Németország egyik szimbólumának számítanak a sebességkorlátozás nélküli autópálya-szakaszok, a Nyugat-Európát elért perzselő hőhullám miatt azonban ettől is el kell búcsúzni egy időre. A gyorsforgalmi hálózat fenntartója azért rendelt el átmeneti sebességkorlátozást, mert a szokatlanul magas hőmérséklet miatt deformálódhat az utak felülete, ami akár halálos baleseteket is okozhat.
Az előrejelzés szerint ma Németországban megdőlhet a 38,2 Celsius-fokos júniusi hőmérsékleti rekord, de akár a 2015 júliusából származó 40,3 fokos abszolút melegrekordot is felülmúlhatja a forróság.
A meteorológusok és klímakutatók többsége egyetért abban, hogy a hőhullámért az éghajlatváltozás a felelős. Normális esetben a mérsékelt égövi futóáramlatok az Atlanti-óceán felől hűvösebb légtömegeket visznek Nyugat-Európa fölé, ezek gyengülése azonban lehetőséget ad az afrikai, szaharai eredetű légtömegeknek, hogy délről benyomuljanak a terület fölé.
A korábban megszokott néhány napos meleg és száraz időjárás esetenként így válik veszélyes hőhullámmá – mondta a Bloombergnek Dim Coumou, az amszterdami Vrije Egyetem klímakutatója. Ilyen időjárási körülmények közepette nagyobb az esélye a különösen heves viharok kialakulásának is.
Németország már tavaly is megtapasztalhatott hasonló körülményeket, némileg mérsékeltebb kiadásban. A tartós meleg és szárazság miatt 24 év után először szorult az ország gabonaimportra, visszaesett a szél- és vízenergia-termelés, a Rajna hajózhatatlanná válása pedig óriási károkat okozott az iparnak.
Mindez a társadalmi-politikai körülményeket sem hagyja érintetlenül. Az európai parlamenti választásokon a Zöldek történetük legjobb eredményét érték el, és néhány közelmúltbeli felmérés szerint már az ország legnépszerűbb pártjának számítanak, a kormányzó CDU/CSU-t is megelőzve.
Hétvégén tüntetők szállták meg az RWE – Európa legnagyobb vállalati szén-dioxid-kibocsátója – egyik külszíni lignitfejtését és a közeli erőművekbe vezető vasútvonalakat, hogy a szénenergia gyorsabb kivezetésére ösztökéljék a kormányt, amely erre csak 2038-ra kerítene sort. A demonstrálókat a rendőrök végül erővel távolították el. A szabadpiaci áramárak a légkondicionálók áramigénye miatt Európa-szerte emelkedőben vannak.
A mostani hőhullám – amelynek csak a széle érinti Magyarországot – idén már a második. Az első februárban néhány napra 20 fok fölé vitte a hőmérsékletet, erdőtüzeket okozva Észak-Angliában és az Alpokban. Svájcban jelenleg nagyjából 10 fokkal van melegebb az átlagosnál, ami gyorsítja a gleccserek olvadását, de az ország meteorológiai szolgálata szerint így is ismét gond lehet a Rajna hajózhatóságával.
Ez azt valószínűsíti, hogy az időjárás idén is kedvezőtlenül befolyásolja a német gazdaságot, amelynek potenciális növekedéséből tavaly 0,7 százalékpontot tüntetett el csak a folyók alacsony vízszintje és magas hőmérséklete. Ez 23,7 milliárd eurónak felel meg, amely a teljes magyar GDP közel ötöde. Az egykori NDK területén a régóta tartó szárazság miatt az erdőtüzektől is tartanak, Berlin közelében egy terület már lángra is kapott.
Világ
Fontos