Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. június 26. 12:04 Világ

A sivatag szélén hozna létre világhírű borvidéket Kína

Sok mindenben érte már utol Kína a világ élvonalát, de a bortermelés egyelőre nem tartozik ezek közé. Bár vannak figyelemre méltó eredmények, a nemzetközi borpiac számára az ország egyelőre elsősorban az importja miatt érdekes. A korábban legnagyobb szállítónak számító Ausztráliát egyebek mellett az onnan érkező bor megvámolásával bünteti a kínai kormányzat, miután az ország a koronavírus eredetének tisztázását követelte. (Az ausztrál kormány épp most fordult emiatt a Kereskedelmi Világszervezethez.)

Ambíciókból azonban ezen a téren sincs hiány, egy konferencia nyomán a Bloomberg nemrég arról írt, hogy a Ninghszia-Huj Autonóm Területen hosszabb távon egy a bordeaux-ival egyenrangú borvidéket akarnak létrehozni. Ez első pillanatra azért meglepő, mert a terület azzal a Góbi-sivataggal határos, amelynek terjeszkedését változó sikerrel igyekeznek megakadályozni, egyebek mellett kiterjedt erdősítési programmal.

A terület adottságai azonban elméletileg tényleg nem rosszak, nagyjából ugyanazon a szélességi körön fekszik, mint a bordeaux-i borvidék, a Helan-hegység keleti oldalán pedig most is jelentős mennyiségben termesztenek borszőlőt, már a 80-as évek elejétől kezdve. Jelenleg több mint 200 pincészet évi 130 millió palack bort állít elő, ami a kínai termelés negyede.

Az utóbbi öt évben azonban az itteni termelők piacot veszítettek a külföldi konkurenciával szemben, mert nem tudtak lépést tartani a változó ízléssel. Ezt a tendenciát egy olyan kísérleti övezet létrehozásával akarják megfordítani, ahol kedvező feltételeket kínálnak a bel- és külföldi befektetők számára képzési, kutató- és persze termelő létesítmények létrehozására. A cél, hogy a legfejlettebb nemzetközi eljárásokat honosítsák meg a szőlőtermesztésben és a borkészítésben, hogy 2035-re már nemzetközileg is jegyzett és mértékadó borvidéket hozzanak létre. Emellett pedig a kibocsátást is növelni akarják, a termőterület háromszorosára növelésével.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar bort csak nagyon nyomott áron tudjuk exportálniBár csökken a magyar bortermelés, még így is jelentős a mennyisége, exportálni viszont csak keveset tudunk, azt is olcsón.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ bor borászat Kína szőlő Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.