Hírlevél feliratkozás
Avatar
2021. július 7. 10:35 Világ

Gyárakban alszanak a munkások, csak zakatoljon a termelés Vietnámban

A világjárvány egyik legnagyobb gazdasági kihívása az ipar ellátási láncainak helyreállítása és működésben tartása. Ezen a téren kiemelt szerepe van Vietnámnak, ahol mások mellett a Samsung és az Apple beszállítói termelnek, és amely sokáig kifejezetten hatékonyan védekezett a koronavírus-járvánnyal szemben. Miután azonban a korábbiaknál fertőzőbb delta (indiai) variáns terjedni kezdett, idén áprilisban a fertőzések száma növekedésnek indult. Annyira, hogy a délkeleti-ázsiai ország kénytelen volt olyan kulcsfontosságú gyárakat is bezárni, mint amelyikben például az Apple fülhallgatóit szerelik össze.

Mostanra számos gyár újraindulhatott, szigorú előírások mellett. Jelenleg hatósági adatok szerint 150 ezer munkás él ipari parkok gyáraiban, irodáiban az ország két északi iparosodott tartományában. Ezek az emberek fémágyakon, bambuszmatracokon, sátrakban alszanak, gyári termekben vagy szélesebb folyosókon, ahol igyekeznek minél kevesebbszer érintkezni egymással a fertőzés veszélyének minimalizálása érdekében. Az otthonról visszatérők pedig karanténba kerülnek, míg le nem tesztelik őket, és a folyamatosan bent élőket is hetente vizsgálják.

Furcsa egy gyárban lakni, és kicsit nehéz volt először itt aludni, de a kollégáimmal tudjuk, hogy ez csak átmeneti állapot

– mondta az egyik gyár munkása a Bloombergnek. Egy másik üzem fiatal dolgozója igyekezett pozitívan megközelíteni a helyzetet, mondván, időnként hiányoznak a szülei, de valójában még jó is a gyárban aludni, mivel ott van klíma, így nincs az a hőség, mint az otthonában.

Több észak-vietnámi vállalatnál az irodai alkalmazottak otthonról dolgoznak, ezzel együtt a helyzet jól illusztrálja a különbségeket nemcsak a szerencsésebb és kevésbé jó helyzetben lévő munkavállalók, hanem az országok között is. A nyugati világban eleve több az otthonról végezhető munkakör, ráadásul a fejlett országokban szinte már csak az nem kapott védőoltást, aki nem kért belőle.

Vietnámban viszont csak nemrég jött létre több tízezer munkahely az összeszerelő üzemekben, sok elektronikai vállalat részben az emelkedő kínai bérek, részben pedig az amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt települt az országba, hogy elkerülje az amerikai vámokat. A vietnámi kormányzat mindent meg is tesz annak érdekében, hogy ezek a vállalatok továbbra is megbízható termelési helyszínként tekintsenek az országra. Ennek keretében az egyelőre szűkös oltóanyag-mennyiségből – eddig a lakosság mindössze négy százalékát oltották be a Magyarországnál tízszer népesebb országban – 400 ezer adagot különítettek el a két északi tartomány gyári munkásai számára.

Nem sok országban fordul elő, hogy ez a csoport kiemelt helyen legyen az oltási sorrendben, pedig sok gyárban növelik a fertőzésveszélyt a munkakörülmények, nem lehet például a másfél-két méteres távolságot biztosítani a dolgozók között. Valóban érdemes tehát mindent megtenni a fertőzés elkerülése érdekében, egyéni szinten már csak azért is, mert a vietnámi munkások megbetegedés esetén nem számíthatnak a nyugati országokban megszokott színvonalú egészségügyi ellátásra és társadalombiztosítási juttatásokra.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyar gyárakat is megbénítanak a délkelet-ázsiai járványgócokA texasi fagy és egy tokiói tűz után a délkelet-ázsiai Covid-gócpontok okoznak fennakadásokat az autóiparban és az elektronikai gyártásban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Apple elektronikai eszközök gyár járvány koronavírus Samsung Vietnam Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom

A harmadik legolcsóbb volt a magyarországi munkaerőköltség az Európai Unióban 2024-ben.

Tovább olvasom

Elrendelte a Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Tovább olvasom

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Tovább olvasom

A kisebb, olcsóbb autók piacát érinthetik a legrosszabbul az Egyesült Államokban a Donald Trump által bejelentett vámok, ebben a szegmensben ugyanis jellemzően a General Motors, a Ford, a Kia és a Hyundai külföldön – főleg Mexikóban – készülő modelljeit választják az amerikai vásárlók, derül ki a Bloomberg cikkéből.

Tovább olvasom

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Tovább olvasom