Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. október 21. 13:14 Világ

Erdészgyilkosságok mutatnak rá a féktelen erdőirtásokra Romániában

Egy hónapon belül a második erdészt ölték meg munkavégzés közben Romániában. Szeptemberben az ország északkeleti részén lévő Iasi megyében találtak holtan egy erdészt, akinek a gyanú szerint illegális fakitermelők verték szét a fejét baltával. A múlt héten pedig egy 30 éves, háromgyerekes erdészt lőttek le Máramaros megyében, miközben meg akart akadályozni egy illegális fakivágást.

Az esetek rávilágítanak arra, hogy az állam tehetetlensége miatt mekkora veszélyben vannak az Európában ritkaságnak számító romániai erdők és az ezeket védeni próbáló erdészek. 2014 és 2018 között mintegy 170 erdészt támadtak meg munkavégzés közben Romániában, és hatot meg is öltek az elmúlt években.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVeszélyben az egyik legkülönlegesebb európai erdőAz illegális fakitermelés egyre nagyobb gondot jelent az egyik legnagyobb európai ősbükkösnek, amely a romániai Herkulesfürdő környékén található.

Az illegális fakitermelők egyre durvább módszereit jelzi, hogy a múlt heti gyilkosság után kevesebb mint 24 órával vertek meg fényes nappal egy szúcsávai erdészt, akinek a vérző fejéről készült képek bejárták a romániai sajtót. Az erdész két hete szerepelt egy olyan tényfeltáró videóban, amely az illegális fakivágást mutatja be.

Az anyag szerint a rendszerváltás óta 270 millió köbméter fát vágtak ki illegálisan, tehát nagyjából évi 9 millió köbmétert. Összehasonlításként, a KSH szerint Magyarországon tavaly 7,7 millió köbméter fát termeltek ki, tehát kevesebbet, mint Romániában illegálisan. A videó szerint a törvénytelen favágásokat bűnszervezetek végzik, de helyben szinte valamennyi szereplő érdekelt benne az erdőgazdaságoktól a politikusokig. A szúcsávai erdészt egy helyi vállalkozóként körülírt ember verte meg és fenyegette meg halálosan az oknyomozó anyagban való közreműködése miatt.


Az illegális fakitermelésről szóló oknyomozó anyag, angol felirattal

A második erdészgyilkosság hatására a BBC is írt a témáról. A cikkben egy környezetvédelemmel foglalkozó csoport, az Agent Group vezetője azt mondta, hogy a fakitermeléssel foglalkozó maffia már többször meg akarta ölni. Gabriel Paun szerint négy éve többen támadtak rá Európa egyik utolsó őserdejében, a Retyezát-hegységben. „Meg akartak ölni. Eltörték a bordámat, a kezemet, és betört a fejem, mielőtt el tudtam futni előlük” – mondta.

Európában a teljes erdőállomány mindössze 0,7 százaléka számít őserdőnek, azaz nagy kiterjedésű, rendszeres emberi tevékenységektől mentes, régóta létező erdőnek. Romániában vannak a legnagyobb méretű őserdők a mérsékelt övben (tehát Skandináviától délre) fekvő EU-tagállamokban. Ezek alapvetően bükkösök, amelyekben számos különleges állat- és növényfaj él, például Európa legnagyobb medvepopulációja, illetve farkasok és hiúzok is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz éghajlatváltozás javában pusztítja a magyar erdőket, a fenyőktől és a bükkfától elbúcsúzhatunkHarminc éven belül az erdőterületek drasztikusan fognak csökkenni, és megjelenik a Magyarországon eddig ismeretlen füves pusztaság, a sztyepp.

A BBC közel egy éve videóriportban is beszámolt a romániai erdőket fenyegető illegális fakitermelésről. Azt állították, hogy minél mélyebbre mentek az erdőben, annál egyértelműbb jelei voltak az illegális fakitermelésnek, több olyan kivágott fát is találtak, amely több mint kétszáz éves. Korábban pedig drónfelvételen mutatták be, hogy hogyan tűnt el 50 hektárnyi erdőterület a szerb határnál a törvénytelen fakivágások miatt.

Drónfelvétel egy kivágott erdőrészről

A romániai Greenpeace szerint óránként három hektárral csökken a helyi erdők területe, de ebben az illegális mellett a legális kitermelés is benne van. A megoldást elősegítené az erősebb állami fellépés, például az erdészetek megerősítése. A jelenlegi hatezer erdész felének van fegyvere, jellemzően nekik is csak gázpisztoly vagy gumilövedékes puska. Ilyen felszereléssel esélytelenek a szervezett bűnözői csoportok ellen. Ráadásul a fizetés sem csábít a veszélyes munkára: egy erdész átlagosan 2400 és 2600 lei (166 és 180 ezer forint) körül keres.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ erdő erdőirtás környezetvédelem Románia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.