Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. október 6. 11:10 Világ

Lehetetlen lesz biztosítást kötni a klímaváltozás miatt az emberi élőhelyek nagy részében

Kanada történetének egyik legpusztítóbb katasztrófája volt, amikor a 70 ezer lakosú északi olajvárost, Fort McMurray-t elérte egy erdőtűz két évvel ezelőtt. Az ingatlanok közel tíz százaléka megsemmisült, Kanadában ez volt a legnagyobb kárt okozó természeti csapás valaha.

A tűzre a biztosítók sem voltak felkészülve, és összesen három milliárd dollár kártérítést fizettek. “Ilyen típusú káreseményt nem tapasztaltunk korábban a világnak ezen a részén” – mondta a Wall Street Journalnak a brit Aviva biztosító vezetője, ami a kanadai piac második legnagyobb szereplője.

A veszteség miatt az Aviva vizsgálatot tartott, és arra jutott, hogy a példátlan méretű erdőtűz a globális klímaváltozás hatására következett be. A várhatóan egyre gyakoribb természeti katasztrófák miatt pedig úgy döntött, hogy emelnek a biztosítási díjaikon Kanadában.

A globális klímaváltozás hatásai nehezen előrejelezhetőek, a jelenség jóval komplexebb annál, hogy melegebb lesz a hőmérséklet és emelkedni fog a tengerszint. A várhatóan egyre szélsőségesebb időjárás miatt drasztikus társadalmi változásokra lehet számítani, az élelmiszerellátás akadozásától a tömeges migrációig.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár tudósok szerint is készülni kell a megszokott világunk végéreA mostani társadalmak összeomlásáról már nemcsak elvont víziók szólnak, hanem a klímaváltozást övező tudományos vitákban is mindinkább szó esik apokaliptikus forgatókönyvekről.

Mindenesetre a fenti példa is azt erősíti, hogy a tudósok mellett az üzleti szféra is egyre inkább elkezd alkalmazkodni a várható változásokhoz, és elkezdte beárazni a klímaváltozást. A biztosítók alapvetően a időjárás előrejelzéshez hasonlóan az elmúlt évtizedek időjárására alapozták modelljeiket, de az egyre gyakoribb szélsőségek miatt kénytelenek még nagyobb erőforrásokat belefektetni a modellezésbe, és ezzel a biztosítások árazásába.

Ezért a világ nagy biztosítói egyre több klimatológust és statisztikust alkalmaznak, hogy minél alaposabban tanulmányozzák a várható káresemények mértéket. A világ második legnagyobb viszontbiztosítója (azaz a biztosítók biztosítója), a Swiss Re 35 tudóst és mérnököt alkalmaz, hogy katasztrófa-modelleket teszteljenek.

A Wall Street Journal cikke szerint a biztosítók számára jelenleg a víz tűnik a legnagyobb veszélynek. Egy 2013-as kutatás szerint a világ 136 legnagyobb tengerparti városában 2005-ben összesen 6 milliárd dollárt költöttek el áradás által okozott károkra. A fejlődés és a növekvő lakosság miatt ez az érték 2050-re 52 milliárd dollárra nőhet. Ha viszont a klímaváltozás várható hatásait is figyelembe veszik, akkor már ennek a húszszorosára, 1000 milliárd dollárra becslik a várható károkat.

Ez jól mutatja, hogy milyen óriási változást és bizonytalanságot jelent a klímaváltozás a biztosítók számára is. A világ egyik legnagyobb biztosítócége, az Allianz részben a klímaváltozás miatt adta el részesedését az egyik amerikai leánycégében 2015-ben, mivel egyre nagyobb kockázatnak látja a partmenti házak biztosítását Kaliforniában és Floridában.

“A hurrikánok vagy a folyók áradásai ellen tudunk biztosítani, de egyes tengerparti részek annyira ki vannak téve a klímaváltozás veszélyeinek, hogy nem fogja megérni biztosítani ezeket a helyeket. Biztosíthatatlanok lesznek” – mondta a Wall Street Journalnak a Swiss Re egyik vezetője. Ha a tengerpartokon nem lehet biztosítást kötni, ezzel az emberi élőhelyek nagy része biztosíthatatlan lesz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ biztosítás klímaváltozás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.