Az év eleje óta közel másfél magyarországnyi terület égett le a szibériai tüzek következtében, és úgy néz ki, még egy darabig számíthatunk a további pusztításokra. A Bloomberg beszámolója szerint ugyanis szinte reménytelen, hogy emberi beavatkozással meg lehessen fékezni a lángokat. Pedig már az orosz hadsereg dolgozik a tűzoltáson, sőt, Donald Trump az amerikai közreműködést is felajánlotta (igaz, ezzel Putyin nem kíván élni).
Mindeközben azonban túl lettünk a valaha volt két legmelegebb nyári hónapon, és ennek nyomán a tüzek terjedésének igencsak kedvező, rendkívüli szárazság alakult ki Szibériában. Nem csoda tehát, hogy a térség erdeivel foglalkozó szakértők sosem tapasztaltak korábban a mostanihoz hasonlóan hosszan tartó tűzvészt. Ráadásul most az is kiderült, hogy hova vezetnek az elhibázott kormányzati döntések.
A kritikák szerint az államigazgatás ugyanis nemcsak nehézkesen reagált a mostani tüzek kialakulására, hanem 2015 óta olyan területeket is számon tart, ahol az esetleges tűzvészekkel igazán nem is foglalkozik. Óriási probléma a tűzoltóságok alulfinanszírozottsága is, amit jól mutat a statisztika, miszerint
a hadsereg beavatkozása előtt 3000 tűzoltó és 24 repülőgép az erdőtüzek kevesebb mint négy százalékát tudta eloltani.
A problémát, úgy látszik, a kormány is belátja: Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök elrendelte az ország erdővédelmi stratégiájának felülvizsgálatát.
Krasznojarszk és Irkutszk térségében, ahol a tüzek tombolnak, a helyi lakosok egyre kevésbé bíznak abban, hogy az állam eredményesen fel tud lépni a vészhelyzet elhárításában. És nemcsak központi, hanem helyi szinten is aggasztó a politikusok tehetetlensége. A krasznojarszki kormányzó, Alekszandr Ussz júliusban még azon az állásponton volt, hogy a tűz emberi erővel történő oltása felesleges, sőt, káros is lehet, majd az esőnek kell csillapítania a lángokat. Ahogy a nemzetközi figyelem fokozódott, és a moszkvai vezetők is felismerték a helyzet súlyosságát, Ussz is átértékelte a tűzoltás fontosságát: az utóbbi pár napban már átütő sikernek értékelte, hogy a hadsereg közreműködésével sikerült 753 ezer hektárnyi erdőtüzet eloltani.
Sajnos ennek ellenére még mindig áthatja az égő tajga szaga a térséget, ugyanis a tüzek több mint 900 ezer hektáron továbbra is égnek. Mostanra viszont a helyi és a központi kormányzattól független szakértők is úgy látják, hogy már csak az eső segíthet. Méghozzá hosszan tartó csapadékos időjárásra van szükség, egy-egy felhőszakadás már nem elég, még akkor sem, ha igazán erős. Egyelőre azonban az előrejelzések nem kecsegtetnek a várt nedves léghullámokkal.
Világ
Fontos