Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. május 14. 11:43 Vállalat, Világ

Trump maga is megijedt attól, hogy mit tett a kínaiakkal

Donald Trump amerikai elnök a hétvégén két elég meglepő twitter üzenetet is kiküldött a Kínával folytatott kereskedelmi háborúval kapcsolatban. Az elsőből azt tudhattuk meg, hogy a kínai elnökkel közösen dolgoznak a ZTE nevű távközlési óriás megmentésén, a második pedig már arról szólt, hogy jól halad a munka. Mindez azért elég furcsa, mert éppen Trump közelmúltbeli intézkedései juttatták csőd szélére a céget, és ha tönkrement volna, akkor ez lett volna az első igazán nagy ütés a kínai-amerikai kereskedelmi és politikai vitában.

A ZTE, amely egyébként a magyarországi Telenor hálózat egyik legnagyobb beszállítója, a múlt héten azért állította le a termelését, mert Trump elvágta a céget az amerikai alkatrész beszállítóitól. A társaság nem tud amerikai alkatrészek nélkül létezni, és ha tönkremegy, annak nem csak szimbolikus jelentősége van, hanem 75 ezer alkalmazottja is utcára kerül.

A büntetést azért rótták ki Washingtonban a ZTE-re, mert titokban Iránnak és Észak-Koreának is szállított amerikai részegységeket tartalmazó berendezéseket, vagyis megszegte az amerikai embargót.

Úgy tűnik azonban, hogy a Trump kormányzat sem mérte fel jól, mit jelentene a ZTE bedőlése. Trump a jövő hónapban találkozik Kim Dzsongun észak-koreai elnökkel, de a megbeszélések közvetítője éppen Kína. A ZTE vártnál sokkal könnyebb térdre kényszerítése valószínűleg olyan sokkot okozna Kínában, ami miatt a fontos koreai egyeztetés is veszélybe kerülne.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Telenor magyar hálózata részben a kínai ZTE-re épül, ami mindjárt összeomlikHogyan reagálhat egy mobilszolgáltató, ha technológiai értelemben a lába alól hirtelen kihúzzák a szőnyeget?

Másrészt az sem biztos, hogy a második legnagyobb kínai távközlési óriás földbe gyalulása a nemzetközi kereskedelemben jól mutatott volna. Ahogy a New York Times is írja, Trumpnak nem könnyítené meg a dolgát, ha a kínai nagyvárosokban hirtelen tömegek kezdtek volna az utcákon iPhone-okat földhöz vagdosni.

Az amerikai visszatáncolást most megpróbálják elsősorban a 75 ezer veszélyben lévő munkahely megvédésével indokolni, a valóságban azonban sokkal inkább arról lehet szó, hogy a ZTE sokkal többet jelent Kínának, mint munkahelyek ezrei, és ezt nem vették kellő mértékben számításba. A ZTE a kínai technológiai fejlesztések egyik központja, és a kínai technológia külföldi elterjesztésének egyik kulcsa. Még akkor is, ha egyébként jelentős mennyiségű amerikai szabadalmat bitorolva indították a fejlesztéseket.

Az amerikai kongresszusi képviselők azonban keményen kritizálják Trump taktikáját, rögtön azt kérdezték, hogy mi lenne, ha az elnök inkább a nemzetbiztonsággal törődne a kínai munkások helyett. Az amerikai álláspont szerint ugyanis a kínai állam rejtett segítségével fejlődő ZTE és a Huawei amerikai távközlési piaci jelenléte súlyos kockázatokat rejt.

Trump egyelőre nem fedte fel, hogy a ZTE életben tartásáért cserébe milyen komplex előnyökre számít, de úgy tűnik, hogy az ügy rendezése egy tágabb tárgyalási csomag részeként lesz értelmezhető. Ennek mind az észak-koreai tárgyalásokhoz, mind a Kínával szembeni kereskedelmi tárgyalásokhoz köze lehet.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ Donald Trump kereskedelmi háború Kína távközlés ZTE Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 11:54 Adat, Vállalat

Magyar olajellátás: „ha Al Caponéval üzletelsz, legyen B-terved”

Nagyobb a füstje, mint a lángja a Lukoil-ügynek: nem valószínű, hogy az orosz olajipari cég ukrajnai szankcionálása komoly gondokat okozna a hazai energiaellátásban.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.