Hírlevél feliratkozás
Al-Hilal István
2024. november 29. 15:12 Pénz

Befektetési lehetőségeket is hozott a klímacsúcs

(A szerző a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.)

Bár a bakui klímakonferencia (COP 29) felemás eredményeket hozott, az éghajlati kockázatokhoz kapcsoló közzétételek javulása új lendületet adhat a szén-dioxid-mentesítésnek többek között az elektromos hálózati csatlakozási pontok, az ipari termékek, a vegyipar, a kritikus ásványi anyagok és fémek, az infrastruktúra, az erdészet, a vízügyi megoldások és a mezőgazdaság területén. A befektetőknek azonban meg kell tanulniuk, hogy miképpen vezetnek ezek a tendenciák tartós versenyelőnyökhöz.

Az előző, Dubajban rendezett klímacsúcs, a COP 28 óta – amikor jó néhány ország vállalta, hogy 2030-ig megháromszorozza a megújuló energiaforrások terén végrehajtott beruházásait és megduplázza az energiahatékonyságot – a megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó beruházások a magasabb kamatlábak és az egyre inkább protekcionista intézkedések ellenére is tovább nőttek.

A megújuló energiaforrások bevezetésének elősegítése érdekében COP 29 elnöksége új célokat tűzött ki az energiahálózatok és a tárolási kapacitás bővítésére vonatkozóan, ami az érintetteket a beruházások növelésére ösztönözheti ezeken a területeken. Az energiatárolási célkitűzések értelmében az országok 2030-ig 1500 gigawatt tárolókapacitást létesítenének, ami hatszorosa a 2023-as 270 gigawattos szintnek (és amelynek 65 százaléka szivattyús-tározós erőmű a Nemzetközi Energiaügynökség szerint).

Míg a szivattyús-tározós erőművek kapacitása tovább nőhet, a tárolás terén a növekedés oroszlánrészét várhatóan az akkumulátorok teszik majd ki. A hálózati célok értelmében 2030-ig 25 millió kilométer hálózatbővítésre vagy -felújításra kerülne sor, ami a UBS elemzői szerint az évtized végéig a globális hálózati beruházások esetében 8-12 százalékos éves növekedési rátát jelentene.

Még ha az Egyesült Államok ismét ki is lép a párizsi megállapodásból, számos, a közgazdaság által vezérelt energiaátmeneti tendencia – például a napenergia terjedése – valószínűleg fennmarad, különösen az olyan országokban, mint Kína, ahol ez az iparpolitika részét képezi. A technológiák globális átvételének üteme azonban lelassulhat, ha a vezetés hiánya a következő 12 hónapban (a következő, brazíliai klímacsúcsig) rányomja bélyegét a nemzetileg meghatározott hozzájárulásokhoz kapcsolódó célokra.

Miután Bakuban végre életbe léptették a párizsi megállapodás 6. cikkelyét, az önkéntes szén-dioxid-piacokon kedvezőbben alakulhatnak az árak, ami nagyobb kedvet csinálhat a vállalatoknak ahhoz, hogy mások kibocsátásának mérsékléséért fizessenek, miután ők már mindent elkövettek a saját kibocsátásuk csökkentése érdekében.

A szén-dioxid-árképzés továbbra is elaprózottnak mondható. De az országok szintjén zajló, immár bevett gyakorlatnak számító kereskedelem és a szén-dioxid határkiigazítási mechanizmus (amelyet az EU már elfogadott) valószínűleg globálisan elfogadhatóbbá teszi a szén-dioxid költségét, amely a legtöbb nagyvállalat számára kötelezettségként, ugyanakkor potenciális fedezeti lehetőségként is értelmezhető. Ezt és más kockázatokat – beleértve a már ma is fennálló hőmérséklet-változásokból eredő, az ellátási láncokat érintő fizikai éghajlati kockázatokat is – a jövőben figyelembe kell venni a vállalati stratégiákban.

Az éghajlati kockázatokat mind gyakrabban teszik közzé a fenntarthatósági jelentéstételi intézkedések – az EU-ban a CSRD, más joghatóságokban az ISSB – keretében. Ennek eredményeképpen a beruházási trendek ma már nem csupán az éghajlati megoldásokat, hanem a vállalatok által a működésük szén-dioxid-mentesítésére és eszközeik védelmére tett intézkedések szélesebb körét is érintik. Ez lehetőségeket teremt olyan területeken, mint az ipari termékek, a vegyipar, a kritikus ásványi anyagok és fémek, az ellenálló infrastruktúra, az erdészet, a vízügyi megoldások és a regeneratív mezőgazdaság.

Ugyanakkor az ezekben az ágazatokban szerzett kitettség nem garantál az átlagosnál nagyobb nyereséget, és a befektetőknek továbbra is arra kell összpontosítaniuk, hogy mely vállalatok szereznek piaci részesedést, hogy ez a részesedés az innovációnak vagy a méretnek köszönhető-e, és hogy ebből a versenyelőnyből hogyan hoznak ki jobb hozamokat különböző típusú inflációs körülmények között.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKimondták az olajkorszak végét a dubaji klímacsúcson, de azt nem tudni, hogyan fejeződik beAz is nagy előrelépés, hogy egyetértésre jutottak a klímacsúcs résztvevői a fosszilis tüzelőanyagok korlátozásának szükségességéről.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKéső lesz kiszállni, ha kitör a pénzügyi klímapánikA klímaváltozással nemcsak az a baj, hogy megsülünk vagy éhen halunk, hanem összedöntheti azt a pénzügyi és gazdasági rendszert, amely kimenthetne még a bajból.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre jobban pörgeti az élelmiszerek drágulását a klímaváltozásMár az utóbbi években is hozzájárult az inflációhoz az éghajlatváltozás, a jövőben pedig csak még inkább erősödik majd ez a hatás.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem sok jót jelez a jövőre nézve, ahogy a kormányok belenyúlnak az élelmiszerpiacba időjárási sokkok utánA hazai fogyasztók védelme a következő évtizedekben felerősítheti az éghajlatváltozás negatív társadalmi hatásait, és gyengítheti az élelmiszer-biztonságot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegéri Magyarország számára a klímaváltozás elleni küzdelem, és pénz is van ráA gazdaság gyors zöldítéséből eredő haszon majdnem háromszorosa annak, mint amennyit el kell költeni a klímavédelmet szolgáló célok elérése érdekében.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz éghajlatváltozás klímacsúcs klímaegyezmény klímagazdaságtan klímakonferencia klímaváltozás zöld beruházások zöld energia zöld gazdaság Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.