Nem ajánlott fel havi kapacitáslekötési lehetőséget az ukrán gázvezeték-hálózatot felügyelő rendszerüzemeltető cég az orosz-ukrán határon található szudzsai gáztranzitállomáson.
- Eddig ezen a ponton lépett be Ukrajnába az a gáz, amely aztán az országon keresztül az Európai Unióba érkezett. Bár az ukrán tranzit jelentősége csökkent, az idén így is 13 milliárd köbméter gáz haladt át az országon.
Előzmények: december 31-én lejár az orosz gáz ukrajnai tranzitjáról szóló megállapodás, és nem valószínű, hogy a felek meghosszabbítják. Bár öt évvel ezelőtt szó szerint az utolsó pillanatban sikerült megegyezni, most nem sok esély látszik erre.
- A piaci szereplők ennek ellenére bíznak benne, hogy fennmarad az ukrán gáztranzit. A reményt többnyire arra alapozzák, hogy mindenkinek ez az érdeke.
- A megoldás egy harmadik szereplő belépése lehet. Ez megvenné az orosz-ukrán határon a gázt az oroszoktól, majd leszerződne annak szállítására az ukránokkal, és eljuttatná az energiahordozót az európai vevőkhöz.
- Ezzel a módszerrel – ahogy korábban is írtuk – úgy lehetne fenntartani a kereskedelmet, hogy a háborúban álló feleknek nem kellene közvetlenül üzletelniük egymással.
Igen, de egy ilyen harmadik szereplőnek is le kell kötni a határkeresztező kapacitást ahhoz, hogy el tudja juttatni az orosz gázt Ukrajnán keresztül az európai vevőkhöz. Jelenleg pedig erre nincs lehetőség, hiszen az ukrán rendszerüzemeltető havi aukciót sem írt ki.
- Ez persze nem meglepő, hiszen a fenti megoldás csak elméletben létezik. Ráadásul a közelmúltbeli havi aukciókon nem is tett ajánlatot senki: az oroszoknak elég volt a korábban teljes évre lekötött kapacitás.
- A mostani gázévre azonban éves lekötés nincs, és januárra így már havi sem lesz. Mindez azt jelenti, hogy ha össze is jön a remélt megoldás, az európai szereplőnek akkor is heti vagy napi aukciókon kell biztosítania a tranzit lehetőségét. Ez pedig növeli a bizonytalanságot.
Számokban: a szudzsai pont forgalma elég jól mutatja az ukrán tranzit jelentőségének csökkenését. A határkeresztezőn 2019-ben még havi 5-6 milliárd köbméternyi gáz ment keresztül, az idén azonban alig negyedennyi.
- Az itt belépő gáz nagy része Ukrajnán keresztül Szlovákiába jut, és többnyire a szlovák és az osztrák piacra kerül. A tranzit kiesése épp ezért ezt a két országot érintené a legérzékenyebben.
Tágabb kontextus: a bizonytalanságot az is növeli, hogy a szudzsai mérőpontot az ukrán hadsereg elfoglalta az Oroszország nemzetközileg elismert területe ellen augusztusban indított offenzívája során.
- Az akkori hírek szerint a mérőpont működőképes maradt, de piaci információink szerint a mérés műszaki okok miatt már most sem konkrétan a határkeresztezőn történik, hanem egy-egy ukrán és orosz ponton az állomástól távolabb.
- Szeptember óta az orosz hadsereg visszafoglalta az elvesztett Kurszk megyei terület nagyjából felét, és még ha nem is sikerül felgyorsítania előrehaladását, akkor is elérhet a mérőpont környékére pár héten belül.
Vörös vonalazással az oroszok által visszafoglalt terület, kékkel az ukrán kézen lévő, sárgával a bizonytalan. Forrás: ISW
- Ez a harcok intenzitása alapján könnyen lehet, hogy a mérőpont megsemmisülésével jár majd, és a gázinfrastruktúra egyéb elemei is megsérülhetnek.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHeteken belül eltűnhet a csövekből az Európába tartó orosz gáz feleMinden jel arra utal, hogy nem lesz megállapodás az orosz gáz ukrajnai tranzitjáról, és a felek nem fogják meghosszabbítani a december 31-én lejáró szerződést.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKülföldre megy a gáz a magyar tárolókból, ezért apad rohamosan a készletszintBár a tavalyinál és a tavaly előttinél kedvezőtlenebb időjárás is szerepet játszik abban, hogy gyorsan fogy a gáz a magyar tárolókból, messze nem ez a fő ok.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÓriási kockázatot vállaltak az ukránok, az oroszok pedig még emelték is a tétetTeljesen váratlan volt az ukrán offenzíva Oroszország nemzetközileg elismert területe ellen, de az oroszok sem úgy reagáltak, ahogyan sokan várták volna.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Világ ausztria földgáz gazprom orosz gáz orosz-ukrán háború Oroszország Szlovákia Ukrajna ukrán gáztranzit Olvasson tovább a kategóriában