Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2021. június 2. 15:42 Világ

A svéd erdőgazdálkodók nyakatekert érvelése szerint a fák kivágásával tehetünk a klímaváltozás ellen

Miközben az Európai Unióban egyre fokozódnak az erdős területek fogyatkozásával kapcsolatos aggodalmak, egy friss tanulmány furcsa módon épp a fakitermelés fokozásában látja a klímacélok eléréséhez vezető utat. A furcsaság érzés persze enyhül, ha figyelembe vesszük, hogy az elemzés a svédországi erdőgazdálkodáshoz, fakitermelő iparhoz köthető.

A Bloomberg összefoglalója szerint a tanulmány azzal érvel, hogy ha bizonyos alapanyagokat – leginkább a műanyagokat – fával helyettesítik, és a kivágott erdős területeket újratelepítik, akkor ez összességében kevesebb szén-dioxid kibocsátással jár, mintha érintetlenül hagynák az erdőket (és a szükséges termékeket műanyagból állítanák elő). Sőt, ennél is tovább mennek, mert szerintük a fenntarthatónak nevezhető, tehát a kivágott fák helyett újakat ültető erdőgazdaságok – amilyenek többnyire Svédországban működnek– esetében nincs is értelme szén-dioxid kibocsátásról beszélni.

Az amerikai lapnak Henrik Sjolund, a Holmen nevű svéd erdőgazdálkodási vállalat ügyvezetője azt magyarázta, hogy

ha egy fát meghagyunk elöregedni, akkor az elpusztul, és az élete során megkötött szén-dioxidot visszajuttatja a légkörbe.

A cégvezető véleménye szerint ezért érdemes a lehető legtöbb fát kitermelni egészen addig, amíg összességében nem csökken az erdőállomány, és ahol lehetséges, ki kell váltani vele a betont, az acélt és a műanyagokat is.

A Proctect the Forest (vagyis “Védd az Erdőt”) elnevezésű svédországi civil szervezet azonban kevésbé optimista. Az aktivisták szerint a kivágott fák helyébe telepített új növendékek jó darabig aligha köthetnek meg a kifejlett, nagyobb tömegű példányokhoz hasonló mennyiségű szén-dioxidot, és összességében a fakitermeléssel csökken az ökoszisztéma által megtartott szén mennyisége.

A fakitermelés mellett szóló nyakatekert érvek felbukkanása egyébként már csak azért sem meglepetés, mert február óta Frans Timmermans, az Európai Bizottság zöld átmenetért felelős alelnöke élesen bírálja az ország erdőgazdálkodását. Az ágazatot érintő szintén forró uniós téma a faanyag, illetve a biomassza megújuló energiahordozóként történő elismerése és hasznosítása. Sjolund szerint azonban nincs értelme a fákat energiatermelésre használni, sokkal inkább megtérülő üzlet az építőanyagként való hasznosításuk.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLeszakadt Magyarország a megújuló energiatermelésben, de a lopott fás trükkel teljesíti a vállalásokatÉrdemi zöld beruházások helyett leleményes trükközéssel tudja teljesíteni Magyarország a klímacsomagban tett vállalását.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ erdő erdőgazdálkodás erdőirtás faipar Svédország üvegház Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Stubnya Bence
2024. november 11. 06:06 Közélet, Világ

Szétesett a német jelzőlámpa, de tényleg jó ez Magyarországnak?

Hiába reméli Nagy Márton, nem úgy tűnik, hogy több járműipari támogatás lesz a német kormányválságból. Azért így is van, aminek örülhet.

Gajda Mihály
2024. november 9. 17:40 Világ

A tengerszoros, amelynek lezárásától a legjobban fél a világ

A Hormuzi-szoroson halad át a világ kőolajforgalmának ötöde, ennek veszélyeztetése pedig fontos ütőkártya az Izraellel konfrontálódó Irán kezében.

Mészáros R. Tamás
2024. november 8. 04:31 Közélet, Világ

Az infláció miatt megválasztották az embert, aki növelni fogja az inflációt

A tőzsdék optimistán, a kötvénypiacok óvatosan fogadták Trumpot, miután tervei növekvő hiányt, magasabb inflációt és magasabb kamatszintet hozhatnak, ami a forintot is gyengíti.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 13. 14:14 Közélet

Rég látott mélypontra csökkent a lakástámogatások értéke Magyarországon

Hullámvasútra kerültek az állam lakástámogatásai kiadásai az elmúlt években: a 2022-es rekord után idén jött az elmúlt 10 év mélypontja.

Torontáli Zoltán
2024. november 13. 11:40 Élet, Pénz

Mit választ a fiatal, ha kellene neki négymillió forint, röghöz kötést vagy drága kölcsönt?

Úgy mozgatna meg 500 milliárd forintot a munkáshitellel a kormány, hogy az neki jövőre csak 10 milliárdba kerül.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.