Hírlevél feliratkozás
Avatar
2019. május 17. 12:26 Világ

„Hasznos idióták” tüntetnek a kormány ellen, ráadásul a gazdaságnak sem megy jól Brazíliában

Sokan a gazdaság talpra állítását várták az ellentmondásos megítélésű új brazil elnöktől, egyelőre azonban csak rosszabbak lettek a kilátások a január óta hivatalban lévő Jair Bolsonaro alatt. Az már a hónap elején kiderült, hogy márciusban 1,3 százalékkal csökkent az ipar termelés, ami sokkal rosszabb adat volt a várakozásoknál, és a 12 havi gördülő átlagot is negatív szintre vitte, amire 2017 óta nem volt példa.

Szerdán pedig a jegybank számolt be arról, hogy a gazdaság aktivitását mérő mutatószáma alapján a GDP valószínűleg 0,68 százalékkal csökkent az első negyedévben a tavalyi utolsó három hónaphoz képest. Ha ez valóban így van, az az első visszaesés lesz a 2015-16-os recesszió óta Latin-Amerika legnagyobb gazdaságában.

A hírre Paulo Guedes gazdasági miniszter azt mondta, hogy a kormány mérsékelni fogja a gazdasági növekedésre adott előrejelzését 2,2-ről 1,5 százalékra. Az egyik legnagyobb befektetési bank, a Goldman Sachs is módosította a saját előrejelzését, 1,2 százalékra (1,7-ről), így már csak egy nagyon kevéssel fölé lőve az előző két évben látott 1,1 százalékos növekedésnek.

Elemzők már a visszaesést valószínűsítő hír előtt is „elkeserítő ütemű növekedésről” beszéltek, miközben Jair Bolsonaro a gazdaság élénkítésére és az adósság csökkentésére tett ígéretekkel kampányolt és nyerte el a választók mellett a befektetők támogatását. A gazdasági kilátások mellett a szélsőjobboldali elnök népszerűsége is visszaesett január óta, aminek feltehetőleg a magas (12,7 százalékos) és egyre növekvő munkanélküliség az oka.

Ráadásul szerdán országszerte tüntetések voltak, mert a kormány az állami egyetemek költségvetésének 30 százalékos csökkentésére készül.

A történet egyébként meglehetősen unortodox módon indult: Abraham Weintraub oktatási miniszter április végén arról beszélt, hogy három egyetemet büntetne a költségvetésének részleges elvonásával, az intézmények ideológiai beállítottsága és rossz akadémiai teljesítménye miatt. A minisztérium felsőoktatásért felelős államtitkára azonban még aznap bejelentette, hogy az irányításuk alatt álló összes – nagyjából 300 – egyetemre érvényes lesz a csökkentés.

Ennek hatására már több tüntetést tartottak májusban, azonban a szerdai, országos demonstráció volt eddig a legnagyobb, amit több mint 200 városban rendeztek meg a költségvetés csökkentése ellen. Bolsonaro a tüntetőkről azt mondta, hogy „hasznos idióták”, akiket kihasznál az egyetemeket irányító kisebbség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA brazil állam a gazdagok Robin Hoodja, és ez okozza a gazdaság vesztét1989 óta az idei lehet a legizgalmasabb elnökválasztás Brazíliában. Az egyik legnépszerűbb jelölt a korábban már az elnöki posztot betöltő Luiz Inácio Lula da Silva lenne, ha nem ülne börtönben és nem tiltották volna el a jelöltségtől; míg a másikat, Jair Bolsonarót múlt héten megkéselték.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Brazília felsőoktatás gazdasági növekedés Jair Bolsonaro tüntetés Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.