Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. október 21. 13:14 Világ

Erdészgyilkosságok mutatnak rá a féktelen erdőirtásokra Romániában

Egy hónapon belül a második erdészt ölték meg munkavégzés közben Romániában. Szeptemberben az ország északkeleti részén lévő Iasi megyében találtak holtan egy erdészt, akinek a gyanú szerint illegális fakitermelők verték szét a fejét baltával. A múlt héten pedig egy 30 éves, háromgyerekes erdészt lőttek le Máramaros megyében, miközben meg akart akadályozni egy illegális fakivágást.

Az esetek rávilágítanak arra, hogy az állam tehetetlensége miatt mekkora veszélyben vannak az Európában ritkaságnak számító romániai erdők és az ezeket védeni próbáló erdészek. 2014 és 2018 között mintegy 170 erdészt támadtak meg munkavégzés közben Romániában, és hatot meg is öltek az elmúlt években.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVeszélyben az egyik legkülönlegesebb európai erdőAz illegális fakitermelés egyre nagyobb gondot jelent az egyik legnagyobb európai ősbükkösnek, amely a romániai Herkulesfürdő környékén található.

Az illegális fakitermelők egyre durvább módszereit jelzi, hogy a múlt heti gyilkosság után kevesebb mint 24 órával vertek meg fényes nappal egy szúcsávai erdészt, akinek a vérző fejéről készült képek bejárták a romániai sajtót. Az erdész két hete szerepelt egy olyan tényfeltáró videóban, amely az illegális fakivágást mutatja be.

Az anyag szerint a rendszerváltás óta 270 millió köbméter fát vágtak ki illegálisan, tehát nagyjából évi 9 millió köbmétert. Összehasonlításként, a KSH szerint Magyarországon tavaly 7,7 millió köbméter fát termeltek ki, tehát kevesebbet, mint Romániában illegálisan. A videó szerint a törvénytelen favágásokat bűnszervezetek végzik, de helyben szinte valamennyi szereplő érdekelt benne az erdőgazdaságoktól a politikusokig. A szúcsávai erdészt egy helyi vállalkozóként körülírt ember verte meg és fenyegette meg halálosan az oknyomozó anyagban való közreműködése miatt.


Az illegális fakitermelésről szóló oknyomozó anyag, angol felirattal

A második erdészgyilkosság hatására a BBC is írt a témáról. A cikkben egy környezetvédelemmel foglalkozó csoport, az Agent Group vezetője azt mondta, hogy a fakitermeléssel foglalkozó maffia már többször meg akarta ölni. Gabriel Paun szerint négy éve többen támadtak rá Európa egyik utolsó őserdejében, a Retyezát-hegységben. „Meg akartak ölni. Eltörték a bordámat, a kezemet, és betört a fejem, mielőtt el tudtam futni előlük” – mondta.

Európában a teljes erdőállomány mindössze 0,7 százaléka számít őserdőnek, azaz nagy kiterjedésű, rendszeres emberi tevékenységektől mentes, régóta létező erdőnek. Romániában vannak a legnagyobb méretű őserdők a mérsékelt övben (tehát Skandináviától délre) fekvő EU-tagállamokban. Ezek alapvetően bükkösök, amelyekben számos különleges állat- és növényfaj él, például Európa legnagyobb medvepopulációja, illetve farkasok és hiúzok is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz éghajlatváltozás javában pusztítja a magyar erdőket, a fenyőktől és a bükkfától elbúcsúzhatunkHarminc éven belül az erdőterületek drasztikusan fognak csökkenni, és megjelenik a Magyarországon eddig ismeretlen füves pusztaság, a sztyepp.

A BBC közel egy éve videóriportban is beszámolt a romániai erdőket fenyegető illegális fakitermelésről. Azt állították, hogy minél mélyebbre mentek az erdőben, annál egyértelműbb jelei voltak az illegális fakitermelésnek, több olyan kivágott fát is találtak, amely több mint kétszáz éves. Korábban pedig drónfelvételen mutatták be, hogy hogyan tűnt el 50 hektárnyi erdőterület a szerb határnál a törvénytelen fakivágások miatt.

Drónfelvétel egy kivágott erdőrészről

A romániai Greenpeace szerint óránként három hektárral csökken a helyi erdők területe, de ebben az illegális mellett a legális kitermelés is benne van. A megoldást elősegítené az erősebb állami fellépés, például az erdészetek megerősítése. A jelenlegi hatezer erdész felének van fegyvere, jellemzően nekik is csak gázpisztoly vagy gumilövedékes puska. Ilyen felszereléssel esélytelenek a szervezett bűnözői csoportok ellen. Ráadásul a fizetés sem csábít a veszélyes munkára: egy erdész átlagosan 2400 és 2600 lei (166 és 180 ezer forint) körül keres.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ erdő erdőirtás környezetvédelem Románia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.