Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. április 30. 16:36 Világ

Egyszerű oka van annak, hogy még drágább olajat akar a legfontosabb termelő

Rengeteget emelkedtek az olajárak tavaly december óta, ám a világ első számú exportőre, Szaúd-Arábia még mindig nem elégedett. Pedig Donald Trump amerikai elnök már megelőlegezte, hogy a szaúdiak belementek a kitermelés növelésébe az iráni szankciók szigorításával párhuzamosan, miután az utóbbi lépés múlt héten féléves rekordra vitte fel a világpiaci árat.

A szaúdiak azonban csak azt vállalták, hogy az iráni olajat pótolják bármely vevőnél. Az energetikai miniszter arról beszélt, hogy tartják magukat a decemberi kitermeléscsökkentési megállapodáshoz, és azt akár az év végéig is kiterjeszthetik.

Ahogy a Bloomberg cikkéből is kiderül, a szaúdiak jó okkal akarnak még a mostaninál is magasabb árakat. (Az amerikai könnyűolaj hordója jelenleg 65 dollár körül áll). A Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfőn frissítette számítását, amely azt mutatja, hogy egyes olajtermelő országoknak milyen árakra van szükségük ahhoz, hogy a költségvetésük kiegyensúlyozott legyen.*Oroszországban törvény írja elő, hogy 40 dolláros olajárral kell tervezni a költségvetést. Ha ennél drágább, akkor az ennek köszönhető többlet az állami tartalékalapba kerül.

 

Szaúd-Arábia esetében a korábbi, szeptemberi számítás 73 dollárt hozott ki, a mostani viszont 85 dollárt. Sőt, az amerikai hírügynökség térségre szakosodott közgazdásza szerint valójában ennél is 10 dollárral magasabb ez az összeg, csak az IMF valószínűleg azzal számol, hogy az állami olajvállalat, az Aramco többet fizet be a költségvetésbe.

Szaúd-Arábiának már csak azért is szüksége van a nagyobb bevételekre, mert növekvő lakosság mellett fenn kell tartani a társadalmi békét, miközben végre kellene hajtani olyan beruházásokat, amelyek az olajbevételektől való függést enyhítik a jövőben. Az idei költségvetés a kiadások 7 százalékos növelését irányozta elő, 4,2 százalékos GDP-arányos hiány mellett. A tervek szerint 2023-ra kellene elérni a hiány nélküli állapotot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSzertefoszlott a világ legnagyobb olajmezőjének legendájaA szaúdi Ghawar olajmezőről sokáig azt gondolták, hogy napi 5-6 millió hordó kőolajat is ki lehet belőle termelni, de kiderült, hogy ennél csak harmadával kevesebbet.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ hiány költségvetés olajár Szaúd-Arábia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.