Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. július 22. 16:06 Világ

Pörög a gazdaság, de így is 40 millió amerikai szorul élelmiszersegélyre

Az Egyesült Államokban laza a szociális védőháló, az amerikaiak főleg a saját maguk által kötött piaci biztosításokra számíthatnak, ha egészségügyi kiadásokról vagy a nyugdíjról van szó. Mégis, épp az USA-ban van egy nagyon különös, a harmincas évek vége óta kisebb-nagyobb megszakításokkal, de máig működő segélyezési program: akiknek egyáltalán nincs vagy csak nagyon kicsi a jövedelmük, élelmiszerjegyeket kaphatnak.

A program célja eredetileg az volt, hogy a farmokon keletkezett terménytöbbletet a rászoruló városi lakosság számára hozzáférhetővé tegye a háborús években. Ma már a farmerek mellett a kiskereskedők is elfogadhatják az utalványokat, és a megvásárolható termékek köre is szélesebb lett, részben az élelmiszeripari és a kereskedelmi cégek lobbitevékenységének köszönhetően. Az utalványokat pedig persze ma már nem papírformában, hanem elektronikusan kapják a kedvezményezettek.

Hogy miért fontos ez most számunkra? Azért, mert az utalványokat igénylők száma jó fokmérője az amerikai társadalom anyagi helyzetének. A Bloomberg szerint 1969 decembere óta nem volt olyan alacsony a munkanélküli ellátásért folyamodók száma az USA-ban, mint most, ami alapján arra számíthatnánk, hogy az élelmezési ellátást is egyre kevésbé igénylik. A kedvező tendenciák meg is mutatkoznak az élelmiszerjegyeket nézve: hat éve, a világgazdasági válság idején még rekordszinten állt a segélyezettek száma 47,8 millió fővel, azonban áprilisra 39,6 millióra csökkent ez az érték – a Bloomberg viszont arra figyelmeztet, hogy ez még mindig nagyon magas, ami meg is látszik az alábbi grafikonon.

 

 

Tehát a szokatlanul kedvező munkaerő-piaci helyzet ellenére még mindig jóval a 2008-ban kitört válság előtti szint felett van a rászorulók száma és aránya. A paradoxnak tűnő jelenség oka a Bloomberg szerint nem más, mint hogy az amerikai reáljövedelmek visszaestek, méghozzá jelentősen. Hiába próbálta Trump adócsökkentésekkel javítani a dolgozók béreit, ez az adatok tükrében úgy látszik, hogy egyáltalán nem járt sikerrel. A gazdasági szakújság által hivatkozott adatok szerint a fizetések értéke jóval elmarad a 2006-ban mért szinthez képest.

 

 A Bloomgberg szakértője szerint még korai messzemenő következtetéseket levonni Trump adóreformjával kapcsolatban, de valószínűleg nem voltak alaptalanok azok a kritikák, amelyek szerint a változások igazából a leggazdagabbaknak kedveztek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ amerikai egyesült államok Donald Trump élelmiszerjegy munkaerőpiac segély Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.