Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2022. december 16. 13:53 Világ

Szellemvárost csinált Pekingből a Covid-korlátozások feloldása, letarolta a lakosságot a betegség

A zéró-Covid politika feladásával a járvány újabb erőre kapott Kínában. A napokban egész családokat és munkahelyi kollektívákat érhetett el a betegség Pekingben, ami az elmaradottabb térségekre nézve sötét kilátásokkal kecsegtet.

Miért fontos ez? Gazdasági visszaesés várható, mielőtt megmutatkozhatnának a lazítás kedvező következményei. A kórházak is kihívásokkal néznek szembe főleg vidéken, van, ahol tavaszig nem mehetnek szabadságra a dolgozók.

Számokban: A pekingi metró csökkenő utasszámain jól látszik a járvány felfutása. Hasonlóan alacsony forgalomra a kijárási korlátozások időszakában volt utoljára példa, most azonban a betegség miatt maradnak otthon sokan.

Alulnézet: „Úgy néz ki, mindenkinek láza van vagy fáj a feje a városban. Peking olyan lett, mint egy szellemváros.” – mondta el a Bloombergnek egy projektmenedzser, akinek a munkahelyén mindenki beteg.

Felülnézet: A pandémiát eddig rendkívül szigorú lezárásokkal és karanténszabályokkal kezelte Hszi Csin-ping, de a gazdasági következmények és az erősödő tiltakozások miatt ezeket hirtelen feladta az ország vezetése.

Igen, de: Az elöregedő és kevéssé átoltott lakosságot rosszul érintheti az újabb járványhullám. Egyre többen vélelmezik, hogy a koronavírushoz köthető haláleseteket számát jócskán alulbecslik a hivatalos statisztikák.

Mi következik: Orvosok és ápolók is kiesnek a munkából a betegség miatt, rövid távon a kórházak túlterhelődhetnek az említett következmények mellett. A betegeket kérik, hogy orvoslátogatás nélkül próbálják átvészelni a fertőzést.

És hosszabb távon? A járvány alatt a kínai háztartások megtakarításai is nőttek, amelyek felszabadulva a fogyasztást erősíthetik. A zéró-Covid a bérgyártást is akadályozta, elengedésével az ellátási láncok rendeződhetnek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Hszi Csin-ping Kína koronavírus zéró covid Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. október 10. 04:40 Közélet, Világ

Kína egyik uniós hídfőállása lett Magyarország, de ki fog ebből hasznot húzni?

A magyarhoz hasonló stratégiák eddig nem sok haszonnal, cserébe viszont jelentős kockázatokkal jártak.

Torontáli Zoltán
2024. október 8. 12:19 Adat, Világ

Épp Kínával indul az e-autók miatt háború, pedig onnan jön a legtöbb high-tech termék

Kínából importálnak az uniós országok a legnagyobb értékben fejlett technológiájú termékeket.

Mészáros R. Tamás
2024. október 8. 04:39 Élet, Világ

Ha a kormány kelet felé néz, ott is azt látja, hogy küzdeni kell a növekedésért

Kínában a 2008-as válság óta nem látott módszerekkel próbálnak élénkíteni, de szerkezeti átalakításokról hallani sem akarnak.

Fontos

Bucsky Péter
2024. október 9. 04:41 Élet, Közélet

Gáláns aprópénzszórás lehet a családi adókedvezmény megduplázása

Kis lépés az államnak, nagy lépés a választási kampánynak. A szegényeknek inkább a családi pótlék emelése jönne jól, de arról nincs szó.

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.