Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2017. november 14. 11:17 Világ

A Kreml jó híreket rendelt az orosz vállalatoktól

Az országot jó fényben feltüntető híreket rendelt a Kreml az orosz energetikai és közműcégektől – derül ki egy Reuters által megszerzett hétoldalas dokumentumból. A hírügynökség beszámolója szerint a vállalatoknak az elvárások szerint mások mellett új munkahelyek teremtéséről, tudományos eredményekről és beruházásokról kell időről időre hírt adniuk, hangsúlyozva az állami szerepvállalást.

A kormányzat által készített leírás arra is kitért, hogyan kell ezeket a sztorikat tálalni, sőt heti határidőket is meghatározott a cégek számára. A vállalatoknak minden hétfőn, de legkésőbb kedd reggel elő kellett állniuk témajavaslataikkal.

A dokumentumot október elején küldte ki a helyi energetikai minisztérium összesen 45 cégnek. A megkeresett vállalatok közül 17 állami, 28 azonban magánkézben van. Állítólag kapott eligazítást a Gazprom, a Rosneft, a Lukoil, és az a Szurgutnyeftyegaz is, amelytől 2011-ben a magyar állam megvette a Mol 21,2 százalékát.

A viszonylag rövid tájékoztató azonban nem tartalmazott minden információt. A cégek vezetőit ugyanis október közepére egy személyes találkozóra is berendelték a minisztériumba, hogy átbeszéljék a hogyan tudják támogatni az állam PR-törekvéseit. A meghívó szerint a jó hírek megrendelését Szergej Kirijenko, az orosz elnöki hivatal helyettes vezetője, a paksi atomerőművet is bővítő Rosatom elnök-vezérigazgatója kezdeményezte. Az október közepi személyes eligazítást azonban nem ő, hanem az energetikai szaktárca miniszterhelyettese, Anton Inyutszin tartotta.

A megbeszélésen állítólag részletesen végigmentek a hétoldalas dokumentumon, elmagyarázták az abban szereplő utasításokat és példákat is hoztak arra, milyen történeteket érdemes a média figyelmébe ajánlani. Utóbbiak közül a leginkább szovjet időket idéző talán Jevgeny Kosmin sztorija: a szibériai bányászt azért javasolták híralanynak a minisztérium kommunikációs szakértői, mert csapata júliusban rekord mennyiségű, 1,6 millió tonna szenet hozott felszínre.

Az eligazítást nem véletlenül az energiaszektor cégei kapták meg, az olaj és a gáz ugyanis Oroszország legfontosabb bevételi forrásai, ennek megfelelően az ágazatban ténykedő cégek generálják a legnagyobb bevételt és foglalkoztatják a legtöbb embert. Az orosz költségvetésbe éves szinten több 10 milliárd dollár folyik be az energiahordozóknak köszönhetően, bár 2013 óta a világpiaci fejlemények miatt jelentősen visszaesett ez a bevétel. Míg 2012-ben még a GDP 9,6 százalékának megfelelő összeg érkezett a büdzsébe, tavaly már csak 5,6 százaléknyi.

 

Ennek ellenére persze az energiaszektor továbbra is a legfontosabb ágazat Oroszországban. A Reuters nem is talált bizonyítékot arra, hogy más iparág vállalatait is megkereste volna az államvezetés hasonló kéréssel.

A jó hírek megrendelése vélhetően összefüggésben van azzal, hogy jövő márciusban elnökválasztást tartanak az országban. Bár Vlagyimir Putyin hatalmát semmi nem veszélyezteti, a Kremlben biztosra akarnak menni. A választásokat ugyan sem a dokumentumban, sem a minisztériumban tartott eligazításon nem említették, utalások azért voltak arra, hogy milyen célt szolgálna a nagyvállalati hírgyár.

Foto: AFP/Europress

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Oroszország Rosatom Vlagymir Putyin Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.