Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. február 26. 17:35 Világ

Már a járvány kitörése előtt is akadozott a világkereskedelem

Naponta tucatjával jönnek arról a hírek, miképpen érinti a koronavírus-járvány világszerte a gazdasági szereplőket. A Bloomberg gyűjtéséből például kiderül, hogy a kínai kereslet összeomlása miatt Új-Zélandon rákokat engednek vissza a tengerbe, de a legkiszolgáltatottabb helyzetben mégis azok a cégek vannak, amelyek egyszerűen nem tudják nélkülözni a leállt kínai vagy éppen dél-koreai üzemekből hiába várt alkatrészeket.

A helyzet veszélybe sodorta a világ egyik legnagyobb hajózási társaságának törekvését is, hogy újratárgyalja hitelezőivel az adósságait. De az egész logisztikai ágazat szenved, már csak azért is, mert a 2009-es válságot követően a tavalyi volt az első év, amikor visszaesett a világkereskedelem. Vagyis egy nem túl jó évet követően kénytelenek szembenézni a mostani káosszal az ágazat szereplői.

A CPB World Trade Monitor adatai szerint a világkereskedelem volumene 0,4 százalékkal csökkent, ami minimális változás, mégis nagy fordulat a 2018-as több mint 3 százalékos növekedéshez képest. Egyedi hatásként emögött leginkább az amerikai elnök Kínával szembeni kereskedelmi háborúját érdemes kiemelni.

 

Miután ez lezárult, a legtöbben abban reménykedtek, hogy a világkereskedelem idén talpra áll. Minél tovább tart azonban a koronavírus-járvány, ennek annál kisebb az esélye. Ez az exportorientált magyar gazdaság számára is rossz hír, részben ezért csökkentette az idei növekedési előrejelzését 4-ről 3,5 százalékra a Pénzügyminisztérium.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDöcögve indul újra a világ gyára a koronavírus miatt, iPhone-hiány jöhetRengetegen figyelik aggódva, hogy a koronavírus-járvány közepette milyen mértékben indulnak újra az üzemek a meghosszabbított kínai holdújévi leállás után.

Világ kereskedelmi háború koronavírus világkereskedelem Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Kolozsi Ádám
2023. március 31. 09:04 Világ

Több mint ezer céget nyúltak le az oroszok Ukrajnában

Egy orosz ellenzéki lap gyűjtése szerint a megszállt ukrán területeken ezernél is több vállalatot foglaltak le és adtak át orosz tulajdonba az elmúlt egy évben az orosz hatóságok.

Mészáros R. Tamás
2023. március 31. 04:34 Világ

Tizenöt évet vesztett, de stabilizálódott az ukrán gazdaság

A tavalyi, 30 százalékos visszaesés után idén normalizálódni kezdett a gazdasági helyzet Ukrajnában, de az újjáépítés így is évtizedes projektnek ígérkezik.

Nagy Zsolt
2023. március 30. 17:35 Világ

A háborús bűnös Oroszország őrködhet áprilistól a világ békéje és biztonsága fölött

Az ukránok szerint ez egy rossz vicc. Ki lehet-e zárni Oroszországot az ENSZ-ből?

Fontos

Stubnya Bence
2023. április 1. 04:34 Podcast

Csak szlogennek elég, vagy alapja is van Orbán 500 ezer új dolgozóról szóló tervének?

A kormányfő arról beszélt, hogy elsődlegesen belső tartalékokból kellene 500 ezer munkahelyet betölteni a magyar munkaerőpiacon. A tervről Scharle Ágota munkagazdásszal beszélgettünk a G7 Podcastban.

Pálos Máté
2023. március 31. 17:52 Közélet

Már 1767 pedagógus aláírta, hogy elhagyná a pályát, ha jön az új köznevelési státusztörvény

Bő két nap alatt közel 1800 pedagógus nyilatkozott úgy, hogy felhagy a tanítással, amennyiben a kormány megvalósítja a köznevelésben a terveit.

Pálos Máté
2023. március 31. 13:04 Közélet

Romokban a magyar akadémiai szabadság és egyetemi autonómia

Nemzetközi elemzések szerint az elmúlt tíz évben a magyar akadémiai szabadság jelentősen csökkent, a vagyonkezelő alapítványok által fenntartott egyetemek modellje pedig példátlan Európában.