Hírlevél feliratkozás
Avatar
2019. május 17. 12:26 Világ

„Hasznos idióták” tüntetnek a kormány ellen, ráadásul a gazdaságnak sem megy jól Brazíliában

Sokan a gazdaság talpra állítását várták az ellentmondásos megítélésű új brazil elnöktől, egyelőre azonban csak rosszabbak lettek a kilátások a január óta hivatalban lévő Jair Bolsonaro alatt. Az már a hónap elején kiderült, hogy márciusban 1,3 százalékkal csökkent az ipar termelés, ami sokkal rosszabb adat volt a várakozásoknál, és a 12 havi gördülő átlagot is negatív szintre vitte, amire 2017 óta nem volt példa.

Szerdán pedig a jegybank számolt be arról, hogy a gazdaság aktivitását mérő mutatószáma alapján a GDP valószínűleg 0,68 százalékkal csökkent az első negyedévben a tavalyi utolsó három hónaphoz képest. Ha ez valóban így van, az az első visszaesés lesz a 2015-16-os recesszió óta Latin-Amerika legnagyobb gazdaságában.

A hírre Paulo Guedes gazdasági miniszter azt mondta, hogy a kormány mérsékelni fogja a gazdasági növekedésre adott előrejelzését 2,2-ről 1,5 százalékra. Az egyik legnagyobb befektetési bank, a Goldman Sachs is módosította a saját előrejelzését, 1,2 százalékra (1,7-ről), így már csak egy nagyon kevéssel fölé lőve az előző két évben látott 1,1 százalékos növekedésnek.

Elemzők már a visszaesést valószínűsítő hír előtt is „elkeserítő ütemű növekedésről” beszéltek, miközben Jair Bolsonaro a gazdaság élénkítésére és az adósság csökkentésére tett ígéretekkel kampányolt és nyerte el a választók mellett a befektetők támogatását. A gazdasági kilátások mellett a szélsőjobboldali elnök népszerűsége is visszaesett január óta, aminek feltehetőleg a magas (12,7 százalékos) és egyre növekvő munkanélküliség az oka.

Ráadásul szerdán országszerte tüntetések voltak, mert a kormány az állami egyetemek költségvetésének 30 százalékos csökkentésére készül.

A történet egyébként meglehetősen unortodox módon indult: Abraham Weintraub oktatási miniszter április végén arról beszélt, hogy három egyetemet büntetne a költségvetésének részleges elvonásával, az intézmények ideológiai beállítottsága és rossz akadémiai teljesítménye miatt. A minisztérium felsőoktatásért felelős államtitkára azonban még aznap bejelentette, hogy az irányításuk alatt álló összes – nagyjából 300 – egyetemre érvényes lesz a csökkentés.

Ennek hatására már több tüntetést tartottak májusban, azonban a szerdai, országos demonstráció volt eddig a legnagyobb, amit több mint 200 városban rendeztek meg a költségvetés csökkentése ellen. Bolsonaro a tüntetőkről azt mondta, hogy „hasznos idióták”, akiket kihasznál az egyetemeket irányító kisebbség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA brazil állam a gazdagok Robin Hoodja, és ez okozza a gazdaság vesztét1989 óta az idei lehet a legizgalmasabb elnökválasztás Brazíliában. Az egyik legnépszerűbb jelölt a korábban már az elnöki posztot betöltő Luiz Inácio Lula da Silva lenne, ha nem ülne börtönben és nem tiltották volna el a jelöltségtől; míg a másikat, Jair Bolsonarót múlt héten megkéselték.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Brazília felsőoktatás gazdasági növekedés Jair Bolsonaro tüntetés Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.