Úgy tűnik, részben célt ér Donald Trump amerikai elnök Kínával szembeni politikája, sikerül meggyengíteni az ázsiai nagyhatalom pozícióit a telefonok és számítástechnikai eszközök gyártásában.
A Magyarországon is tevékenykedő, felénk inkább Foxconn néven ismert Hon Hai Precision Industry Co. elnöke a második negyedéves eredményeket ismertető tájékoztató után beszélt arról elemzőknek, hogy a tajvani alapítású cég fokozatosan tovább növeli gyártókapacitásán belül a Kínán kívüli helyszínek arányát, hogy elkerüljék az onnan jövő termékekre vonatkozó amerikai vámokat. Tavaly június végén még csak 25 százalék volt a világ Kínán kívüli részének aránya a Foxconn gyártókapacitásában, most pedig 30 – írja a Bloomberg.
„Nem számít, hogy az új helyszín India, Délkelet-Ázsia vagy az amerikai kontinens, mindegyikben ki fog épülni a gyártási ökoszisztéma” – mondta a vállalat elnöke. Hozzátette, Kína továbbra is kulcsszereplő lesz a cég gyártási hálózatában, de
véget ért az az időszak, amikor az ország a világ gyára volt.
Ezekre a szavakra érdemes odafigyelni, hiszen a Foxconn a világ egyik legnagyobb összeszerelő vállalata a fogyasztói elektronikai termékek ágazatában, olyan ügyfelekkel, mint az Apple, a Dell vagy éppen a Nintendo.
Az már más kérdés, hogy – Trump szándékai szerint – valóban gyengíti-e Kínát, ha elköltözik onnan az ehhez hasonló gyártókapacitás egy része. Könnyen lehet, hogy ez a nyomás csak felgyorsítja a kínai kormányzat által egyébként is szorgalmazott átalakulást, hogy az összeszerelésről és az exportról a fogyasztásra és a magasabb hozzáadott értékű, több tudást igénylő termékek előállítására térjen át a gazdaság. Ez pedig hosszabb távon tovább erősíti Kínát, miközben – a drága munkaerő miatt – nem valószínű, hogy az áttelepülő gyártás túl nagy része az Egyesült Államokban kötne ki.
Vállalat
Fontos