Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. július 11. 17:56 Világ

Salátaszedő robotot építettek, már csak fel kell gyorsítani

A gabonák és a burgonya betakarítását már évtizedekkel ezelőtt gépesítették, számos más terménynél azonban ez még nem sikerült. A salátával például az a probléma, hogy levelei részben a földre hajolnak, és könnyen megsérül.

A munkaerő drágulása és fogyatkozása ugyanakkor egyre nagyobb nyomást fejt ki az automatizálás irányába. Különösen Nagy-Britanniában, ahol a közép-európai országok uniós csatlakozása után főként az innen érkező dolgozók végezték a mezőgazdasági kézimunkát, a brit kilépési folyamat elindulása óta azonban nagyon megcsappant a számuk.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA szlovákok munkáját fenyegetik leginkább a robotok, de ez nekünk sem jó hírEgy OECD-tanulmány szerint Szlovákiában kiemelkedően magas az automatizáció által fenyegetett munkahelyek aránya, az ország nyugati részén 10-ből 4 ilyen.

Egy a Plymouth-i Egyetemről indult cég májusban málnaszedő robotot mutatott be, pár napja a BBC pedig arról írt, hogy Cambridge-i Egyetemen egy jégsalátaszedő szerkezetet építettek, amelyet már sikerrel próbáltak ki a terepen. (Az eredeti publikáció egy szakfolyóiratban jelent meg, ott néhány fotó is van a gépről.)

A zöldség és a robot szavak összevonása alapján Vegebotnak elkeresztelt berendezésnek két fő alkotórésze van: a mesterséges szem, valamint a vágóeszköz. A fejlesztők elismerik, hogy még a közelében sem járnak az emberi sebességnek – egy gyakorlott munkásnak csak pár másodpercbe telik, hogy a saláta fejét késsel elválassza a gyökerétől, majd a megfelelő helyre tegye.

Az előrehaladás azonban így is figyelemre méltó, hiszen ez az emberek számára nagyon egyszerű mozdulatsor a robotoknak nehezen megoldható feladatok sora. Ráadásul, ha sikerül növelni a sebességet, akkor nemcsak a saláta, hanem sok más hasonló termény betakarításának gépesítése is kifizetődő lesz, mivel a vágórendszer ereje szabályozható.

A gépi munkának olyan előnye is lehet, hogy a fáradhatatlan robotokat többször is kiküldhetik ugyanarra a területre, hogy mindig csak a tökéletesen beérett terményeket takarítsák be. Emberekkel ez nem éri meg, ezért az a jellemző, hogy egyszerre az összes salátát betakarítják, a nem megfelelőeket pedig egyszerűen kihajítják. A gépesítés tehát az élelmiszerpazarlást is csökkentheti.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElmentünk az üzembe, ahol már a robotokat is robotok gyártjákA monoton, unalmas, agyzsibbasztó feladatokat adják át a robotoknak, hogy az emberek az értelmesebb munkákat végezzék.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ mezőgazdaság robotizálás robotok saláta Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2024. december 5. 13:07 Világ

Elbocsátáshullám közben hívnának be még több vendégmunkást Németországban

De ez csak első ránézésre ellentmondásos: főleg a gyárak kerültek bajba Németországban, miközben építőmunkásból, kamionsofőrből vagy ápolóból továbbra is hiány van.

Mészáros R. Tamás
2024. december 5. 04:34 Világ

Ukrajnának és a magyar iparnak is árthat a dél-koreai elnök példátlan hazardírozása

Magyarország harmadik legnagyobb befektetőjének gazdaságpolitikája és külpolitikai orientációja is fordulatot vehet.

Gajda Mihály
2024. december 1. 06:05 Pénz, Világ

A tengeri útvonal, amely Amerikának is egyre fontosabb

Az Egyesült Államok olajexportjának felfutásával egyre több szállítmány használja a Panama-csatorna mellett az Afrikát megkerülő útvonalat is.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. december 10. 13:32 Élet, Közélet

Nehezen találnak gazdára az energetikai ingyenmilliók, és ez mindannyiunknak sokba kerül

Már nem rohannak a háztartások úgy a támogatásokért, mint régebben.

Jandó Zoltán
2024. december 10. 06:02 Pénz, Vállalat

Kiszűrhetné az ezermilliárdos csalásokat a kormány, de nem akarja

Könnyen el lehetne érni, hogy ne történjenek a brazil kötvényes cégek sztorijához hasonló ügyek, de a kormány nem ebbe az irányba indult el.

Jandó Zoltán
2024. december 9. 13:26 Adat

Külföldre megy a gáz a magyar tárolókból, ezért apad rohamosan a készletszint

Bár a tavalyinál és a tavaly előttinél kedvezőtlenebb időjárás is szerepet játszik abban, hogy gyorsan fogy a gáz a magyar tárolókból, messze nem ez a fő ok.