november közepén is nőtt a készletszint, most október eleje óta folyamatosan apad.
  • Ráadásul elég gyors ütemben: napi szinten durván 30 millió köbméter gázt tárolnak ki a hazai létesítményekből.

Tágabb kontextus: az első lehetséges magyarázat, ami vélhetően mindenkinek eszébe jut, az az előző években megszokottnál kedvezőtlenebb időjárás. A hőmérséklet ősszel alacsonyabb volt, mint 2022-ben és 2023-ban, ami logikusan növeli a gázfogyasztást.

  • A felhasználás valóban nőtt, de annál sokkal kisebb mértékben, hogy megmagyarázhassa a készlet rohamos apadását. Októberben 120, novemberben 180 millió köbméter lehetett a fogyasztásnövekedés, ami messze van a kitárolás mértékétől.
  • Különösen, hogy a behozatal kismértékben még emelkedett is. Azaz úgy fogyott sokkal több gáz a tárolókból, hogy az országba több jött be, a fogyasztás pedig nőtt ugyan, de csak kisebb mértékben.
  • A tárolókban lévő gázmennyiség csökkenésének fő oka így a megugró kivitel: jelenleg sokkal több földgáz megy ki az országból, mint amit tavaly és tavalyelőtt megszokhattunk. Elsősorban Szlovákia és Ukrajna irányába.

Mi várható? Mivel a magyar tárolók kapacitása az ország fogyasztásához képest is kifejezetten nagy, a kereskedők pedig láthatóan tudnak keresni a magyar tárolókban lévő gáz külföldi értékesítésén, a trend várhatóan folytatódik.

  • Sőt, ha a csökken vagy leáll az ukrán tranzit – amire van esély – akkor még fokozódhat is. Ez esetben elsősorban Szlovákiának és Ausztriának alternatív forrás és útvonalak után kell néznie, ami felértékelheti a magyar tranzitot és gáztartalékot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gondNem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat földgáz gázszállítás gáztároló orosz gáz Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2025. január 24. 11:03 Adat, Közélet

Már az elején elvéthetjük az egymilliós átlagbérhez vezető utat

Önmagában nem néz ki rosszul a bérdinamika, de a lassuló trend alapján nagyon meglepő lenne, ha időre elérnénk a kormányzati ígéret kiindulópontját.

Jandó Zoltán
2025. január 23. 11:23 Adat, Közélet

Egyre gyakoribbak az iskolákat célzó tömeges bombafenyegetések Közép-Európában

Több tucat magyarországi iskola kapott fenyegető üzenetet csütörtök reggel. Bulgáriában tegnap történt hasonló, Szlovákiában legutóbb tavaly ősszel.

Stubnya Bence
2025. január 23. 10:36 Adat, Pénz

Miért pont most tette ki az ablakba Orbán Viktor a magyar államadósságot?

Akkor dicsekedett a miniszterelnök a szerinte nem növekvő államadóssággal, amikor épp nőtt, de az uniós mezőnyben nem vészes a magyar helyzet.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 16:45 Pénz

Jól hangzik a 8 százalékos banki kamat, de az adó elviszi több mint a negyedét

Elsőre jól hangzanak a banki betétakciók, de 28 százalék az adóteher, és ha befektetési jegyet is kell venni, akkor általában a kockázat is magasabb.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 13:43 Pénz, Világ

Jól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitot

A Raiffeisen kétmilliárd eurós büntetése jól mutatja, hogy milyen könnyen semmivé válhat az Oroszországban maradt nyugati cégek által megtermelt nyereség.

Mészáros R. Tamás
2025. január 23. 06:00 Világ

A világ negyedik legnépesebb országa is csatlakozott a kínai-orosz klubhoz

A 275 milliós Indonézia BRICS-tagsága jelzi a gazdasági világrendszerváltás igényét, bár rövid távon a kínai pénz és az illiberalizmus védelme a fő motiváció.