Hírlevél feliratkozás
Kiss Péter
2024. november 3. 06:09 Pénz

Elérkezett Kína a „bármi áron” pillanathoz?

(A szerző az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.)

Komoly fellendülés után vannak a kínai részvénypiacok, miután jól kivehető változások történtek a kommunista állam gazdaságpolitikájában. Szeptember végén a párt legmagasabb grémiumai új irányokat szabtak a kamat- és a lakáspolitikának, amiben sok befektető lát lehetőséget, kérdés azonban, hogy az intézkedések menyire hatásosak, és milyen időtávra szólnak. A kulcs a tartós fordulathoz a megfelelő méretű és összetételű fiskális ösztönző csomag lenne, ennek részletei azonban csak lassan szivárognak.

A kínai Politbüro szeptember végén soron kívüli ülést tartott a gazdaságpolitikáról, ami már önmagában is arra utal, hogy a pártvezetés felismerte a változás szükségességét. A Politbüro ezután síkra szállt a „hatásos” kamatcsökkentés mellett, és az ingatlanpiac stabilizálását sürgette. Ami a költségvetési politikát illeti, első körben nem esett kifejezett szó pótköltségvetésről, de a Politbüro ismét szóba hozta az ultra hosszú lejáratú államkötvényeket és a helyi speciális kötvényeket, ezzel tápot adott azoknak a várakozásoknak, amelyek szerint egy nagy fiskális csomag bejelentése várható a közeljövőben.

A Politbüró szavai nyitott fülekre találtak, ugyanis

  • a kínai központi bank (PBoC) szinte azonnal 20 bázisponttal 1,5 százalékra csökkentette irányadó hétnapos kamatát, amivel meglepte a 10 bázispontos csökkentést váró piacokat. A lépés hatására a hitelkamatláb 20 bázisponttal, a betéti kamatlábak 25 bázisponttal, a középtávú hitelkeret kamata pedig 30 bázisponttal csökkent.
  • Ezzel párhuzamosan a PBoC 50 bázisponttal – súlyozott átlagban 7-ről 6,6 százalékra – csökkentette a kötelező tartalékrátát, ami önmagában 1000 milliárd jüan likviditást szabadít fel a bankrendszerben;
  • Ezen kívül a központi bank határozottan kérte a bankoktól, hogy a korábban kihelyezett jelzáloghitelek kamatát igazítsák az új kibocsátású jelzáloghitelekéhez. Mivel Kínában az ilyen kérésekre nem könnyű nemet mondani, ez az „intézkedés” idővel 50 bázispontos kamatcsökkentést hozhat, ami a PBoC becslése szerint 150 milliárd jüan kamattehertől szabadítja meg a lakosságot.
  • A PBoC továbbá likviditási eszközöket bocsájt a nem banki pénzügyi intézmények rendelkezésére részvények vásárlására és a tőzsdén jegyzett vállalatok számára visszavásárlások lebonyolítására.
  • A második lakást vásárlók számára a kötelező önrész 25-ről 15 százalékra – vagyis az első lakás vételével megegyező szintre – csökken, ami jelképesen véget vet a spekulatív befektetőket szigorúan korlátozó politikáknak.

Ezek a lépések nemcsak direkt módon hatnak a pénzpiacokra és a befektetési eszközökre, de azt is jelzik, hogy gazdaságpolitika szemlélete is megváltozott a monetáris politikával és a lakáspolitikával kapcsolatban. A monetáris lazítás és a lakáspolitikai kiigazítások azt jelzik, hogy a kínai vezetés újabb, a korábbiaknál nagyobb erőfeszítéseket tesz a gazdaság támogatására, de még mindig nem tűnik valószínűnek, hogy ezek elegendők lennének a gazdaság strukturális lassulásának megfordítására. (A kínai gazdaság és az ingatlanpiac hosszú távú kihívásairól bővebben itt lehet olvasni.)

A befektetők annyira örültek az új bejelentéseknek, hogy a kínai CSI 300 index a 2008 óta látott legnagyobb heti emelkedését könyvelhette el szeptember végén, majd október első hete után nemcsak ledolgozta az eddigi egész éves veszteségeket, de az idén legjobban teljesítő indexek közé is került, több másik kínai részvénypiacot reprezentáló társával egyetemben.

A Bank of America adatai szerint október elején soha nem látott mértékű tőke áramlott a fejlődő piaci és a kínai részvényalapokba. Noha az extrém mozgások mögött az alacsony pozicionáltság is nagy szerepet játszhatott, erre a gazdaságpolitikai irányváltásra mindenképpen érdemes odafigyelni.

