Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. július 5. 18:30 Vállalat, Világ

Jön a nehéztüzérség a kereskedelmi háborúban

Eddig főleg a szájalás és szimbolikus intézkedések mentek abban a kereskedelmi háborúban, amit az amerikai elnök a jelek szerint mindenképpen ki szeretne robbantani. De most már kezd élessé válni a helyzet. A korábbi bejelentés alapján pénteken életbe lép az éves szinten 34 milliárd dollárnyi kínai termékre vonatkozó, 25 százalékos kiegészítő amerikai importvám.

A kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője közölte: az érintett termékkör közel 60 százalékát az országban letelepedett külföldi vállalatok állítják elő, köztük amerikaiak. Azaz az Egyesült Államok saját magát lövi lábon az intézkedéssel. A kínai illetékesek persze nem elégednek meg azzal, hogy az amerikai vámok káros hatásairól beszélnek. Közölték azt is, hogy azonnal életbe léptetik az ellenintézkedéseket, és olyan amerikai termékeket fognak megsarcolni, mint a városi terepjárók, a szójabab és még egy sor agrártermék.

Beszéltek erről már korábban is, amire Trump azzal reagált: ellenintézkedésként akár évi 400 milliárd dollárnyi kínai importra vet ki pluszvámokat.

Itt még nem tartunk, de a konfliktus már így is mélybe taszította az ázsiai tőzsdéket. Ha az Egyesült Államok és Kína is 50 milliárd dollárnyi árura vet ki pluszvámot, az a Bloomberg becslése szerint 0,2 százalékponttal veti vissza a kínai növekedést. Ha a konfliktus eszkalálódik, akkor ez 0,5 százalékpont is lehet.*Tavaly az ország gazdasága 6,9 százalékkal nőtt, az idei terv 6,5 százalék. Az elemzők egy része szkeptikusan viszonyul a hivatalos növekedési adatokhoz.

A legnagyobb mértékben valószínűleg nem is az amerikai vagy a kínai gazdaságot sújtja majd a kereskedelmi konfliktus, hanem az olyan kisebb országokat, amelyek gazdasági teljesítménye nagymértékben a nemzetközi értékláncoktól függ. Ilyen értéklánc például, ha a Németországban összeszerelt Audiba Győrben gyártott motor kerül.

A londoni Pictet alapkezelő szakemberei az alapján állították össze a kereskedelmi háborúban legsérülékenyebb országok listáját, hogy exportjuk hány százaléka kapcsolódik nemzetközi értékláncokhoz.*Ebben a Kereskedelmi Világszervezet adatait vették alapul. Magyarország a negyedik helyen, Csehország és Szlovákia között végzett. A kínai-amerikai konfliktus ettől függetlenül persze sokkal jobban sújtja (majd) például Dél-Koreát, de mivel az Egyesült Államok és az EU között is egyre súlyosabb a kereskedelmi konfliktus, a lista hazánk szempontjából is releváns.

 

A trend amúgy is világszerte afelé mutat, hogy egyre komolyabb akadályok tornyosulnak a szabad kereskedelem előtt. A Világkereskedelmi Szervezet (WTO) a napokban tette közzé rendszeresen publikált jelentése legfrissebb kiadását, amely azt mutatja: a május közepét megelőző fél évben a világ 20 legnagyobb gazdaságában (G20) kétszer annyi a kereskedelmet megnehezítő intézkedést hoztak, mint az azt megelőző hat hónapban.

Szám szerint 39-ről van szó, köztük új és megemelt vámokkal, ezekhez kapcsolódó nehezített eljárásokkal és külkereskedelmet sújtó adókkal. Egy hónapra tehát átlagosan és kerekítve hat jutott, ami a korábbi fél év értékének kétszerese. Roberto Azavedo WTO-főigazgató szerint ez különösen annak fényében aggasztó, hogy a május közepe óta bejelentett intézkedéseket ez a statisztika még nem tartalmazza. Hozzátette: mindez súlyosan veszélyezteti a gazdasági növekedést. Ezek az intézkedések 74 milliárd dollárnyi kereskedelmi forgalmat érintettek, ami az egy évvel korábbi hasonló időszak másfélszerese.

Szerencsére azért az ellentétes folyamatok sem álltak le, a vizsgált féléves időszakra 47 kereskedelemsegítő intézkedés jutott. Értékben kifejezve már kevésbé derűs a kép, mert a közel 83 milliárd dollárnyi érintett árukör csak feleakkora, mint 2016-17 hasonló időszakában.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ egyesült államok kereskedelmi háború Kína Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.