Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. augusztus 31. 13:19 Világ

Még a nagy olajvállalatoknak is sok, amennyire a Trump-kormány lazítja a környezetvédelmi előírásokat

Még több súlyosan üvegházhatású gáz kerülhet a levegőbe Trump-kormányzat egyik meglepő új terve miatt, ráadásul anélkül, hogy bármit is meggyújtanának, elégetnének az amerikaiak. Az amerikai környezetvédelmi minisztérium (EPA) ugyanis csütörtökön bejelentette, hogy lazítani fog egy olyan szabályozáson, ami a földgáz lehetséges szivárgását korlátozta annak kitermelése és szállítása során. A földgáz pedig jobbára metánból áll, aminek a szén-dioxidhoz képest sokkal (amíg le nem bomlik néhány évtized alatt, akár 60-szor) erősebb üvegházhatása van, ha elégetetlenül kerül a légkörbe.

A Washington Post beszámolója szerint ha a terv valóra válik, leginkább a gázipari cégeken fog múlni, hogy mennyi metán szivárog a csövekből, tározókból és egyéb műszaki berendezésekből a levegőbe. A környezetvédelmi hivatal egyik munkatársa szerint csak szükségtelen és redundáns szabályok eltörléséről van szó, hiszen a metán értékes nyersanyag, így aztán az iparágnak is az az érdeke, hogy minimalizálja a földgáz szivárgását, és maximalizálja a felhasználását.

A cégek körében azonban nem egyöntetűen pozitívak az intézkedésre adott reakciók. A Trump-kormányzat becslése szerint is mindössze évi 16 millió dollárt takarítana meg az egész szektor a tervezett változtatások miatt, miközben itt nem ritkák a százmilliárd dolláros forgalmú vállalatok.

Az Obama-kormányzat idejében életbe lépett szigorítások eltörlése elsősorban a legkisebb földgáz-piaci cégek számára kedvezhet, amelyek többnyire Texas, Oklahoma és Louisiana területén rendkívül kis mennyiségben termelnek ki a fosszilis energiahordozókat. A New York Times-nak nyilatkozó szakértő szerint e vállalkozások számára valóban jelentős költség az eddigi szabályozási környezetnek megfelelő berendezéseket és eljárásokat alkalmazni, főleg az alacsony olajárak időszakában. A lazább előírásokkal viszont növekedhet a gyakran helyi családok kezében lévő cégek jövedelmezősége.

A másik oldalon az olaj- és gázipar óriásvállalatai, többek között a BP, a Shell és az Exxon állnak. Ezek a cégek úgy számolnak, hogy a megújuló energiaforrások térnyerése mellett a földgáz-üzemű erőműveknek jelentős szerepe lehet még, mivel viszonylag tisztán működtethetők, és szélcsend vagy borús idő esetén a későbbiekben az egyre nagyobb jelentőségű szél- és naperőművek ideiglenes helyettesítői lehetnek. A nagyvállalatok számára tehát

egyáltalán nem előnyös, ha a csorba esik a gáz egyelőre, a fosszilis energiahordozók között viszonylagosan jó megítélésén.

A mostani tervezet már nem az első olyan elképzelése a Trump-kormánynak, ami az állam környezetvédelmi kérdésekből való kivonulására vonatkozik. Nem is olyan régen, júniusban még az erőművek szén-dioxid kibocsátására vonatkozó, szintén Obama idejében bevezetett szövetségi szabályokon lazított a környezetvédelmi hivatal, kedvezvén a szénerőművek és -bányák működésének. A múlt héten az is okozott némi megrökönyödést, hogy az alaszkai Tongass-erdőben engedélyeznék a fakitermelést.

De nem csak a klímaváltozással kapcsolatos szabályokban történtek jelentős enyhítések, hanem a természetvédelem más területén is: például a grizzly medvéket a Trump-kormányzat kivonta védett állatok köréből 2017-ben, amire per indult az államigazgatás ellen, és végül néhány hete ismét védettséget élveznek a medvék. De a közelmúltban az USA jelképét, a kopasz sast is levették a listáról, a környezetvédők szerint indokolatlanul. Jó néhány hasonló intézkedés olvasható Trump környezetvédelmi politikájáról szóló Wikipédia oldalon, érdemes beleolvasni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Donald Trump gázipar globális felmelegedés környezetvédelem Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. október 10. 04:40 Közélet, Világ

Kína egyik uniós hídfőállása lett Magyarország, de ki fog ebből hasznot húzni?

A magyarhoz hasonló stratégiák eddig nem sok haszonnal, cserébe viszont jelentős kockázatokkal jártak.

Torontáli Zoltán
2024. október 8. 12:19 Adat, Világ

Épp Kínával indul az e-autók miatt háború, pedig onnan jön a legtöbb high-tech termék

Kínából importálnak az uniós országok a legnagyobb értékben fejlett technológiájú termékeket.

Mészáros R. Tamás
2024. október 8. 04:39 Élet, Világ

Ha a kormány kelet felé néz, ott is azt látja, hogy küzdeni kell a növekedésért

Kínában a 2008-as válság óta nem látott módszerekkel próbálnak élénkíteni, de szerkezeti átalakításokról hallani sem akarnak.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. október 14. 05:25 Közélet

Szakmai egyeztetés itthon: címet cserélt, a javaslatokat ignorálta a minisztérium

A szakmabeliek részletes visszajelzést adtak a minisztérium anyagára. A minisztérium meghallotta a kritikát: stratégia helyett koncepció lett az anyag címe.

Koczóh Levente András
2024. október 12. 05:23 Élet

Ez van az ingyenes padlásfödém-szigetelés ajánlatok mögött

Nem átverés az ingyenes vagy majdnem ingyenes ajánlat, de érdemes megérteni a dolog hátterét is - hívja fel írásában a figyelmet a Green Policy Center szakértője.

Al-Hilal István
2024. október 11. 04:41 Pénz

Hogyan lehet befektetni egészségügyi cégekbe, hogy az ne legyen dupla vagy semmi játék?

A tudományos eredmények előrejelzése helyett a megbízható alapokkal rendelkező minőségi vállalkozások azonosítás lehet a nyerő megközelítés.