Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. november 7. 12:18 Világ

Alig érdekelt valakit a világ egyik legígéretesebb olajmezője

Óriási várakozás előzött meg egy olajipari tendert, a Brazília partjainál lévő mélytengeri mező ugyanis a becslések szerint 15-20 milliárd hordó kőolajat rejt, ami több, mint például Norvégia és Mexikó teljes készlete. Az aukciót az is különlegessé tette, hogy már megkutatott és részben termelésbe vont területre lehetett pályázni, ami ritkának számít.

Ehhez képest az eredmény óriási csalódás: a négyfelé osztott mező két blokkjára egyetlen ajánlat sem érkezett, egy másikat a brazil állami olajvállalat, a Petrobras egyedül vitt el, egy másikat pedig két kínai társasággal közösen.

Bár korábban is voltak óvatosságra intő jelek, de így is csalódás, hogy nyugati olajtársaságok egyetlen ajánlatot sem tettek. A dollárbeáramlással járó befektetése elmaradása miatt gyengült a brazil fizetőeszköz, és a Petrobras részvényei is estek, mert a vártnál többet kell költenie a mezők kiaknázására. (A kínaiakkal közös konzorciumban is 90 százalékos a Petrobras részesedése.)

„A teljes katasztrófa a legjobb kifejezés az aukció leírására. A nyugati nagyok távolmaradása szembeötlő kudarc, a két mező gazdátlanul maradása miatt pedig 9 milliárd dollár bevétel nem folyik be az ország költségvetésébe”

fogalmazott a Bloombergnek Ross Lubetkin, a Welligence Energy Analytics tanácsadócég vezérigazgatója.

Pedig az eredeti tervek szerint a brazil büdzsé 25 milliárd dollár bevételhez jutott volna, és ugyanennyit kaphatott volna a Petrobras az általa már elvégzett kutatási munkákért és a kitermelési infrastruktúra részbeni kiépítéséért. Ezt azonban a nyugati vállalatok nem akarták megfizetni egy olyan időszakban, amikor az olaj ára 60 dollár körül van.

A brazil illetékesek persze igyekeznek szépíteni a dolgot, mondván, a két blokkból befolyó 17 milliárd dollár így is rekordnak számít az országban. A Petrobras azonban alig lát pénzt, miközben már 20 milliárd dollárt költött a mezőre, amely jelenleg napi bő 400 ezer hordó kőolajat termel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGigantikus olajmezőbe vásárolta be magát a Mol AzerbajdzsánbanKözel a felével növeli kőolaj-kitermelését a magyar olajvállalat az azeri gigamező tizedének megkaparintásával.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Brazília kőolaj kőolaj-kitermelés Petrobras Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.