Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. július 11. 17:56 Világ

Salátaszedő robotot építettek, már csak fel kell gyorsítani

A gabonák és a burgonya betakarítását már évtizedekkel ezelőtt gépesítették, számos más terménynél azonban ez még nem sikerült. A salátával például az a probléma, hogy levelei részben a földre hajolnak, és könnyen megsérül.

A munkaerő drágulása és fogyatkozása ugyanakkor egyre nagyobb nyomást fejt ki az automatizálás irányába. Különösen Nagy-Britanniában, ahol a közép-európai országok uniós csatlakozása után főként az innen érkező dolgozók végezték a mezőgazdasági kézimunkát, a brit kilépési folyamat elindulása óta azonban nagyon megcsappant a számuk.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA szlovákok munkáját fenyegetik leginkább a robotok, de ez nekünk sem jó hírEgy OECD-tanulmány szerint Szlovákiában kiemelkedően magas az automatizáció által fenyegetett munkahelyek aránya, az ország nyugati részén 10-ből 4 ilyen.

Egy a Plymouth-i Egyetemről indult cég májusban málnaszedő robotot mutatott be, pár napja a BBC pedig arról írt, hogy Cambridge-i Egyetemen egy jégsalátaszedő szerkezetet építettek, amelyet már sikerrel próbáltak ki a terepen. (Az eredeti publikáció egy szakfolyóiratban jelent meg, ott néhány fotó is van a gépről.)

A zöldség és a robot szavak összevonása alapján Vegebotnak elkeresztelt berendezésnek két fő alkotórésze van: a mesterséges szem, valamint a vágóeszköz. A fejlesztők elismerik, hogy még a közelében sem járnak az emberi sebességnek – egy gyakorlott munkásnak csak pár másodpercbe telik, hogy a saláta fejét késsel elválassza a gyökerétől, majd a megfelelő helyre tegye.

Az előrehaladás azonban így is figyelemre méltó, hiszen ez az emberek számára nagyon egyszerű mozdulatsor a robotoknak nehezen megoldható feladatok sora. Ráadásul, ha sikerül növelni a sebességet, akkor nemcsak a saláta, hanem sok más hasonló termény betakarításának gépesítése is kifizetődő lesz, mivel a vágórendszer ereje szabályozható.

A gépi munkának olyan előnye is lehet, hogy a fáradhatatlan robotokat többször is kiküldhetik ugyanarra a területre, hogy mindig csak a tökéletesen beérett terményeket takarítsák be. Emberekkel ez nem éri meg, ezért az a jellemző, hogy egyszerre az összes salátát betakarítják, a nem megfelelőeket pedig egyszerűen kihajítják. A gépesítés tehát az élelmiszerpazarlást is csökkentheti.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElmentünk az üzembe, ahol már a robotokat is robotok gyártjákA monoton, unalmas, agyzsibbasztó feladatokat adják át a robotoknak, hogy az emberek az értelmesebb munkákat végezzék.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ mezőgazdaság robotizálás robotok saláta Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.