A 2015-ös párizsi klímaügyi csúcstalálkozón 188 ország kötelezte el magát önként az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése mellett. A csúcstalálkozón létrejött párizsi egyezményben országonkénti hozzájárulásokat határoztak meg. Ezeknek a végrehajtása egyébként nem biztosítaná a globális átlaghőmérséklet emelkedésének „jóval 2 Celsius-fok alatt” tartását az iparosodás előtti szinthez képest, ami szintén bekerült az egyezménybe.
Az Egyesült Nemzetek Környezetvédelmi Programja és más kutatószervezetek által szerdán közzétett jelentés szerint azonban nemhogy a 2 fokos cél, de még az országonként meghatározott hozzájárulások sem fognak teljesülni a dolgok jelenlegi állása szerint – írja az Economist.
A kutatók vették a legnagyobb nyolc fosszilis tüzelőanyagot felszínre hozó országot, amik együtt a globális kibocsátás 60 százalékát fedik le, a következő 20 évre vonatkozóan konzervatív gazdasági növekedési becsléssel számoltak, és az országok energiapolitikáját figyelembe véve próbálták megbecsülni a globális szén-dioxid-kibocsátás növekedését 2040-ig.
Becslésük szerint ez várhatóan 41 milliárd tonnára fog nőni, ami 5 milliárd tonnával haladja meg azt a szintet, amekkorára a kibocsátás akkor nőne, ha megvalósulnának a nemzeti hozzájárulások.
Az átlaghőmérséklet 2 fok alatt tartása 19 milliárd tonnás kibocsátás alatt lenne reális. Ezek a számok egyetlen évre, 2040-re vonatkoznak, az odáig vezető különböző kibocsátási pályákat a Bloomberg grafikonja mutatja:
A szén felhasználásának növekedési előrejelzései különösen aggasztóak. A világ legszennyezőbb energiaforrásának felhasználása a tanulmány szerint 15 százalékkal haladja majd meg az országonként meghatározott hozzájárulások megvalósulásával elérhető szintet, és a bolygó túlmelegedésének megakadályozásához szükséges szint négyszerese lesz.
A jelentés szerint komoly felelőssége van a fosszilis üzemanyagokat és iparágat támogató államoknak. Az OECD és a Nemzetközi Energiaügynökség tanulmánya alapján a fosszilis tüzelőanyagok felszínre hozásához nyújtott állami támogatások 2017-ben összesen 24 milliárd dollárt tettek ki. A világ széntermelésének 40 százaléka Kínában zajlik, ahol komoly állami támogatást kap ez a tevékenység. Az amerikai szövetségi kormány 16 fajta támogatást ad fosszilis tüzelőanyagok feltárására.
Vannak ugyanakkor olyan országok, ahol pozitív folyamatok indultak el, Németország például a szénkitermelés támogatásának csökkentését tervezi, az EU kibocsátáskereskedelmi rendszere jelentősen drágítja a környezetszennyező energiatermelést, és nemrég Új-Zéland is úgy döntött, hogy nem ad engedélyt újabb tengeri olaj- és gázmezők kitermelésére. Egyelőre azonban ezek az intézkedések kevésnek látszanak ahhoz, hogy a fejlődő országok növekvő fosszilisenergia-használatát ellensúlyozni tudják.
Világ
Fontos