Óriásit zakózott az amerikai gazdaság a második negyedévben, az évesített visszaesés 32,9 százalék volt. Igaz, ez a szám rosszabbnak mutatja a helyzetet a valóságosnál, mert azt feltételezve jön ki, hogy a következő három negyedévben is pont úgy teljesít a gazdaság, mint április és június között, ami több okból is kizárható. Ahogy a Wall Street Journal írta tematikus hírlevelében, ha a gazdasági kibocsátás tényleges változását nézzük, akkor a csökkenés 9,5 százalék.
Az adat nem okozott meglepetést, sok elemző még ennél is rosszabbra számított. Aggodalomra ad okot viszont egy másik adatsor, amely szerint az egymást követő második héten nőtt a munkanélküli segélyre jelentkezők száma, ami nyilvánvalóan nincs összhangban a V-alakú gazdasági kilábaláshoz fűzött reményekkel.
Pedig a koronavírus-járvány megfékezését szolgáló korlátozások jelentős részének feloldása után eleinte jól mentek a dolgok, májusban és júniusban 7,5 millió amerikai állt ismét munkába. Ám ahogy a Bloomberg írja, a járvány előtti foglalkoztatás eléréséhez még további 14,5 milliónak kellene ugyanezt tennie. Mivel azonban átmeneti visszaesés után a járvány ismét erőre kapott az Egyesült Államokban, még a javulás folytatódására is várni kell, nemhogy a teljes helyreállásra.
Az is sokatmondó, hogy amióta májusban az amerikai statisztikai hivatal elkezdte az adatfelvételt, a július 14. és 21. közötti héten számoltak be a legtöbben arról, hogy néha nem tudtak hozzájutni elegendő élelmiszerhez. A 249 millió válaszolóból 23,9 millióan mondták azt, hogy „időnként” nem volt elég ételük, 5,42 millió pedig, hogy ez „gyakran” előfordult.
Ebben a járvány gazdasági hatásának természetesen vitathatatlan a szerepe, de ahogy már áprilisban írtuk, az országban korábban is tízmilliók éltek kiszolgáltatott helyzetben, számottevő tartalékok nélkül. Az európai szemmel nézve kirívó társadalmi egyenlőtlenségek miatt a legnagyobb amerikai élelmiszerbanknál tavaly a rekord alacsony munkanélküliség ellenére is 40 millió rászoruló jelentkezett ingyen ételért.
Világ
Fontos