Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. október 2. 14:07 Vállalat

Annyit bukott egy Magyarországon erős cég, mintha eltűnne a Facebook

Története valószínűleg legsúlyosabb válságát éli át a GE, amely alig több mint egy évvel kinevezése után megvált vezérigazgatójától, hogy egy vállalatátalakítási szakembert ültessen a helyére.

A General Electric részvényárfolyama 2000. augusztus 28-án érte el csúcsát, amikor mintegy 600 milliárd dollárt ért a konglomerátum, amely akkoriban rengeteg dologgal foglalkozott a pénzügyektől az energetikán át a repülőgép-hajtóművekig. Ekkor még a vállalatot két évtizeden keresztül irányító Jack Welch állt a cég élén, aki ünnepelt menedzserként búcsúzhatott, annak ellenére, hogy távozásakor már a harmadával kevesebbet ért a társaság, mint a csúcson.

Ennek egyik oka az volt, hogy a 2001. szeptember 11-i terrortámadások megviselték a GE számára fontos légi ipart és biztosítási szektort. Később már csak rövid időre sikerült elérni a 400 milliárdos cégértéket, hogy aztán a válság 100 milliárd dollár alá küldje a társaságot. Innen sikerült 300-ig visszakapaszkodni, az utóbbi szűk két év lejtmenete azonban ismét a korábbi mélypontra lökte a vállalatot múlt hét pénteken.

A Bloomberg néhány példát is összegyűjtött annak szemléltetésére, hogy mekkora összeg az az 500 milliárd dollár, amely eltűnt a GE értékéből. Ennyi Belgium GDP-je, a Facebook jelenlegi tőzsdei értéke, ennyi pénzből minden amerikai állampolgár kaphatna egyet a legdrágább iPhone X-esből,

egyetlen ember pedig 464 millió éven keresztül ihatna tejes kávét minden reggel a Starbucksban.

A GE ma már közel sem az, mint 2000-ben volt, az utóbbi években megvált például a Welch által felépített pénzügyi ágazatának nagy részétől. Ennek keretében vette meg a Budapest Bankot is a magyar állam 700 millió dollárért 2015-ben. Közel sem ez volt az egyetlen leépített tevékenység, erre a sorsra jutott a világítástechnika is, amelyből az egész vállalat kinőtt, miután Thomas Edison feltalálta a villanykörtét. Ebben a szektorban szintén fontos szereplő volt a vállalat Magyarországon, a GE Lightning nevű ágazat magyar és régiós részeit egy korábbi itteni GE-menedzser, Jörg Bauer vásárolta meg.

A GE mostani problémáinak legfontosabb egyedi oka talán az, hogy a céget 2001 óta irányító Jeffrey Immelt vezetése alatt teljesen tévesen mérte fel az energetika fejlődési irányát. Arra számítottak, hogy továbbra is nagy igény lesz a hagyományos erőművi turbinákra, amelyeket a társaság veresegyházi üzeme is gyárt, illetve szervizel.*A vállalatnak hazánkban összesen közel 5 ezer alkalmazottja van, akik négy gyárban, három kutató-fejlesztő és egy szolgáltató központban dolgoznak. Ennek jegyében bonyolította le azt a tranzakciót az Alstommal, amelynek keretében az utóbbi energetikai részlege a GE-hez került, míg az amerikaiak közlekedési részlege a franciákhoz.

A megújuló energiaforrások előretörése miatt azonban a turbinák iránti kereslet meredeken visszaesett, drámaian rontva a GE eredményeit. A 126 éves céggel júniusban az a szégyen is megesett, hogy kitették a Dow Jones tőzsdeindexből, ami újabb részvényeladási hullámot generált. Legutóbb pedig az borzolta a befektetők kedélyeit, hogy korróziós problémák léptek fel a vállalat által gyártott erőművi turbinákban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÓriási átalakulást jelentett be a GE, ami Magyarországot is elérhetiAz egyik legrégebbi amerikai vállalat január óta a magyar GDP-hez közelítő összeget veszített az értékéből. Lépni kellett, ez lett belőle.

John Flanneryt bő egy éve már kifejezetten a válság kezelése érdekében nevezték ki vezérigazgatónak, de mivel nem haladt elég gyorsan a vállalat átalakításával, most menesztették. Helyére Larry Culp kerül, aki korábban a Danaher vállalat sikeres átalakításával szerzett magának üzleti hírnevet. Ezzel együtt közölték, hogy nem fogják teljesíteni a korábban közzétett idei profitvárakozást, valamint leírnak 23 milliárd dollárt az erőművi üzletágnál.

Bár ez Flannerynek valószínűleg nem esett jól, de a tőzsdén jól fogadták a bejelentést, hétfő délelőtt 10 százalékot emelkedett a GE árfolyama. Az elemzők arra számítanak, hogy Culp folytatja a tevékenység karcsúsítását, a légi ipari, valamint a hagyományos és megújuló energetikai szegmenseket megtartva. Az átalakítást azonban minden bizonnyal fel fogja gyorsítani. Az év eleji tervekben még az egészségipar is fontos szerepet kapott, ezek szerint azóta megváltozott a megítélése.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFelszabdalhatja magát Magyarország egyik legnagyobb beruházójaA GE megvizsgálja annak a lehetőségét, hogy külön vállalatokba szervezze a főbb egységeit, ami tökéletes ellentéte az elmúlt évtizedek törekvéseinek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat átalakítás GE Jack Welch Jeffrey Immelt John Flannery Larry Culp Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.