Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. augusztus 13. 10:16 Vállalat

Nem lesz többé Kína a világ gyára

Úgy tűnik, részben célt ér Donald Trump amerikai elnök Kínával szembeni politikája, sikerül meggyengíteni az ázsiai nagyhatalom pozícióit a telefonok és számítástechnikai eszközök gyártásában.

A Magyarországon is tevékenykedő, felénk inkább Foxconn néven ismert Hon Hai Precision Industry Co. elnöke a második negyedéves eredményeket ismertető tájékoztató után beszélt arról elemzőknek, hogy a tajvani alapítású cég fokozatosan tovább növeli gyártókapacitásán belül a Kínán kívüli helyszínek arányát, hogy elkerüljék az onnan jövő termékekre vonatkozó amerikai vámokat. Tavaly június végén még csak 25 százalék volt a világ Kínán kívüli részének aránya a Foxconn gyártókapacitásában, most pedig 30 – írja a Bloomberg.

„Nem számít, hogy az új helyszín India, Délkelet-Ázsia vagy az amerikai kontinens, mindegyikben ki fog épülni a gyártási ökoszisztéma” – mondta a vállalat elnöke. Hozzátette, Kína továbbra is kulcsszereplő lesz a cég gyártási hálózatában, de

véget ért az az időszak, amikor az ország a világ gyára volt.

Ezekre a szavakra érdemes odafigyelni, hiszen a Foxconn a világ egyik legnagyobb összeszerelő vállalata a fogyasztói elektronikai termékek ágazatában, olyan ügyfelekkel, mint az Apple, a Dell vagy éppen a Nintendo.

Az már más kérdés, hogy – Trump szándékai szerint – valóban gyengíti-e Kínát, ha elköltözik onnan az ehhez hasonló gyártókapacitás egy része. Könnyen lehet, hogy ez a nyomás csak felgyorsítja a kínai kormányzat által egyébként is szorgalmazott átalakulást, hogy az összeszerelésről és az exportról a fogyasztásra és a magasabb hozzáadott értékű, több tudást igénylő termékek előállítására térjen át a gazdaság. Ez pedig hosszabb távon tovább erősíti Kínát, miközben – a drága munkaerő miatt – nem valószínű, hogy az áttelepülő gyártás túl nagy része az Egyesült Államokban kötne ki.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚjraindult az amerikai-kínai szájkarateA két nagyhatalom rivalizálása központi téma marad a piacokon, a feszültségek nem múlnak el, de abban talán bízhatunk, hogy rövid távon senkinek sem érdeke túlfeszíteni a húrt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat amerikai egyesült államok Donald Trump foxconn kereskedelmi háború Kína Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.