A cégek megnövekedett profitja okozta a 2022 második felében 20 százalék fölé emelkedő magyarországi infláció egy nem elhanyagolható részét az Magyar Nemzeti Bank friss Inflációs jelentése szerint.
- 2021-ben a cégek a nyereségrátájuk rovására is elkerülték az áremelést, 2022 végére viszont már gyakran a költségeik növekedésénél nagyobb mértékben emeltek árakat, a nyereségüket növelve ezzel.
- A feldolgozott élelmiszerek és az üzemanyagok drágulásában azonosított be erős profithatást a jegybank.
Az infláció túlnyomó részét viszont ebben az időszakban is olyan tényezők okozták, mint a megnövekedett energia-, alapanyag- és bérköltségek vagy a forintgyengülés.
Alulnézet: a Cal-Maine Foods, az Egyesült Államok legnagyobb tojáspiaci cége az előző negyedévben hétszeresére növelte a nyereségét, miközben átlagosan duplázta az árait.
- Az élelmiszeriparban, a kiskereskedelemben és az energetikában azonosítja be a megugró nyereségeket a legtöbb ezzel foglalkozó cikk és elemzés.
Felülnézet: az USA-ban a II. világháború óta nem volt olyan nagy a cégek nyereségessége, mint az elmúlt években, az eurózónában pedig 2019 vége óta a profitok nagyobb mértékben nőttek, mint a bérek az EKB szerint.
- Az angol jegybankelnök arra kérte a cégeket, hogy fogják vissza magukat az áremelésekkel.
Mi az oka? Az Európai Központi Bank egyik igazgatósági tagja a Financial Timesnak nyilatkozva a cégek piaci erejével magyarázta a jelenséget.
- Egy másik magyarázat szerint az ellátási láncok töredezettsége miatt korlátozott kínálat a járvány után megugró kereslettel találkozva okozta a magas árakat és a nagyobb profitabilitást.
Igen, de: egyes közgazdászok szerint a megugró profitok nem az okai, hanem a következményei a drágulásnak.
Mi várható? Csökkenni fog a jelenség relevanciája, ugyanis már az USA-ban és Európában is lefele indult az infláció.