Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2021. szeptember 30. 14:25 Világ

A karácsonyi ajándékainkat is érintheti, hogy az áramhiány a teljes kínai iparnak betett

Az előzetes várakozásokhoz képest meglepő módon romlott szeptemberben a kínai iparvállalatok üzleti kilátásairól árulkodó beszerzési menedzserindex (BMI vagy angolul PMI).

Ebből egyrészt az következik, hogy véget érhet a kínai gazdaság járványból való kilábalása, ami 18 hónapja tartott, másrészt pedig akár Magyarországon is érezhetőek lesznek a hatások fogyasztói és vállalati oldalon is a Kínából online rendelt termékek drágulása formájában.

És ez még a jobbik eset, mert azt jelzi, hogy sikerült legyártani az adott terméket.

A hivatalos kínai ipar beszerzési menedzserindex a statisztikai hivatal közlése szerint szeptemberben 49,6-ra csökkent az augusztusi 50,1-es szintről. 2020 februárja – Vuhan városa és Hupej tartomány lezárása – óta ez az első 50 pont alatti adat, ami az index módszertana alapján a termelés csökkenéséről árulkodik.

Az eredmény a Wall Street Journal és a Reuters által megkérdezett elemzőket is meglepte, ugyanis mindkét körben arra számítottak, hogy az index szeptemberben változatlan marad.

A kínai gazdaság tavaly viszonylag gyors tempóban lábalt ki a járvány miatt elrendelt korlátozások okozta visszaesésből. Az elmúlt hónapokban ugyanakkor több tényező is megtörte a gazdaság lendületét. Problémát okoztak a regionális szinten leállásokat eredményező, és egyes esetekben kikötőket is leállásra kényszerítő járványhullámok. Az ellátási láncokban jelentkező áruhiányok – például a félvezető- vagy a chiphiány – komoly költségnövekedést okoztak az érintett iparvállalatoknak, bizonyos alapvető nyersanyagok drágulása mellett.

Az elmúlt időszakban ezek mellett legalább 20 tartományban központilag korlátozták az energiafelhasználást a szigorúbb kibocsátási sztenderdek életbe lépése miatt, ami miatt a termelést is vissza kellett fogniuk az érintett cégeknek. Egyes tartományokban emellett az erőművek számára a rengeteget dráguló szén és földgáz beszerzése okoz problémákat – mivel a hatósági árnál nem adhatják el drágábban az áramot -, aminek hatására pedig a turbinák nem tudnak elegendő mennyiségű áramot termelni. A kínai iparvállalatok bevételei ezek miatt augusztusban egyes felmérések szerint a hatodik egymást követő hónapban csökkentek.

A Wall Street Journalnek nyilatkozó elemzők szerint amennyiben az energiahiány kitart, a gyárak visszaeső teljesítménye akár az utolsó negyedéves GDP-növekedést is jelentősebben visszafoghatja. Különösen akkor, ha beigazolódnak a szokásosnál hidegebb télre figyelmeztető jóslatok.

A kínai növekedéssel kapcsolatos kockázatokhoz tartozik emellett továbbra is az ország egyik legnagyobb és leginkább eladósodott ingatlanfejlesztő cégének, az Evergrande-nek a kálváriája. Ezek miatt a Nomura, az  S&P Global Ratings és a héten a Citigroup is csökkentette Kína idei gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését. 

A lap mindezek mellett egyébként megjegyzi, hogy a szolgáltató szektor várakozásai viszont kedvezőbbek voltak szeptemberben, ami felfele húzhatja az utolsó negyedéves gazdasági teljesítményt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa van chip a karácsonyi ajándékban, amit kinéztél, akkor azonnal rendeld megA termékhiány és a késés idén nagyon benne van a pakliban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA közlekedési lámpák számára sincs elég áram egyes kínai tartományokbanKína több tartományában már nemcsak a gyárak, hanem a lakosság energiaellátását sem sikerül maradéktalanul megoldani.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ áramhiány gyár ipar Kína világgazdaság Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.