Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2017. november 26. 13:38 Világ

Ebből a három számból kiderül, miért nem szeretne senki koalícióra lépni Merkellel

Németországot 2005 óta irányítja Angela Merkel, akinek pártszövetsége megnyerte a legutóbbi német választást is. Csakhogy a múlt héten kiderült, hogy a szabad demokraták (FDP) nem engedtek annyit választási programjukból, hogy elképzelhető legyen a korábbi nyilatkozatok alapján egyetlen lehetséges végkimenetelnek gondolt Jamaika-koalíció, azaz a CDU/CSU (fekete), FDP (sárga) és a zöldek kormányzó szövetségének megvalósulása.

Ugyan tény, hogy a zöldek és az FDP között elég nagy az ideológiai szakadék, de a német politikában komoly hagyománya van a kompromisszum-keresésnek. A mostani koalíciós tárgyaláson részt vevő politikusok viszont arról számoltak be, hogy az FDP tárgyalói gyakorlatilag semmiben nem hajlandóak engedni. Mintha az FDP-nél nem is akartak volna kormányra kerülni. “Jobb egyáltalán nem kormányozni, mint rosszul kormányozni”, mondta a kispárt vezetője, Christian Lindner, aki 230 darab kibékíthetetlen közpolitikai ellentetére mutogatott.

Azóta az együttműködést eleve kizáró, azóta viszont egy kisebbségi CDU-kormány külső támogatását mégis megpendítő SPD merült fel alternatívaként, de ez sem tűnik biztosnak. Egyszóval senki nem akar együtt kormányozni Merkelékkel.

Erre van egy egyszerű magyarázat: Merkel 12 éve választásról választásra elpusztítja koalíciós partnereit.

Merkel mindig koalícióban vezette Németországot: 2005 és 2009 között a szocialista SPD-vel közös nagykoalícióban, aztán 2009 és 2013 között az FDP-vel, az utóbbi négy évben pedig megint az SPD-vel. Miközben a CDU/CSU végig 33-41 százalék között tarotta pártjai választási eredményeit, a koalíciós partnerei elég durván megsínylették a közös kormányzást.

 

Átlagosan 8,7 százalékponttal értek el rosszabb eredményt Merkel koalíciós partnerei négy év kormányzás után. Az FDP egészen nagy bajba került 2013-ban, amikor is a 2009-es választáshoz képest a szavazótáboruk 67 százalékát vesztették el, és még a parlamentből is kiestek. Az SPD pedig stabil 30-40 százalékos pártból 20 százalékos párttá vált, és csak a legstabilabb szavazóit tartotta meg.

Joggal alakult ki tehát az a nézet, hogy egy Merkellel közös koalícióból ő jól fog kijönni, a koalíciós társai pedig elviszik az összes balhét és rajtuk csattan a választók haragja. Az FDP és az SPD politikusai is úgy látják, hogy ha most magára hagyják Merkelt, az jót fog tenni a jövőbeli választási esélyeiknek – pedig nincs kizárva, hogy a választók a mostani patthelyzetért is őket fogják megbüntetni.

(Kép: AFP PHOTO / ANDERSEN)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ angela merkel németország választások Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.