Hírlevél feliratkozás
Kolozsi Ádám
2023. augusztus 28. 16:16 Világ

Tízezrével hagyják el hazájukat a kínai és orosz milliomosok

Harmadával kevesebb lett az orosz milliomos az Ukrajna elleni invázió kezdete óta, a legtöbb távozó Dubaiban telepedett le. A legnagyobb milliomosexportőr abszolút számokban a bank- és techcégeken egyre többet szorító Kína, de a Brexit óta Londonnak is sok vagyonos int búcsút, és bútorozik át Dél-Európába.

Számokban: egy friss tanulmány szerint kb. 67 ezer embernek van Oroszországban legalább egymillió dolláros vagyona. 2021 végén még több mint százezren voltak. A kiesők egy részének a vagyona csökkent, de több mint tízezren inkább külföldre távoztak a háború alatt.

Felülnézet: a klasszikus elmélet szerint a munka és a tőke egyaránt a nagyobb megtérülést keresi, a valóságban azonban legalább ilyen fontosak a gazdaságon kívüli körülmények, a politikai stabilitás, biztonság, kiszámíthatóság – és persze az adózási feltételek.

  • A legvonzóbb célországok az Emirátusok, Ausztrália, Szingapúr, USA és Svájc. Az Emirátusok nagy előnye a sokáig adómentes vállalkozási környezet és a viszonylag olcsó ingatlanpiac, de nyilván a luxusszolgáltatások és a globális kultúripar jelenléte is számít. Idén ugyanakkor már valószínűleg Ausztrália lesz az élen, és jön fel Izrael is.
  • Kínát évente több mint 10 ezer milliomos hagyja el, de még így is közel egymillióan vannak. Az egyre inkább szorongatott Hong Kongból különösen sokan távoznak, egy év alatt minden 10. ember elment a legvagyonosabbak közül. Az indiai milliomoskibocsátás a 2. legnagyobb. Arányaiban ugyanakkor Oroszország vezet.

Honnan tudjuk? Attól a nemzetközi tanácsadó cégtől, ahol lényegében kitalálták a magyar letelepedési kötvényhez hasonló pénzért vízumot konstrukciót. A Henley & Partners több országban vett részt hasonló modellek meghonosításában a Karib-térségtől Ciprusig.

  • A milliomosmigrációl rendszeresen adnak ki jelentéseket is, ezekben nyilvános, céginformációs és vízumadatokból kiindulva becsülik meg, hogy merre tartanak a leggazdagabbak.

Alulnézet: Roban Abramovics, a Chelsea volt tulajdonosa is Dubai-ba tette át félig a bázisát, itt állomásoztatja az amerikai hatóságok által elfoglalni kívánt jachtját, ingatlant pedig a mesterséges Pálma-szigeten keres. A dubai ingatlanárak 40-50 százalékkal mentek fel, főleg a növekvő orosz kereslet miatt.

  • Míg a legvagyonosabb oroszok közül különösen sokan mennek az Arab Emirátusokba, az eggyel szélesebb kategóriában már más irányt vesz a migráció. 2022 február óta 8-900 ezer orosz hagyta el az országot, a legtöbben a számukra még nyitva lévő Kazahsztánba, Szerbiába és Örményországba mentek. Dubait csak a legkedvezőbb helyzetűek engedhetik meg maguknak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Dubai Kína letelepedési kötvény migráció milliomos Oroszország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.