Csak egyre több és több pénzért hajlandók csatába menni az oroszok
Jelentősen emelték az utóbbi hónapokban az orosz hadseregbe jelentkezők számára járó aláírási bónuszt, ami vagy arra utal, hogy a korábbi összegek már nem voltak elég csábítóak, vagy arra, hogy még több ember kell az ukrajnai háborúba.
Számokban: ahogy az alábbi grafikonon látható, számos orosz régióban többszörösére emelkedett az aláírási pénz az utóbbi egy évben, különösen idén tavasszal látványos a jelenség.
The April increases were in most oblasts, including the hinterlands that hadn’t needed to offer much before: either everyone started to have trouble recruiting at once, or that’s about when everyone’s quotas got upped. pic.twitter.com/KmU9oRLKoS
Az egyik leggazdagabbnak számító moszkvai régióban például tavaly novemberben megduplázták az addigi 400 ezer rubeles összeget, majd nemrég 1,5 millióra emelték. (Egy rubel durván négy forint.)
A jóval szegényebb Novoszibirszkben egy éve még nem volt ilyen bónusz, most már viszont annyit fizetnek, mint Moszkvában a tavaly novemberi emelés előtt.
Miért fontos ez? A 2022 őszén elrendelt, több mint 300 ezer embert fegyverbe szólító mozgósítást követően önkéntesek belföldi (és kisebb részben külföldi) toborzásával oldja meg az orosz hadsereg az ukrajnai háború emberveszteségeinek pótlását.
Mostanáig sikeres volt ebben, egybehangzó nyugati értékelések szerint az utóbbi hónapokban toborzott durván havi 30 ezer emberrel sikerült pótolni az ugyanennyi idő alatt halottakban és sebesültekben elszenvedett harctéri veszteségeket.
Felülnézet: mostanra jelentősen enyhült az ukrán hadsereg télen és tavasszal kritikus lőszerhiánya, így az oroszok a lassú előrehaladásukat is csak óriási veszteségek árán tudják fenntartani.
Ehhez hozzájárul, hogy a nagy veszteségek miatt páncélosból sem tudnak annyit bevetni, mint korábban, a gyalogosan és páncélozatlan járművekkel végrehajtott rohamok viszont még nagyobb emberveszteségekkel járnak.
Az orosz hadsereg most egyfajta ördögi körben van: a támadások lendületének fenntartása érdekében sokakat mindössze párnapos kiképzés után dobnak csatába, ami a felkészületlenség miatt tovább fokozza a veszteségeket.
Igen, de: az orosz hadsereg továbbra is masszív létszámfölényben van sok frontszakaszon, és az emberveszteségekre érzéketlen harcmodor egyelőre, ha lassan is, de biztosítja az előrehaladását, főként Doneck megyében.
Alulnézet: segélykérő videóüzeneteikben orosz katonák sokszor panaszkodnak arra, hogy öngyilkossággal felérő támadásokba hajszolják őket a parancsnokaik, és még sérülten is rohamozniuk kell.
Szintén visszatérő panasz, hogy megtévesztették őket, az ígért hátországbeli szolgálat helyett az ukrán állásokat kell támadniuk; jó páran pedig nem tudták, hogy teljesen mindegy, mennyi időre szóló szerződést írtak alá, a háború végéig nem szerelhetnek le.
Mi várható? Egyelőre nem tudni, hogy a több pénz megoldja-e a problémát, sikerül-e továbbra is önkéntesekből kiállítani a szükséges létszámot.
Ha érdemben csökkenne az orosz hadsereg emberutánpótlása, valószínűleg kevesebb fronton tudnának csak támadni, csökkenne az ukrán hadseregre nehezedő nyomás.
Újabb mozgósításra valószínűleg csak a 2022. őszihez hasonló harctéri vereség hatására szánná el magát az orosz vezetés, de ilyen sikertől most nagyon messze van az ukrán hadsereg.
Reakció: Oroszországban mindig emberből volt sok, pénzből kevés, de ez most fordítva van: nincs elég ember sem a frontokon, sem a gazdaságban – nyilatkozta Jekatyerina Schulmann Németországban élő orosz politikatudós a Szabad Európának.
„Egyelőre sem a hadsereg, sem az ország vezetése nem ismerte fel, de lassan megérti, hogy nem fizethet 1,25 millió rubelt valakinek, aki két hét múlva meghal a vérszivattyúban.” Hozzátette: nem tudja, milyen következménye lesz ennek, hiszen ilyesmi sosem fordult még elő az orosz történelemben.
A fogadóirodáknál Donald Trump egy hajszállal esélyesebb, de az amerikai elnökválasztás ezúttal is egy maréknyi államban dől el. Ezek közül is Pennsylvania lehet a legfontosabb.
Egy új, többpólusú világ van kialakulóban, és biztosan nem Európa lesz a központja - mondja Bogdan Góralczyk korábbi budapesti lengyel nagykövethelyettes.