Sokan a gazdaság talpra állítását várták az ellentmondásos megítélésű új brazil elnöktől, egyelőre azonban csak rosszabbak lettek a kilátások a január óta hivatalban lévő Jair Bolsonaro alatt. Az már a hónap elején kiderült, hogy márciusban 1,3 százalékkal csökkent az ipar termelés, ami sokkal rosszabb adat volt a várakozásoknál, és a 12 havi gördülő átlagot is negatív szintre vitte, amire 2017 óta nem volt példa.
Szerdán pedig a jegybank számolt be arról, hogy a gazdaság aktivitását mérő mutatószáma alapján a GDP valószínűleg 0,68 százalékkal csökkent az első negyedévben a tavalyi utolsó három hónaphoz képest. Ha ez valóban így van, az az első visszaesés lesz a 2015-16-os recesszió óta Latin-Amerika legnagyobb gazdaságában.
A hírre Paulo Guedes gazdasági miniszter azt mondta, hogy a kormány mérsékelni fogja a gazdasági növekedésre adott előrejelzését 2,2-ről 1,5 százalékra. Az egyik legnagyobb befektetési bank, a Goldman Sachs is módosította a saját előrejelzését, 1,2 százalékra (1,7-ről), így már csak egy nagyon kevéssel fölé lőve az előző két évben látott 1,1 százalékos növekedésnek.
Elemzők már a visszaesést valószínűsítő hír előtt is „elkeserítő ütemű növekedésről” beszéltek, miközben Jair Bolsonaro a gazdaság élénkítésére és az adósság csökkentésére tett ígéretekkel kampányolt és nyerte el a választók mellett a befektetők támogatását. A gazdasági kilátások mellett a szélsőjobboldali elnök népszerűsége is visszaesett január óta, aminek feltehetőleg a magas (12,7 százalékos) és egyre növekvő munkanélküliség az oka.
Ráadásul szerdán országszerte tüntetések voltak, mert a kormány az állami egyetemek költségvetésének 30 százalékos csökkentésére készül.
A történet egyébként meglehetősen unortodox módon indult: Abraham Weintraub oktatási miniszter április végén arról beszélt, hogy három egyetemet büntetne a költségvetésének részleges elvonásával, az intézmények ideológiai beállítottsága és rossz akadémiai teljesítménye miatt. A minisztérium felsőoktatásért felelős államtitkára azonban még aznap bejelentette, hogy az irányításuk alatt álló összes – nagyjából 300 – egyetemre érvényes lesz a csökkentés.
Ennek hatására már több tüntetést tartottak májusban, azonban a szerdai, országos demonstráció volt eddig a legnagyobb, amit több mint 200 városban rendeztek meg a költségvetés csökkentése ellen. Bolsonaro a tüntetőkről azt mondta, hogy „hasznos idióták”, akiket kihasznál az egyetemeket irányító kisebbség.
Világ
Fontos