Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. november 7. 12:18 Világ

Alig érdekelt valakit a világ egyik legígéretesebb olajmezője

Óriási várakozás előzött meg egy olajipari tendert, a Brazília partjainál lévő mélytengeri mező ugyanis a becslések szerint 15-20 milliárd hordó kőolajat rejt, ami több, mint például Norvégia és Mexikó teljes készlete. Az aukciót az is különlegessé tette, hogy már megkutatott és részben termelésbe vont területre lehetett pályázni, ami ritkának számít.

Ehhez képest az eredmény óriási csalódás: a négyfelé osztott mező két blokkjára egyetlen ajánlat sem érkezett, egy másikat a brazil állami olajvállalat, a Petrobras egyedül vitt el, egy másikat pedig két kínai társasággal közösen.

Bár korábban is voltak óvatosságra intő jelek, de így is csalódás, hogy nyugati olajtársaságok egyetlen ajánlatot sem tettek. A dollárbeáramlással járó befektetése elmaradása miatt gyengült a brazil fizetőeszköz, és a Petrobras részvényei is estek, mert a vártnál többet kell költenie a mezők kiaknázására. (A kínaiakkal közös konzorciumban is 90 százalékos a Petrobras részesedése.)

„A teljes katasztrófa a legjobb kifejezés az aukció leírására. A nyugati nagyok távolmaradása szembeötlő kudarc, a két mező gazdátlanul maradása miatt pedig 9 milliárd dollár bevétel nem folyik be az ország költségvetésébe”

fogalmazott a Bloombergnek Ross Lubetkin, a Welligence Energy Analytics tanácsadócég vezérigazgatója.

Pedig az eredeti tervek szerint a brazil büdzsé 25 milliárd dollár bevételhez jutott volna, és ugyanennyit kaphatott volna a Petrobras az általa már elvégzett kutatási munkákért és a kitermelési infrastruktúra részbeni kiépítéséért. Ezt azonban a nyugati vállalatok nem akarták megfizetni egy olyan időszakban, amikor az olaj ára 60 dollár körül van.

A brazil illetékesek persze igyekeznek szépíteni a dolgot, mondván, a két blokkból befolyó 17 milliárd dollár így is rekordnak számít az országban. A Petrobras azonban alig lát pénzt, miközben már 20 milliárd dollárt költött a mezőre, amely jelenleg napi bő 400 ezer hordó kőolajat termel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGigantikus olajmezőbe vásárolta be magát a Mol AzerbajdzsánbanKözel a felével növeli kőolaj-kitermelését a magyar olajvállalat az azeri gigamező tizedének megkaparintásával.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Brazília kőolaj kőolaj-kitermelés Petrobras Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.