Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2022. szeptember 8. 09:43 Vállalat

Próbálnak előre menekülni az európai cukorgyárak, de ennek ára lesz

Annyira tartanak a téli energiaköltségektől a nyugat-európai cukorgyárak, hogy a szokásosnál korábban kezdik el a cukorrépa feldolgozását, ez viszont csökkentheti a kinyert cukor mennyiségét – írja a Bloomberg.

Egy normális évben a cukorrépa fejlődéséhez még az őszi esők is hozzájárulnak, és ez idén különösen fontos lenne, mert a nyár nagyon aszályos volt Európa jelentős részén. Ha viszont szokás szerint kezdik el a feldolgozási szezont a gyárak, akkor annak a vége a leghidegebb téli hónapokra esik, és sok vállalatvezető attól tart, hogy a már most is nagyon drága energia megfizethetetlen lesz számukra – vagy legrosszabb esetben hozzá sem jutnak, mert nem lesz elég földgáz és áram, és lekapcsolják az ipar egy részét.

Ezért a német Nordzucker AG már el is kezdte a cukorrépa feldolgozását, és a szokottnál hamarabb tervezi kezdeni a szezont a szintén német Südzucker AG, valamint a francia Cristal Union és Tereos is. A két német vállalat egyébként már arról is megállapodott, hogy megosztja egymással a feldolgozási kapacitásait, ha nem lesz elég földgáz.

Az EU a világ harmadik legnagyobb cukortermelője, de idén kisebb területen termesztettek cukorrépát az uniós gazdák, és a szárazság is rontja a terméskilátásokat, főleg úgy, ha az őszi esők is kevésbé tudják ezt enyhíteni, mint egy normális szezonban. A Bloomberg által idézett előrejelzés szerint az EU és az Egyesült Királyság együtt 16,4 millió tonna cukrot állíthat elő a most kezdődő feldolgozási szezonban, ami nagyjából egymillió tonnával kevesebb a legutóbbinál.

Ha így lesz, akkor a szokásosnál több cukrot kell majd importálnia Európának. Az ezen a piacon meghatározónak számító londoni árutőzsdén ennek megfelelően kifejezetten magas az előretekintő cukorár: a mostani, tonnánként nagyjából 550 dolláros szinten 2022 előtt utoljára 2017 elején volt a jegyzés.

Idehaza a cukor a kormány által hatóságilag rögzített árú termékek egyike, de ha hagynák kifutni szeptember végén ezt az intézkedést, akkor a Cukorrépa-termesztők Országos Szövetségének elnöke szerint megkétszereződne az ár a boltokban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPálmaolajban sütik a lángost, pult alól árulják a csirkemellet – itt tartunk az árstop miattTeljesen eltorzította a piacot a hatósági ár, a kivezetése pedig sokkolná a vevőket.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlyan drága az áram, hogy csak éjszaka dolgoznak egy finn házgyárbanEgy gerendaházakat előállító finn vállalat számára kigazdálkodhatatlanul drágává vált az áram nappali ára, ezért jelenleg csak éjszaka termel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNincs árstop, mégis cukorért rohamozzák a boltokat a lengyelekAz utóbbi időben sok lengyel boltban kifogyott a cukor, és az új szállítmányokat úgy is elkapkodják, hogy egyre drágább lesz a termék.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat áramár cukor cukorár energiaárak földgáz Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.