Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2017. október 24. 12:15 Világ

Mao Ce-tung óta senki nem vont össze ennyi hatalmat a saját kezében

Hszi Csin-ping kínai elnök hatalma tovább erősödött a Kínai Kommunista Párt múlt héten megnyitott kongresszusa során. Ennek a leglátványosabb jele, hogy Mao Ce-tung óta Hszi a párt első főtitkára, akinek vezetése alatt a neve bekerül a párt alapszabályába. A korábbi főtitkárok “ideológiai örökségével” rendre kiegészítették az alapszabályt, de eddig Mao mellett egyedül a gazdasági reformokat bevezető Teng Hsziao-ping neve szerepelt a dokumentumban, de ők csak a haláluk után kerültek bele.

“Az alapokmány kiegészítése egyértelműen jelzi, hogy Hszi szeretne lenni a 21. század Mao Ce-tungja” – mondta a Washington Postnak Willy Wo-Lap Lam, egy Hong Kong-i egyetem politikai szakértője. “Ez világosan megmutatja, hogy Hszi státuszát a két elődje [a két legutóbbi főtitkár, Csiang Cö-min és Hu Csin-tao] föle helyezik, történelmi vezetőkkel egy szintre” – mondta a Bloombergnek egy pekingi tanácsadó politikai elemzője.

Egy európai kutatóintézet, az ECFR vezetője, Francois Godemont szerint Mao óta nem mutatta ki senki ennyire élesen a hatalmát. A Washington Post szerint a kínai vezetők egymásra licitálva ajnározták a kongresszus első napján három és fél órás beszédet tartó vezetőt. Hszi főtitkárságának már az első öt éve is a hatalma konszolidációjáról szólt: legmarkánsabb döntései közé tartozik a politikai ellenfeleivel leszámoló antikorrupciós kampány és a szabadságjogokat például internetkorlátozással csorbító intézkedések sora.

Míg korábban technokrata vezetők közösen döntöttek a legfontosabb politikai döntésekről, Hszi megerősödésével a hatalom egyre inkább egy karizmatikus vezető kezében összpontosul. Bár a tényleges döntések inkább politikai háttéralkuk eredményei, a kínai hatalmi struktúra piramisszerűen épül fel. Az ötévente rendezett kongresszuson a párt 2300 delegáltja választja meg a jelenleg mintegy kétszáz fős központi pártbizottságot, amely pedig a valódi hatalommal bíró, 25 tagú politikai bizottságot (Politbüro). A legfelső döntéshozó testület, a jelenleg hét tagú állandó bizottság tagjai a Politbüróból kerülnek ki, ők döntenek a vezető pozíciók betöltéséről.

A kínai szokásjog alapján 68 évesnél idősebb vezetők nem lehetnek tagok az állandó bizottságban, emiatt várhatóan a hét helyből ötre is új tagot választanak. Az egyik legnagyobb kérdés az volt, hogy Hszi egyik fontos bizalmasa, a 69 éves Vang Csi-san a szokásjog ellenére marad-e a bizottságban. Ez ugyanis előrevetítené, hogy a következő, 2022-es kongresszus idején Hszi is hatalmon maradna, hiába lenne 69 éves.

Bár az új állandó bizottság tagjait csak a kongresszus záró napján, szerdán fogják megnevezni, az már eldőlt, hogy Vang nem lesz köztük, mivel a központi bizottságból is kimaradt. “Hszi már most annyira erős, hogy nincs ilyen fajta legitimációra szüksége, és gyengítené, ha eltérne a szokásjogtól” – mondta a Bloombergnek Steve Tsang, a University of London egyik vezetője.  

A kongresszusi beszéde alapján a következő öt évre Hszi egyik legjelentősebb terve az, hogy csökkentse Kínában a jövedelmi különbségeket, és ezáltal a fejlett országok közé vezesse Kínát. Hszi célja, hogy Kína század közepére gazdaságilag és katonailag is utolérje az Egyesült Államokat, és valódi globális szuperhatalom legyen.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Hszi Csin-ping Kína Kínai Kommunista Párt Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. július 25. 05:15 Világ

Kifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyer

Egyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 16:23 Adat, Világ

Mennyi esélye van Kamala Harrisnek legyőzni Trumpot?

A fogadóirodák oddsai alapján 38 százalék, de az elmúlt hetekben már minden felmérés azt mutatta, hogy több, mint a regnáló elnöknek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.