Nem biztos, hogy sokáig tart még a világ harmadik legértékesebb cégének szárnyalása
Mi történt? Az Nvidia lett a világ harmadik legértékesebb tőzsdei vállalata az Apple és a Microsoft után, csak az idén 70 százalékkal nőtt a csipgyártó piaci kapitalizációja, elérve a 2,11 ezer milliárd dollárt.
Előzmények: az amerikai Nvidia vezeti a mesterséges intelligencia (MI) komplex számításaihoz használt grafikus kártyák gyártásának piacát, amikre jócskán megugrott az igény az elmúlt évben.
Februárban a csipgyártók közül elsőként lépte át a 2 ezer milliárdos határt, miután közölte tavalyi utolsó negyedéves eredményeit, amelyek 270 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.
Igen, de: az Nvidia legnagyobb vevői, mint a Microsoft és a Meta is saját MI csipet fejleszt. A két cég 9 milliárd dollárt költött az Nvidia 30 ezer dolláros H100 nevű csipjeire tavaly.
Egyik fő piacára, Kínába az Nvidia 2022 óta nem szállíthat nagy teljesítményű csipeket az amerikai kereskedelmi korlátozások miatt, amit eddig sikeresen megkerült lebutított csipek exportjával.
Most azonban hazai konkurenciája, az AMD is beszállna ezen a módon a kínai piacra, és a kínai Huawei is saját csipet fejleszt, hogy ellássa a kínai vállalatokat.
Mit mondanak ők? „Az Nvidia újabb rekordnegyedéve után felmerül a kérdés, meddig tarthat a szárnyalása. Rövidtávú piaci ereje tartósnak tűnik, de nem legyőzhetetlennek”- mondta Jacob Bourne, az Insider Intelligence vezető elemzője.
A svéd cég csődje arra utal, hogy nincs koherens uniós stratégia az akkumulátorgyártási értéklánc kiépítéséhez, az új Európai Bizottság azonban újra nekifutna a dolognak.
Bár a tavalyinál és a tavaly előttinél kedvezőtlenebb időjárás is szerepet játszik abban, hogy gyorsan fogy a gáz a magyar tárolókból, messze nem ez a fő ok.