Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2017. december 12. 13:04 Világ

A franciák tényleg elkezdték felszívni a kiutált amerikai klímakutatókat

Amikor az Egyesült Államok a nyáron jelezte, hogy kilép a párizsi klímaegyezményből, Emmanuel Macron francia elnök támogatási programot hirdetett, hogy Franciaországba hozza a döntést ellenző klímakutatókat. Az egyezményt Donald Trump elnök azért mondta fel, mert szerinte gazdaságilag hátrányos az Egyesült Államok számára, és a lépés az egyik választási ígérete is volt.

Pár hónappal az események után látjuk, hogy Macron nem a levegőbe beszélt. A program elindult, bár egyelőre csak néhány kutatóval kötöttek szerződést. Az amerikai NPR szerint eddig 1822 kutató jelentkezett a francia támogatásért, és az Egyesült Államokban tényleg nagyon tarthatnak Trump lépéseinek következményeitől, hiszen a jelentkezők kétharmada amerikai.

A hosszútávú, és nagy összegű francia ösztöndíjat csak azok kapják meg, akik megfelelő tudományos eredményeket mutatnak fel a klímakutatásban, és 3-5 évig tartó konkrét projekttervet is le tudnak tenni az asztalra. Az időtáv nyilván nem véletlen: ha a projekt lejártakor már nem Trump lesz az amerikai elnök, a kutatók hazatérhetnek, ha akarnak.

A támogatást, amelynek összege akár 1,7 millió dollár is lehet, eddig 18-an kapták meg, köztük 13-an amerikaiak. Ők azt mondják, nagy hatással volt rájuk, hogy egy ország elnöke személyesen invitálta őket, másrészt ha átköltöznek Franciaországba, akkor kikerülnek az otthoni, számukra sokszor méltatlan környezetből.

Az NPR egyik korábbi saját adatfelméréséből kiderül, hogy az amerikai kutatók elkezdték egyre kevésbé használni a klímaváltozás szót a pályázati anyagaikban. Az öncenzúra annak ellenére is beindult, hogy a National Science Foundation, amely a legnagyobb szövetségi támogató alap, közismerten meglehetősen független intézmény.

Úgy tűnik azonban, hogy a Trump adminisztrációnak sikerült elérnie, hogy a tudományos kutatók biztos, ami biztos alapon inkább mégse erőltessék a klímaváltozást, vagyis ne kockáztassák, hogy emiatt nem kapnak a kutatásaikra pénzt. A változásra elvileg magyarázatot adhatna, hogy tényleg mással kezdtek foglalkozni a tudományos műhelyekben. Ennek azonban ellentmond, hogy a felmérés szerint az olyan szinonimák, mint az extrém időjárás, vagy a környezeti változás említése megnőtt.

Nem először fordul elő egyébként, hogy az amerikai tudományos élet így próbálja kijátszani a politikai iránymutatást. Amikor az emberi szexualitás kezdetben tabunak számító témáját szerették volna kutatni, akkor “termékenységhez kapcsolódó magatartást” írtak a pályázataikba, amikor pedig az őssejtkutatás nem számított trendinek, akkor a “gyógyászati célú klónozás” kifejezést használták.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar mezőgazdaságot az elsők között száríthatja el a klímaváltozásA déli országok mellett a Kárpát-medence van leginkább kitéve a klímaváltozásnak Európában. A szárazság várhatóan harmadával csökkenti a termésátlagokat. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Donald Trump Emmanuel Macron klímaváltozás kutatók Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.