Hírlevél feliratkozás
Debreczeni Anna
2024. március 6. 09:33 Vállalat

Nem biztos, hogy sokáig tart még a világ harmadik legértékesebb cégének szárnyalása

Mi történt? Az Nvidia lett a világ harmadik legértékesebb tőzsdei vállalata az Apple és a Microsoft után, csak az idén 70 százalékkal nőtt a csipgyártó piaci kapitalizációja, elérve a 2,11 ezer milliárd dollárt.

Előzmények: az amerikai Nvidia vezeti a mesterséges intelligencia (MI) komplex számításaihoz használt grafikus kártyák gyártásának piacát, amikre jócskán megugrott az igény az elmúlt évben.

  • Februárban a csipgyártók közül elsőként lépte át a 2 ezer milliárdos határt, miután közölte tavalyi utolsó negyedéves eredményeit, amelyek 270 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

Igen, de: az Nvidia legnagyobb vevői, mint a Microsoft és a Meta is saját MI csipet fejleszt. A két cég 9 milliárd dollárt költött az Nvidia 30 ezer dolláros H100 nevű csipjeire tavaly.

Egyik fő piacára, Kínába az Nvidia 2022 óta nem szállíthat nagy teljesítményű csipeket az amerikai kereskedelmi korlátozások miatt, amit eddig sikeresen megkerült lebutított csipek exportjával.

  • Most azonban hazai konkurenciája, az AMD is beszállna ezen a módon a kínai piacra, és a kínai Huawei is saját csipet fejleszt, hogy ellássa a kínai vállalatokat.

Mit mondanak ők? „Az Nvidia újabb rekordnegyedéve után felmerül a kérdés, meddig tarthat a szárnyalása. Rövidtávú piaci ereje tartósnak tűnik, de nem legyőzhetetlennek”- mondta Jacob Bourne, az Insider Intelligence vezető elemzője.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKína még nem, Tajvan és Dél-Korea már megszenvedte a csipháborútA folyamatok megmutatják az amerika-kína csipháború korlátjait is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKétezer milliárd dollár bánná, ha Tajvannak baja esneEgy kínai blokád vagy támadás a magyar autóipartól az amerikai techvilágon át a nigeri mezőgazdaságig egy sor szektort megrengetne a globális kereskedelmi láncokon keresztül.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA technológiai hidegháború legforróbb területe lett a chipgyártásAmerika olyan területen támad, ahol komolyan visszavetheti Kína technológiai fejlődését - ám járulékos kárként saját techiparát is megsebezheti.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár a háztartási gépeket is féltik az orosz hadseregtől Az orosz hadiipar javarészt amerikai csipeket használ, ezekhez viszont a szankciók szigorodásával nehezebb hozzájutni. Egyes hírek szerint hűtőgépek bontására kényszerülnek, de a kínai import és a csempészet is virágzik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat ai csipgyártás mesterséges intelligencia mikrocsip Nvidia részvény tőzsde Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2024. december 10. 06:02 Pénz, Vállalat

Kiszűrhetné az ezermilliárdos csalásokat a kormány, de nem akarja

Könnyen el lehetne érni, hogy ne történjenek a brazil kötvényes cégek sztorijához hasonló ügyek, de a kormány nem ebbe az irányba indult el.

Torontáli Zoltán
2024. december 6. 15:25 Vállalat

Sorra mennek tönkre a magyar fuvarozók a gazdaság zsugorodása miatt

A fuvarok számának csökkenése miatt a több mint 10 éve tartó krónikus és nagyon súlyos sofőrhiány is enyhülni kezdett.

Stubnya Bence
2024. december 5. 09:57 Vállalat

Még a lengyel gyárától is szabadulna a Northvolt, de az biztos, hogy nem a kínaiak fogják megmenteni

A svéd cég csődje arra utal, hogy nincs koherens uniós stratégia az akkumulátorgyártási értéklánc kiépítéséhez, az új Európai Bizottság azonban újra nekifutna a dolognak.

Fontos

Trippon Mariann
2024. december 10. 15:50 Pénz

Meddig gyengül még az euró a dollárral szemben?

Az euróövezetben gyorsabban csökkenhet az alapkamat, mint az Egyesült Államokban, ennek ellenére valószínűleg nem sokat erősödik már a dollár.

Torontáli Zoltán
2024. december 10. 13:32 Élet, Közélet

Nehezen találnak gazdára az energetikai ingyenmilliók, és ez mindannyiunknak sokba kerül

Már nem rohannak a háztartások úgy a támogatásokért, mint régebben.

Jandó Zoltán
2024. december 9. 13:26 Adat

Külföldre megy a gáz a magyar tárolókból, ezért apad rohamosan a készletszint

Bár a tavalyinál és a tavaly előttinél kedvezőtlenebb időjárás is szerepet játszik abban, hogy gyorsan fogy a gáz a magyar tárolókból, messze nem ez a fő ok.