Bár már több mint két hónap telt el az olasz választások óta kormányalakítás nélkül, csak az elmúlt napokban kezdtek el emiatt idegessé válni a piacok. A hétvégén Sergio Mattarella olasz köztársasági elnök lényegében megakadályozta a győztes populista pártok kormányalakítását, ami miatt egyre elképzelhetőbb, hogy új választásokat fognak kiírni. (Igaz, a legfrissebb hírek szerint mégis nekifutnak újra a kormányalakításnak.)
A győztes és a sok különbség ellenére egyre inkább egymásra találó populisták, a Liga és az Öt Csillag vezetői korábban rendszeresen bírálták az EU működését és az eurót is, bár arról mindketten homályosan nyilatkoznak, hogy Olaszországot kiléptetnék-e az eurózónából. A stabilitásban érdekelt politikai elit viszont igyekszik előre menekülni, az olasz elnök már arra célzott, hogy az esetleges előrehozott választás lényegében egy népszavazás lesz arról, hogy Olaszország maradjon-e az EU-ban.
Ha valóban új szavazás lesz, és valóban az dönti el, hogy Olaszország EU-tag maradjon-e, akkor jó esélyei vannak a populistáknak. Ennek két oka van. Míg két hónappal korábban nehéz volt elképzelni, hogy a két párt koalícióra lépjen, az egymásra utaltság annyira összehozta őket, hogy a következő választáson már együtt indulhatnak, ami jelentősen növeli az esélyeiket a választási rendszer miatt.
Másrészt a hagyományos intézmények – mint a pénzpiacok vagy az EU-s bürokrácia – ellenállása az olaszok körében növelte a populisták támogatottságát. Egy felmérés szerint az olaszok mindössze 24 százaléka értett azzal egyet, hogy Mattarella megakadályozta a kormányalakítást. A hasonló lépések pedig sokak számára legitimálják a populisták populista állításait arról, hogy a valóságban nincs demokrácia és külső hatalmak határozzák meg Olaszország sorsát.
Ez a két faktor annyira megerősítette a két pártot, hogy ha egy szövetségben indulnának (és feltételeznénk, hogy emiatt nem fordulnak el tőlük a szavazóik), akkor egy mostani választáson az alsó- és felsőházi parlamenti helyek 90 százalékát megszereznék. Ezzel együtt több ismert pénzügyi szakember és a nyugati médiában megjelenő vélemények jelentős része szerint is kevés esély van arra, hogy valóban kilépjen az eurózónából Olaszország. Ezzel a felvetéssel a cél leginkább a politikai krízis hiszterizálása, az euroszkeptikus olaszok nyomás alá helyezése. Ha viszont mégis az EU-s tagságról szólna az esetleges előrehozott választás, elképzelhető, hogy hasonló kimenete lenne, mint a brexitről szóló szavazásnak.
A múlt héten megjelenő Eurobarométer felmérés szerint az unió egészében 2007 óta nem volt annyira pozitív az EU megítélése, mint most. Tízből hat EU-s állampolgár jó dolognak tartja a tagságot, de a szórás elég nagy, és az olaszok a legkritikusabbak közé tartoznak. A magyarok 61 százalékával szemben az olaszok mindössze a 39 százaléka gondolja jó dolognak a tagságot, náluk csak a csehek és a horvátok látják sötétebben az EU-t.
Az új tagállamok egy részében a lakosság 90 körüli százaléka gondolja azt, hogy országának előnyös az EU-tagság, Magyarországon 78 százalék ez a mutató. Olaszországban azonban mindössze a megkérdezettek 44 százaléka állította ezt, ezzel utolsó a rangsorban. Ráadásul ez öt százalékpontos emelkedés a tavalyi eredményhez képest.
Az olaszok körében a felmérés alapján népszerűtlenebb most az Európai Unió, mint az Egyesült Királyságban volt a brexit-szavazás előtt (bár az érdekes, hogy a mostani felmérés szerint britek mindössze 28 százaléka szerint jártak rosszul az EU-val). Egy 2015-ös Eurobarométer felmérés szerint a britek közel 50 százaléka jó dolognak tartotta az EU-t, az olaszoknak már akkor is csak a 40 százaléka.
Az eurót használó országok, tehát az eurózóna tagjai között egyébként mindössze három országban van 50 százalék alatt az eurót jó dolognak tartók aránya: Olaszországban, Cipruson és Litvániában. Az olaszok mindössze 41 százaléka támogatja az eurót, 47 százalékuk viszont ellenzi. Ez sokkal rosszabb a többi, európai adósságválságban sokat kapott ország (Görögország, Spanyolország, Portugália, Szlovénia) számainál is, Írországban egyenesen 81 százalék az euró támogatottsága.
Az Eurobarométer felmérése a Liga és az Öt Csillag sikerére is magyarázatot ad. Horvátország mellett Olaszországban a legnagyobb a régi politikai elitből való kiábrándultság. Az olaszok 71 százaléka mondta azt, hogy szükség van valódi változást jelentő új politikai mozgalmakra. (Igaz, ez a szám Magyarországon is magas, mégsem tudott az ellenzék meríteni belőle az áprilisi választásokon.)
Az olaszok elégedetlensége mutatja, hogy az EU miért szeretné a közép-európai országoknak juttatott támogatások egy részét átcsoportosítani a mediterrán országoknak. Az Európai Bizottság a 2021-2027-es uniós költségvetési javaslata szerint Magyarország támogatása 24 százalékkal csökkenne, az új rendszer legnagyobb nyertese pedig Görögország, Olaszország és Spanyolország lenne.
Világ
Fontos