Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. augusztus 10. 11:52 Adat, Világ

Valódi kockázat, hogy sok magyar kivándorló új hazája kiszárad

A világban 17 ország 1,8 milliárd lakóját fenyegeti komoly vízellátási válság kialakulásának kockázata a következő pár évben a washingtoni World Resources Institute (WRI) kedden publikált legfrissebb adatai alapján.

A 17 országból

  • 12 található a Közel-Keleten és Észak-Afrikában (Izrael, Libanon, Katar, Jordánia, Líbia, Eritrea, Egyesült Arab Emírségek, Omán, Szaúd-Arábia, Kuvait, Bahrein, Irán),
  • kettő (Pakisztán és India) Dél-Ázsiában,
  • egy Afrikában (Botswana),
  • egy Közép-Ázsiában (Türkmenisztán),
  • és európai ország is van a legveszélyeztetettebb országok között, ez az Olaszország által körülölelt miniállam, San Marino.

A felmérés alapján Magyarországon alacsony, 10 százalék alatti annak a kockázata, hogy elfogyjon a víz, akárcsak Horvátországban, Szerbiában, Ausztriában, Szlovákiában és Szlovéniában. A környékbeli országok közül Csehországban, Lengyelországban, Romániában, Ukrajnában 10-20 százalék között van annak az esélye, hogy ivóvízhiány alakuljon ki. Az ábrán Európára ráközelítve az is látszik, hogy ebben a régióban a legalacsonyabb a vízellátási válság kockázata a kontinensen.

Az Európai Unió tagállamai közül viszont Ciprus, Belgium, Görögország, Portugália, Spanyolország és Olaszország is magas kockázati besorolást kapott, ami azt jelenti, hogy ezekben az országban 40 és 80 százalék között van annak a kockázata, hogy problémák lesznek az ivóvízellátással. Úgy tűnik, hogy ebből a szempontból nem jól döntöttek azok a honfitársaink, akik ezekbe az országokba költöztek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKözel 300 ezren hagyták el az országot 2010 óta, sokan meglepő helyekre mentekFélmilliónál is több magyar állampolgár él más európai országokban, 290 ezren 2010 után távoztak. Részletesen bemutatjuk, hova mentek, és mit tudhatunk róluk.

A Közel-Keleten és Észak-Afrikában már az alapvető adottságok sem túl jók az ivóvízellátás szempontjából, azonban a World Resources Institute elemzése szerint az elmúlt években megnövekvő ivóvízkereslet még tovább is növelte a krízis kockázatát ezekben a régiókban.

Júniusban India hatodik legnépesebb városában, a 7,1 milliós Csennaiban elfogyott az ivóvíz, miután a hőhullámok és a monszun késése miatt a nyári hónapokban a nagyváros vízellátását biztosító négy nagy víztározó egytől egyig kiszáradt.

A válság miatt tüntetések is voltak, és több IT-cég is arra kérte a munkavállalóit, hogy maradjanak otthon a válság idejére. A magas kockázati besorolású országokban a rendelkezésre álló külszíni vízforrások és a talajvíz nagyjából 80 százalékát használják fel évente átlagosan, és a World Resources Institute arra figyelmeztet, hogy a klímaváltozás következtében megszaporodó aszályok miatt gyakrabban alakulhatnak ki a csennaihoz hasonló esetek.

A vízhiány a legkomolyabb válság, de nem kap elég figyelmet. A következményei már most tapasztalhatóak, például emiatt csökkent az élelmiszerellátás kiszámíthatósága, de a migráció és a pénzügyi bizonytalanság kiváltó okai között is ott van

mondta Andrew Steer, a WRI vezérigazgatója.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy ősi mezőgazdasági módszer, amely jobb hellyé tenné a világotMagyarországon évezredeken át vezető szerepe volt, amíg el nem söpörték a monokultúrák. Boldogabb állatok, fenntarthatóság és egészségesebb termékek jellemezik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Világ klímaváltozás víz vízellátási_válság vízhiány Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Debreczeni Anna
2024. április 3. 10:22 Adat, Élet

Lettországban él a legtöbb, Görögországban a legkevesebb gyermek állami gondozásban lakosságarányosan

Magyarországon a 20 463 állami gondozott gyermek 70 százaléka családoknál, 30 százaléka intézményekben élt a 2021-es adatok szerint.

Bucsky Péter
2024. április 3. 04:33 Adat, Közélet

Kozmetikázott adatokkal tupírozza fel Lázár minisztériuma az ország- és vármegyebérletek eredményeit

Megkapargattuk a sikerpropaganda felszínét, ennek nyomán a KSH jelezni fogja, hogy az új adatok nem összehasonlíthatók a korábbiakkal.

Fontos

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.