Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2021. március 11. 11:00 Élet, Vállalat

A most otthonról dolgozók fele a járvány után is otthon maradhat

Azoknak a dolgozóknak, akik most távmunkában otthon vannak, körülbelül a fele hosszabb távon is otthon marad, a járvány csillapodása után is – mondta felmérésekre hivatkozva Hubert Abt, a magyarországi alapítású New Work vezérigazgatója egy sajtóbeszélgetésen.

Az irodai megoldásokat kínáló cég vezetője a Boston Consulting egyik friss tanulmányát is idézte, amely szerint a magyarok 60 százaléka otthon szeretne maradni dolgozni, és egy külföldi cégnek végezne legszívesebben munkát – utóbbit nyilvánvalóan a magasabb fizetés reális reményében.

A számok Hubert Abt szerint egyértelműen azt mutatják, hogy az iroda szerepe visszavonhatatlanul megváltozik a járvány hatására, még akkor is, ha a tipikus irodai dolgozók nem teljesen, de legalább heti 2-3 napra otthon maradnak dolgozni.

A magyar irodapiacon jelenleg 10 százalékos üresedést látnak, de az év végére ez már 20 százalékos lehet. A McKinsey felmérése szerint 2020 augusztusában a cégek átlagosan 30 százalékos átlagos irodafelület-csökkenést jeleztek.

Szinte biztos, hogy a vállalatok nem fognak annyi irodafelületet bérelni a járvány után, mint annak előtte, és amit bérelnek, azt is teljesen más konstrukciókban szeretnék majd megkapni.

Nem a hely lesz ezentúl az érdekes, hanem a helyhez kötött szolgáltatások minősége.

A járvány előtt egy irodák kiadásával foglalkozó társaság bevételének tipikusan 85 százaléka származott a bérleti díjból, és csak 15 százalék az irodához nyújtott szolgáltatásokból. A New Work adatai szerint a 85 százalék mára 60 százalékra csökkent, a járvány utáni új világban pedig 40 százalékra olvadhat. Ez azt jelenti, hogy a szolgáltatásokból kell majd megszerezni a teljes bevétel 60 százalékát, és ez teljesen új helyzetet eredményez.

A bérlők a jelenleginél sokkal rugalmasabb szerződéseket akarnak majd kötni, és gyakorlatilag mindent egy átalánydíjba szeretnének majd belefoglalni. A könnyen változtatható megállapodások jelenlegi aránya 3-5 százalék, de ez a várakozások szerint 30 százalékra fog emelkedni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz otthoni munkavégzés csökkentheti a nők bérhátrányátSok cég anyagi értelemben bünteti a munkából való váratlan kiesést, ami a gyermekes családokban a nőknek hátrányos, de a távmunka enyhíthet ezen.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz otthoni vagy irodai munka közötti választás eredménye: egyik semAz a kérdés, hogy hova menjek dolgozni a jövő héten, körülbelül olyan lesz, mint amikor Airbnb-n keres magának az ember szállást.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Vállalat Budapest iroda irodapiac járvány New Work otthoni munka távmunka Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Váczi István
2024. április 3. 15:52 Élet

Új korszak előtt a G7

Ahogy múlt héten beszámoltunk róla, új tulajdonoshoz kerül portálunk, ez a folyamat ma lezárult, így új kiadó működteti tovább a G7-et.

Debreczeni Anna
2024. április 3. 10:22 Adat, Élet

Lettországban él a legtöbb, Görögországban a legkevesebb gyermek állami gondozásban lakosságarányosan

Magyarországon a 20 463 állami gondozott gyermek 70 százaléka családoknál, 30 százaléka intézményekben élt a 2021-es adatok szerint.

Fontos

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.