Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. április 25. 11:58 Világ

Norvégia lett az első készpénz nélküli ország

Norvégia lényegében a világ első készpénz nélküli társadalomává vált – jelentette be a norvég jegybank alelnöke, Jon Nicolaisen egy londoni konferencián. Az ország teljes pénzmennyiségének összesen 3 százaléka áll készpénzben, és az összes pénzügyi tranzakció kevesebb mint 10 százalékát teszik ki a bankjegyes fizetések.

A jegybanki vezető szerint ez olyan alacsony mennyiség, hogy már most is készpénz nélküli országnak tekinthető Norvégia. Szerinte ez nem a tudatos monetáris politika miatt alakult így, hanem egyszerűen a fogyasztói igények tolták ebbe az irányba Norvégiát. Ebből adódóan nem is cél, hogy felszámolják a készpénzt, arról majd úgyis a piac fog dönteni szerinte.

A legnagyobb norvég kormánypárt, a Konzervatív Párt és a norvég rendőrség azonban szeretné, ha 2030-ig véglegesen felszámolnák a készpénzt, mert így hatékonyabban fel tudnának lépni az adócsalások ellen.

Norvégia mellett a többi skandináv országban is egyre inkább kiszorul a készpénz a mindennapokból. Svédországban már öt éve megjelentek olyan hírek, hogy a hajléktalanoknak kártyával is lehet adakozni egy speciális leolvasónak köszönhetően.

Több svéd boltban már is nem fogadnak el készpénzt, a legtöbb bankban már nem lehet pénzt kivenni vagy befizetni, és elkezdték felszámolni a pénzautomatákat is. Egy felmérés szerint mindössze a svédek negyede használ készpénzt legalább heti egyszer. A társadalom 70 százaléka azonban azt szeretné, ha a bankjegyek nem tűnnének el teljesen, ám köztük is az online bankolással nehezebben boldoguló idősek vannak többségben.

 

Az Európai Unióban is egyre többet használják az online fizetési módokat. Érdekes, hogy az eurózónán kívüli országokban többször utalnak pénzt vagy fizetnek bankkártyával, mint a zónán belül. A növekedés azonban nem jelenti azt, hogy a készpénz visszaszorulna. Egy felmérés szerint a válságot követő gazdasági fellendülés beindulása óta Kelet-Európában 27,8 százalékkal nőtt a készpénzforgalom, míg Nyugat-Európában stagnált.

 

Míg Svédországban átlagosan egy hitel- (credit) és egy betéti (debit) kártya jut egy főre, az ázsiai országokban ennél jóval több. Kínában és Japánban is 3,3 bankkártya jut egy személyre, amellyel bőven lekörözik a legfejlettebb nyugati országokat, Franciaországban például ez a mutató csak 0,65.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ készpénz norvégia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.