Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. április 6. 16:56 Világ

Szertefoszlott a világ legnagyobb olajmezőjének legendája

A világ legnagyobbjának tartott Ghawar olajmező túlzás nélkül legendásnak számít az ágazatban, jelentősége miatt egy időben az amerikai katonai tervezők arról vitatkoztak, hogyan lehetne megszállni. A mérete mellett az is hozzájárult a hírnevéhez, hogy Szaúd-Arábia államtitokként kezelte az adatait. Ám az állami olajtársaság, az Aramco közelgő kötvénykibocsátása előtt a napokban kénytelen volt ezeket is megosztani a külvilággal.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKijött a fényre egy cég, amely több pénzt termel, mint MagyarországA szaúdi állami olajvállalat volt tavaly a világ messze legnyereségesebb cége, olyan vállalatokat maga mögé utasítva, mint az Apple és a szektortárs Exxon Mobil.

Az amerikai energiahivatal 2017-ben úgy becsülte, hogy az 1948-ban felfedezett, Szaúd-Arábia keleti részén lévő olajmezőn akár napi 5,8 millió hordó kitermelése is lehetséges, és a szaúdiak is rendszeresen 5 millió feletti kapacitásról számoltak be. Ehhez képest most kiderült, hogy ez a szám 3,8 millió hordó, vagyis jóval kevesebb a becsléseknél.

Ha a korábbi szaúdi állítások megfeleltek a valóságnak, akkor ez azt jelenti, hogy a 280 kilométer hosszan elterülő olajmező termelési maximuma jelentősen visszaesett 2004-hez képest, amikor az Aramco annak kapcsán közölte az 5 millió feletti számot, hogy az olajtartalékok viszonylag közeli kimerüléséről szóló várakozásokat igyekezett cáfolni – emlékeztet cikkében a Bloomberg.

Ez a vita azóta elült, hiszen a technológiai fejlődés – elsősorban a repesztéses eljárás – rengeteg olyan készlet kitermelését tette gazdaságossá, amely korábban reménytelennek tűnt. Ennek köszönhetően futott fel a termelés az amerikai Texas és Új-Mexikó államokban elterülő Permian-medencében is, ahol a napi felhozatal már 4,1 millió hordó, vagyis egyértelműen megelőzte a Ghawart*A két terület ugyanakkor egész más geológiai felépítésű, klasszikus értelemben a Permian nem számítana olajmezőnek..

Az Aramco által közzétett adatokból az is kiderült, hogy a gondolthoz képest más mezők közötti megoszlással ugyan, de valóban 12 millió hordó körüli a királyság napi termelési kapacitása.*Emellett van még egy napi félmillió hordóra képes mező is a kuvaiti határon, amely a két állam vitája miatt jó ideje nem termel. Ebből azonban egy-két milliót mindig tartalékban hagynak, hogy képesek legyenek olyan sokkhatások idején is egyensúlyban tartani a piacot, mint az egy-egy jelentős olajtermelő országot érintő háború vagy embargó. Az eddigi tényleges termelési maximumot tavaly év vége felé érték el valamivel 11 millió hordó felett.

Azóta a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) termeléscsökkentési programja keretében a szaúdiak is kevesebb olajat hoznak a felszínre. A tavaly év végi csúcshoz képest a kitermelést majdnem 10 százalékkal, közel 3 millió tonnával csökkentette az OPEC – derül ki a Bloomberg egy másik cikkéből.

Ezzel sikerült is feljebb hajtani a kőolaj világpiaci árát, a gyengülő forint mellett ez áll az utóbbi napok üzemanyagár-emelkedésének hátterében.

Szaúd-Arábiára visszatérve, az Aramco közzétette a még kitermelhető készletekre vonatkozó becsléseit is. Eszerint Szaúd-Arábia még 226 milliárd hordó tartalékkal rendelkezik, amely a maximális kitermelési szint mellett 52 évre elegendő. Ami a Ghawart illeti, ott a két szám 48,2 milliárd hordó és 34 év. Ezek az értékek azonban nincsenek kőbe vésve, a technológia fejlődésével esetenként nőhetnek is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Ghawar olajmező olajár saudi aramco Szaúd-Arábia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.