Az utóbbi hónapokban egyre több afrikai nagyvárosban alakult ki súlyos vízhiány a szárazság, a gyorsan növekvő népesség és az elégtelen beruházások miatt. Az ENSZ ma közzétett jelentése szerint világszerte a nyolcvanas évek óta évi egy százalékkal nő a felhasznált víz mennyisége, a jelenlegi szintről pedig 30 százalékos ugrást várható 2030-ig.
Manapság kétmilliárd ember él olyan országokban, ahol problémát jelent a vízhez jutás, és a jövő Afrikában tűnik a legsötétebbnek ebből a szempontból. Az ENSZ előrejelzése szerint a kontinens jelenleg 2,5 milliárdos népessége majdnem a duplájára nő 2050-re, miközben a városi lakosság aránya 43-ról 59 százalékra ugrik.
Ennek nyomán természetesen a mezőgazdaság vízigénye is nőni fog, miközben el kellene látni az embereket is. Az Afrikai Fejlesztési Bank tavalyi tanulmánya szerint a földrészen 66 milliárd dollárt kellene költeni a vízellátásra és csatornázásra, az összeg nagy részének azonban nem látszik a fedezete. A megtérülés nem tűnik megfelelőnek a magántőke számára, az állami beruházásokat pedig rövid távú politikai megfontolások, valamint az adósságproblémák akadályozzák.
A helyzet sok országban már most is súlyos. Az egyébként is tragikus gazdasági helyzetű Zimbabwe két legnagyobb városában
jegyrendszert kellett bevezetni a vízre a hosszan tartó szárazság nyomán.
A szomszédos Mozambik fővárosában január óta egyes napokon egyáltalán nem folyik víz a csapból a víztározók alacsony szintje miatt.
A dél-afrikai Fokváros tavaly napokra volt a vízszolgáltatás leállásától, Elefántcsontpart második legnagyobb városában viszont ez be is következett az esők elmaradása miatt. Súlyos a helyzet Ghána közel 5 milliós fővárosában is. A Bloomberg cikkében megszólaló egyik helyi lakos szerint a vízszolgáltató két éve ígéri a javulást, de nem történik semmi. Egy sorstársa arról számolt be, hogy hetente egyszer folyik csak víz a csapból, akkor is éjszaka. Ilyenkor tölti fel a készleteket a lehető legjobban, ám nem tartanak ki egy héten keresztül, és ilyenkor a WC-t sem tudja leöblíteni.
Átfogó infrastruktúrafejlesztés nélkül a helyzet biztosan tovább fog romlani, nemcsak a népesség növekedése, hanem a klímaváltozás miatt is, amely a mostaninál is szélsőségesebbé teheti a csapadék eloszlását.
Világ
Fontos