Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. augusztus 12. 11:55 Világ

Három kismalac árulkodik Kína nagy fordulatáról

Minden jel arra mutat, hogy Kínában eltörölhetik a gyermekvállalásra vonatkozó, az egykepolitikánál ugyan már kevésbé szigorú, de jelenleg is csak két gyereket megengedő korlátozást. Az ázsiai gazdaságban tartósan csökken a születésszám, ami népesedési problémákhoz és munkaerőhiányhoz vezet.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKína végre felhagy az állami születéskorlátozással, de így is baj lesz30 millió nő hiányzik az országból, és még több munkás a gyárakból. Későn eszmélt a pártvezetés, legalább két évtized, amíg enyhül a probléma.

 

A kínai állami média már arról ír, hogy egyre inkább érződnek a gazdaságon és a társadalmon az alacsony születésszám hatásai. A korlátozás megszüntetésére utaló másik fontos jel pedig, hogy a kormány közzétette a legújabb hivatalos postai bélyeg dizájnját, amelyen a soron következő Disznó évét szimbolizálva két szülő és három gyermek malacfigura szerepel – írja a Quartz.

Ugyanígy történt ez az 1979-ben bevezetett egykepolitika megszüntetése előtt 2016-ban, amikor a Majom évére készülve két kis majom szerepelt a hivatalos postai bélyegen.

Peking azután változtatott az évtizedeken át tartó egykepolitikán, hogy a gyermekhiányból fakadó népesedési problémák a felszínre törtek. A kínai munkaerőtábor fogy, miközben az idősebb korosztályt a dolgozó gyermekeik, illetve unokáik támogatják anyagilag, ugyanis állami nyugdíjrendszer még mindig nincs. Emellett az egykepolitika miatt a nemek aránya is felborult a népességben, ugyanis a legtöbb ázsiai országhoz hasonlóan Kínában is elsősorban fiúgyermekre vágynak a szülők, akik ezért a lánygyermekeket hajlandóak voltak elvetetni.

2017-ben a teljes termékenységi arányszám 1,6 volt, miközben 2,1-es ráta kell csak ahhoz, hogy stagnáljon a népesség. A szabályozás 2016-os lazítása nem oldotta meg a problémát, ugyanis a városi középosztály a nyugati országokhoz hasonlóan tartósan kevés gyermeket vállal.

Emellett az sem mellékes, hogy a születésszám-szabályozás szigorú időszaka alatt sok nő kényszerült abortuszra, bírságok megfizetésére, illetve sokakat kilakoltattak, akik megpróbáltak egy második gyermeket is szülni. Kormányzati kampányokkal szégyenítették meg a szülőket, hogy kevesebb gyereket vállaljanak. Ezek az élmények pedig minden bizonnyal beleégtek a társadalomba, amelynek idő kell, hogy kiheverje ezeket a traumákat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ demográfia gyermekvállalás Kína Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.