Öt Puskás-stadionnyi összeget költ három év alatt nyilvános WC-k fejlesztésére Kína. Az őrült nagy pénzből 68 ezer „háromcsillagos minősítésű” mellékhelyiséget újítanak fel, vagy építenek, elsősorban a turisztikai látványosságok környékén. A hatóságok állítólag 58 különböző tényezőt vizsgálnak, amikor megállapítják a WC-k besorolását (mások mellett a szellőzést, a háttérzenét, és azt, hogy van-e WC-papír).
Bár a 20 milliárd jüanos (jelenlegi árfolyamon 791 milliárd forintos) programot elvileg már 2015-ben megálmodták, igazán csak az elmúlt napokban került a figyelem középpontjába, miután a hatalmát épp az elmúlt hónapokban tovább erősítő kínai elnök hosszasan értekezett róla. Hszi Csin-ping a helyi hírügynökség beszámolója szerint vidéki képviselők előtt beszélt arról, hogy a higiénikus nyilvános WC-k elengedhetetlenek a városokon kívüli térségek fejlesztéséhez.
A programmal az elsődleges cél az lenne, hogy újabb lökést adjanak a belföldi turizmusnak. Az idegenforgalom mostanra az ország egyik legfontosabb iparágává vált, tavaly például már közel 4000 milliárd jüanos (600 milliárd dolláros) forgalmat generált. Ez a magyar GDP közel ötszöröse.
A jövedelmi helyzet folyamatos javulásának köszönhetően pedig a bevétel nagy része a helyi, ezen belül is elsősorban a vidéki turistáktól érkezik. Tavaly például az ágazat teljes forgalmának 84 százalékát adta a belföldi turizmus, és ezen a költésen belül a városi lakosság aránya csak 28 százalék volt.
Kérdés persze, hogy a fejlesztés mennyire csak kommunikációban szól a belföldi turistáknak, Kína vidéki részén (annak ellenére, hogy az elmúlt években-évtizedekben sokat javult a helyzet) ugyanis nem csak a nyilvános WC-knél vannak higiéniai hiányosságok. Ezért elképzelhető, hogy a program inkább a külföldről érkezőket célozza. Tavaly már 138 millió beutazást regisztráltak, igaz, ez alapján nem érdemes túl nagy következtetéseket levonni: a többségük, közel 110 millióan még mindig Hongkongból, Makaóból, vagy Tajvanról érkezett. Ezen belül 81 millióan a 7 milliós Hongkongból, ami arra utal, hogy nagyrészt ingázó kínaiakról van szó, akiknek minden határátlépését új beutazásként regisztrálják.
Világ
Fontos