Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. június 26. 14:21 Világ

Hatalmas károkat okozhat Németországban a hőhullám

Németország egyik szimbólumának számítanak a sebességkorlátozás nélküli autópálya-szakaszok, a Nyugat-Európát elért perzselő hőhullám miatt azonban ettől is el kell búcsúzni egy időre. A gyorsforgalmi hálózat fenntartója azért rendelt el átmeneti sebességkorlátozást, mert a szokatlanul magas hőmérséklet miatt deformálódhat az utak felülete, ami akár halálos baleseteket is okozhat.

Az előrejelzés szerint ma Németországban megdőlhet a 38,2 Celsius-fokos júniusi hőmérsékleti rekord, de akár a 2015 júliusából származó 40,3 fokos abszolút melegrekordot is felülmúlhatja a forróság.

A meteorológusok és klímakutatók többsége egyetért abban, hogy a hőhullámért az éghajlatváltozás a felelős. Normális esetben a mérsékelt égövi futóáramlatok az Atlanti-óceán felől hűvösebb légtömegeket visznek Nyugat-Európa fölé, ezek gyengülése azonban lehetőséget ad az afrikai, szaharai eredetű légtömegeknek, hogy délről benyomuljanak a terület fölé.

A korábban megszokott néhány napos meleg és száraz időjárás esetenként így válik veszélyes hőhullámmá – mondta a Bloombergnek Dim Coumou, az amszterdami Vrije Egyetem klímakutatója. Ilyen időjárási körülmények közepette nagyobb az esélye a különösen heves viharok kialakulásának is.

Németország már tavaly is megtapasztalhatott hasonló körülményeket, némileg mérsékeltebb kiadásban. A tartós meleg és szárazság miatt 24 év után először szorult az ország gabonaimportra, visszaesett a szél- és vízenergia-termelés, a Rajna hajózhatatlanná válása pedig óriási károkat okozott az iparnak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAkkorát buktak a németek a szárazságon, mint a magyar gazdaság ötödeA német multik első kézből tapasztalhatták meg a klímaváltozás következményeit. Óriási buktak azon, hogy nem tudtak árut szállítani a Rajnán.

Mindez a társadalmi-politikai körülményeket sem hagyja érintetlenül. Az európai parlamenti választásokon a Zöldek történetük legjobb eredményét érték el, és néhány közelmúltbeli felmérés szerint már az ország legnépszerűbb pártjának számítanak, a kormányzó CDU/CSU-t is megelőzve.

Hétvégén tüntetők szállták meg az RWE – Európa legnagyobb vállalati szén-dioxid-kibocsátója – egyik külszíni lignitfejtését és a közeli erőművekbe vezető vasútvonalakat, hogy a szénenergia gyorsabb kivezetésére ösztökéljék a kormányt, amely erre csak 2038-ra kerítene sort. A demonstrálókat a rendőrök végül erővel távolították el. A szabadpiaci áramárak a légkondicionálók áramigénye miatt Európa-szerte emelkedőben vannak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA hőhullám miatt felpörögtek a füstokádó erőművek, ami tovább ront a helyzetenHiába épül a sok szélerőmű, ha a klímaváltozás miatt egyre kevésbé fúj a szél.

A mostani hőhullám – amelynek csak a széle érinti Magyarországot – idén már a második. Az első februárban néhány napra 20 fok fölé vitte a hőmérsékletet, erdőtüzeket okozva Észak-Angliában és az Alpokban. Svájcban jelenleg nagyjából 10 fokkal van melegebb az átlagosnál, ami gyorsítja a gleccserek olvadását, de az ország meteorológiai szolgálata szerint így is ismét gond lehet a Rajna hajózhatóságával.

Ez azt valószínűsíti, hogy az időjárás idén is kedvezőtlenül befolyásolja a német gazdaságot, amelynek potenciális növekedéséből tavaly 0,7 százalékpontot tüntetett el csak a folyók alacsony vízszintje és magas hőmérséklete. Ez 23,7 milliárd eurónak felel meg, amely a teljes magyar GDP közel ötöde. Az egykori NDK területén a régóta tartó szárazság miatt az erdőtüzektől is tartanak, Berlin közelében egy terület már lángra is kapott.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz éjszakák a legnehezebbek a 47 fokos hőhullámoknálSvédországban a hőség lecserélte a legmagasabb hegycsúcsot, Svájcban szomjaznak a tehenek, egy portugál haverom pedig félóránként felébredt a forróságtól.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ erdőtűz hőhullám németország Rajna szárazság Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.