Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. november 27. 15:46 Világ

Az adósság növekedésével együtt a durva pénzbehajtás is felpörög Kínában

Nyugati elemzők és közgazdászok régóta aggódnak a kínai adósságállomány növekedése miatt, és bár eddig elmaradtak a sokuk által jósolt gyászos következmények, maga az alapfolyamat vitathatatlan. Csak a háztartási hitelállomány 4,6 ezer milliárd dollárral nőtt 2015 és 2019 között, ami mindössze 500 milliárddal marad el attól, amennyi hitelt az amerikai fogyasztók felvettek a 2008-as válság előtti hasonlóan hosszú időszakban. Kína persze sokkal népesebb ország, a gazdaságok mérete viszont összemérhető, azaz mindenképpen figyelemre méltó összegről van szó.

Jelentős különbség viszont, hogy míg az Egyesült Államokban jó ideje létezik a magáncsőd intézménye, Kínában ilyen nincs. Idén Sencsenben álltak neki erre vonatkozó városi szabályozást készíteni, elsőként az országban. A bíróságok ettől még rutinszerűen tárgyalnak hitelezők és adósok közötti pereket, de jelenleg csak az előbbiek nyújthatnak be keresetet.

Ahogy az Economist írja, erre az adósságállomány növekedésén kívül most azért irányul nagyobb figyelem, mert a kínai közösségi médiában elszaporodtak az agresszív behajtásokról szóló tartalmak. Azok még a szerencsésebbek közé tartoznak, akiket csak telefonon zaklatnak sűrűn, hogy törlesszenek, mert akadnak olyanok is, akik nem ússzák meg pofonok és hajtépés nélkül. Vannak olyan behajtók, akik a nagyobb hatás kedvéért rendőrnek adják ki magukat, és az sem példa nélküli, hogy miután megszerezték az adós családtagjainak, barátainak elérhetőségét, őket zaklatva igyekeznek fokozni a nyomást.

A Sencsenben és néhány további városban várhatóan életbe lépő szabályok az ilyen módszereket igyekeznek visszaszorítani. A jegybank novemberben életbe lépett irányelvei is azt a célt szolgálják, hogy a bankok ne bízzák túl erőszakos módszerekkel dolgozó vállalkozókra a lejárt követelések behajtását. A legnagyobb problémák azonban eleve nem a pénzintézeteknél vannak, hiszen náluk a nemfizetési arány csak 5 százalék körüli, miközben az online és kis összegű hitelezőknél ez idén már 30 százalék fölé emelkedett. Rájuk nem vonatkozik a jegybanki iránymutatás, noha eleve inkább ők bíznak meg olyan kis behajtó cégeket, amelyek nem válogatnak az eszközökben, nemcsak súrolva, hanem át is lépve a törvényesség határát. Azaz egy ideig még biztosan lesz utánpótlása a behajtós videóknak a kínai közösségi oldalakon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKína más idősíkba került, de még nem világos, hogy ez a múlt vagy a jövőKínában V-alakú kilábalás követi a koronavírus-válságot, bár a szkeptikus elemzők szerint az ország éppen bebetonozza szerkezeti egyensúlytalanságait.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ adósság Kína zaklatás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. január 17. 09:00 Vállalat, Világ

A Volkswagen tárja ki a kaput kínai riválisai előtt?

Kínai autógyártók érdeklődnek a Volkswagen bezárásra ítélt németországi üzemei iránt, és állítólag van is nyitottság német részről az eladásra.

Mészáros R. Tamás
2025. január 16. 06:03 Közélet, Világ

Putyin rántotta ki a kést, Trump adhatja meg a kegyelemdöfést a nemzetközi rendnek

A hódító háborúknak 1945-ben leáldozott, ám az orosz után az amerikai elnök is elkezdte aláásni a világrend egyik legalapvetőbb jogelvét – amelyet annak idején pont Amerika vezetett be.

Vámosi Ágoston
2025. január 15. 12:49 Pénz, Világ

Lelepleződött a trükk, ami miatt sokkal erősebbnek látszott Oroszország

Olyan nagy összegben kényszerhiteleztek orosz bankok hadiipari vállalatokat, mint a hivatalos védelmi büdzsé. Kérdés, hogy visszafizetik-e valaha.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. január 17. 16:01 Élet, Pénz

Hostelek és panziók nőhetnek ki az Airbnb-lakások helyén Terézvárosban

A hírekbe bekerült szállodává alakítás kevesek számára lehet járható út, de vannak kevésbé költséges lehetőségek is az Airbnb-tiltás megkerülésére.

Vámosi Ágoston
2025. január 17. 14:01 Adat, Pénz

Budapesten, Somogyban és Zalában éreznék meg igazán a külföldiek lakásvásárlásának megnehezítését

A belső pesti kerületekben már 17 százalék a külföldi ingatlanvásárlók aránya. A kínai vevők száma csökkent, az oroszoké növekedett.

Jandó Zoltán
2025. január 17. 06:04 Közélet, Vállalat

Nehéz elhinni, de nem jut elég pénz a nagy sportberuházásokra

Egyre kevesebb a milliárdos tao-projekt, ráadásul ezeknél sem tudnak belekezdeni a pénz összegyűjtésébe, mivel rendre kimerül a kormány által biztosított keret.