Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. november 21. 17:11 Világ

Még saját, elégtelen klímavállalásaikhoz sem tartják magukat az országok

A 2015-ös párizsi klímaügyi csúcstalálkozón 188 ország kötelezte el magát önként az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése mellett. A csúcstalálkozón létrejött párizsi egyezményben országonkénti hozzájárulásokat határoztak meg. Ezeknek a végrehajtása egyébként nem biztosítaná a globális átlaghőmérséklet emelkedésének „jóval 2 Celsius-fok alatt” tartását az iparosodás előtti szinthez képest, ami szintén bekerült az egyezménybe.

Az Egyesült Nemzetek Környezetvédelmi Programja és más kutatószervezetek által szerdán közzétett jelentés szerint azonban nemhogy a 2 fokos cél, de még az országonként meghatározott hozzájárulások sem fognak teljesülni a dolgok jelenlegi állása szerint – írja az Economist.

A kutatók vették a legnagyobb nyolc fosszilis tüzelőanyagot felszínre hozó országot, amik együtt a globális kibocsátás 60 százalékát fedik le, a következő 20 évre vonatkozóan konzervatív gazdasági növekedési becsléssel számoltak, és az országok energiapolitikáját figyelembe véve próbálták megbecsülni a globális szén-dioxid-kibocsátás növekedését 2040-ig.

Becslésük szerint ez várhatóan 41 milliárd tonnára fog nőni, ami 5 milliárd tonnával haladja meg azt a szintet, amekkorára a kibocsátás akkor nőne, ha megvalósulnának a nemzeti hozzájárulások.

Az átlaghőmérséklet 2 fok alatt tartása 19 milliárd tonnás kibocsátás alatt lenne reális. Ezek a számok egyetlen évre, 2040-re vonatkoznak, az odáig vezető különböző kibocsátási pályákat a Bloomberg grafikonja mutatja:

Kibocsátási pályák: fekete – intézkedések nélkül, rózsaszín – a Párizsban vállaltakat végrehajtva, kék – ami a 2 fokos felmelegedéssel összhangban van, narancssárga – ami a 1,5 fokos felmelegedéssel összehangban van

A szén felhasználásának növekedési előrejelzései különösen aggasztóak. A világ legszennyezőbb energiaforrásának felhasználása a tanulmány szerint 15 százalékkal haladja majd meg az országonként meghatározott hozzájárulások megvalósulásával elérhető szintet, és a bolygó túlmelegedésének megakadályozásához szükséges szint négyszerese lesz.

A jelentés szerint komoly felelőssége van a fosszilis üzemanyagokat és iparágat támogató államoknak. Az OECD és a Nemzetközi Energiaügynökség tanulmánya alapján a fosszilis tüzelőanyagok felszínre hozásához nyújtott állami támogatások 2017-ben összesen 24 milliárd dollárt tettek ki. A világ széntermelésének 40 százaléka Kínában zajlik, ahol komoly állami támogatást kap ez a tevékenység. Az amerikai szövetségi kormány 16 fajta támogatást ad fosszilis tüzelőanyagok feltárására.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért támogatják a világ kormányai az éghajlatpusztítást ezermilliárd dollárokkal?Az ár, amit a benzinért vagy a szénből nyert áramért fizetnek az emberek, nem tükrözi ezek felhasználásának valódi költségeit. Ezért valójában elképesztő pénzekkel támogatják az államok a fosszilis energiát.

Vannak ugyanakkor olyan országok, ahol pozitív folyamatok indultak el, Németország például a szénkitermelés támogatásának csökkentését tervezi, az EU kibocsátáskereskedelmi rendszere jelentősen drágítja a környezetszennyező energiatermelést, és nemrég Új-Zéland is úgy döntött, hogy nem ad engedélyt újabb tengeri olaj- és gázmezők kitermelésére. Egyelőre azonban ezek az intézkedések kevésnek látszanak ahhoz, hogy a fejlődő országok növekvő fosszilisenergia-használatát ellensúlyozni tudják.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEz volt Európa legmelegebb nyara, és befektetők vagyonokat kerestek ezenAz idei nyár egyik legjobb befektetése a karbon kredit volt, ami az EU klímapolitikájának egyik sarokköve. De hogy működik ez, és jó, ha a hedge fundok a klímaváltozáson szedik meg magukat?

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ ensz fosszilis energiahordozó klímaváltozás Párizsi Egyezmény tanulmány Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.