Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. október 2. 14:28 Világ

Az idősebb, nős, függőségekkel küzdő férfiak nem bírják a stresszt a tőzsdén

Minden tőzsdei befektető számára ismerős lehet az a kétségekkel teli érzés, amely az árfolyamok esésekor alakul ki. Ilyenkor azt kell eldönteni, hogy jobb bebiztosítani az addig elért nyereséget – már persze ha van ilyen – a részvények eladásával, vagy érdemes az embernek nyugton maradni, bízva abban, hogy hosszabb távon az árfolyamok ismét felfelé mennek majd.

Az utóbbi évtizedekben a világ tőzsdéinek nagy részén, hosszú távon az utóbbi volt a nyerő stratégia, de persze mindig vannak olyan részvények is, amelyek az esés után nem képesek elérni a korábbi árfolyamcsúcsaik közelébe sem, így ezeknél az eladás lett volna a jó döntés. De ez természetesen mindig csak utólag derül ki.

Ezeket a dilemmákat a múlt hónapban ismét sok befektető élhette át, hiszen a legtöbb tőzsdén szeptemberben komolyabb esések bontakoztak ki, legalábbis ahhoz képest, mint ami a koronavírus-járvány első sokkja óta eltelt másfél évet jellemezte. Valószínűleg emiatt ismertette most a Bloomberg a Massachusettsi Műszaki Főiskola (MIT) szakembereinek egyébként augusztus elején publikált kutatási eredményeit, amelyek arról szólnak, hogy milyen típusú befektetők hajlamosak a leginkább pánikszerű részvényeladásra.

Az MIT kutatói közel 300 ezer amerikai háztartás több mint 650 ezer értékpapírszámlájának utóbbi évekbeli történetét tekintették át, és azt minősítették pánikszerű eladásnak, amikor egy hónapon belül a háztartás értékpapírjainak állománya legalább 90 százalékkal csökken, minimum felerészben a részvények eladása miatt (tehát nem csak azért, mert az árfolyamuk lemorzsolódott).

Az eredmények szerint a tőzsdei lejtmenetek során az átlagosnál hajlamosabb a pánikszerű eladásra, aki

  • férfi,
  • 45 évnél idősebb,
  • házas,
  • több függősége van, és
  • aki azt állítja magáról, hogy sok tapasztalata, mélyreható tudása van a befektetések terén.

A pánikszerűen meghozott eladási döntések egy válság esetén megvédhetik a befektetőket a veszteségek egy részétől, ugyanakkor az ilyen befektetők azt követően gyakran túl sokat várnak azzal, hogy újra a részvénypiacra merészkedjenek. Azaz csak akkor vásárolnak, amikor a potenciálisan elérhető nyereség egy tekintélyes részéről már lemaradtak.

A kutatók azt írják, hogy létrehoztak egy olyan modellt, amelynek segítségével egy hónappal az események előtt képesek megjósolni a pánikszerű eladásokat. Ha ez valóban így van, az a befektetési tanácsadók számára nagyon hasznos lehet, hiszen munkájuk egyik legnehezebb része, hogy piaci lejtmenetek idején meggyőzzék ügyfeleiket: ha hosszú távra – például távoli nyugdíjas éveikre – fektetnek be, akkor ne adják el jó minőségű részvényeiket a pillanatnyi félelmeik miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFelfoghatatlan kínai sztori: 200 millió négyzetméter ingatlana van, de rohan a csőd feléAz Evergrande nevű cégóriás két magyar GDP-nyi adósságot görget maga előtt, szerintük nincs baj, de a hitelminősítők szerint hamarosan elfogyhat a pénz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNormális, hogy két-három cég kezel szinte minden vagyont a világon?Mindenhol ott vannak tulajdonosként, nekik van a legnagyobb szavuk, mégsem érdeklik őket annyira a cégeik. A BlackRock és a Vanguard áll most a legközelebb a világkormányhoz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy anonim trader vallomásaEgy tanulságos történet a tőzsdén kereskedők számára az előző válság idejéből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ befektetések befektetők MIT részvénypiac tőzsde Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. július 25. 05:15 Világ

Kifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyer

Egyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 16:23 Adat, Világ

Mennyi esélye van Kamala Harrisnek legyőzni Trumpot?

A fogadóirodák oddsai alapján 38 százalék, de az elmúlt hetekben már minden felmérés azt mutatta, hogy több, mint a regnáló elnöknek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.