Az első bejelentések után a befektetők a pénzügyminiszter október 8-ára időzített bejelentéseit várták, hogy végre fény derüljön a belengetett csomag méretére. Az előzetes elemzői várakozásokban a kétezertől a tízezer milliárd jüanos összegig sok mindent lehetett olvasni a csomag méretét illetően. Ehhez képest csalódást okozott, hogy a sajtótájékoztatón végül konkrét összegek nem hangzottak el, így a részvénypiacok korrigáltak is a magas szintekről. A bejelentés azonban fontos részleteket árult el a formálódó elképzelésekről. Az elhangzottak négy fő intézkedés köré csoportosíthatók:

  • a helyi önkormányzatok megsegítése a hitelkockázatok csökkentése érdekében (a központi kormányzat effektíve átvállalná a helyi önkormányzatok adósságait);
  • speciális kötvények kibocsátásával a központi kormányzat feltőkésítené a nagyobb állami tulajdonban lévő bankokat;
  • az ingatlanpiac stabilizálása (speciális kötvények kibocsátásával a helyi önkormányzatok eladatlan lakásokat és telkeket vásárolhatnának);
  • a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok támogatásának megnövelése.

A pénzügyminiszter megjegyzései az intézkedésekkel kapcsolatban szintén említést érdemelnek, azok tovább növelhetik a befektetői bizalmat azzal kapcsolatban, hogy a döntéshozók felismerték a probléma méretét, és készek mindent megtenni a megoldás érdekében. Lan Fo’an jelezte, hogy hajlandók érdemben emelni az adósságplafont, és kiemelte, hogy a központi kormányzatnak jelentős tér áll rendelkezésre az adósság és a költségvetési deficit növelése terén. Hozzátette továbbá, hogy nem csak ez a négy fő intézkedéscsoport az, amiben gondolkoznak, hanem további eszközöket is vizsgálnak a gazdaság élénkítésére és az ingatlanpiac, valamint a fogyasztás támogatására.

Bár a lépések rövidtávon segíthetnek stabilizálni a piaci hangulatot, az igazi próbatétel a konkrét részletekben és az intézkedések méretében rejlik majd. Az eddigi bejelentések alapján a GDP-növekedés nagymértékű megugrására a legtöbb elemző szerint nem lehet számítani, viszont a fiskális ösztönző csomag részeként megjelenő lakossági fogyasztást célzó támogatások új szemléletet tükröznek, melyre eddig még nem volt példa. Megfelelő méret esetén ez valódi változást hozhat a háztartások fogyasztásának ösztönzésében és a deflációs nyomás kezelésében.

A stabilizálódó ingatlanpiac a háztartások javuló várakozásaival együtt további hátszelet adhat a részvénypiacnak. Ez a hatás különösen pozitív lehet a fogyasztási cikkek szegmensében és a pénzügyi szektorban, azon belül is különösen a brókercégek és a vagyonkezelők forgalmára.

A szeptember végétől látható fordulat a kínai gazdaságpolitikában érezhetően más, mint az eddigiek: nagyobb, átfogóbb és koncentráltabb, mint a korábbi egyszeri bejelentések. A részletek bejelentésének lassú ütemezése, valamint a fiskális csomag méretével kapcsolatos bizonytalanság ugyanakkor nehézzé teszik annak megállapítását, hogy mennyire stratégiai változás, amit látunk, illetve hogy elég lesz-e a tartós fordulathoz. Avagy másként fogalmazva, nem világos, elérkezett-e Kína a „bármi áron”*Elemzők által gyakran használt fordulat, amióta Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke 2012. július 26-án kijelentette, az EKB bármit hajlandó megtenni (“whatever it takes”) az euró védelme/megmentése érdekében, amivel sikerült megnyugtatnia a pénzpiacokat. pillanathoz, amikor tabuk nélkül bármit kész megtenni a gazdaságirányítás a növekedés támogatása érdekében.

Mindenesetre az irányváltás mindenképpen érezhető, és ez újra érdekessé teheti a kínai részvénypiacot, mely a Covid utáni újranyitást követő rali óta folyamatos lejtmenetben volt. Az amerikai Fed lazító monetáris politikája mellé csatlakozó kínai fiskális és monetáris lazítás kettőse pedig mindenképpen hátszelet ad a globális gazdaságnak, amire sok olyan országnak szüksége van (Magyarország is ilyen), amelyek különösen kitettek a külső makrogazdasági és pénzügyi környezet hullámzásainak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulniAz ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy több ezer kilométerre lévő tengerszoros Kína legsebezhetőbb pontjaKína olajimportjának 80 százaléka a Malaka-szoroson halad keresztül, amelynek így kiemelkedő jelentősége lehet egy amerikai-kínai konfliktus esetén.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJó erőben van az amerikai gazdaság a választás előtt, nem valószínű recesszióA vártnál sokkal ellenállóbbnak bizonyult az amerikai gazdaság még a magas kamatkörnyezetben is, nem látszik a recessziós kockázatok emelkedése.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz gazdaságpolitika GDP-növekedés jüan Kína monetáris politika tőzsde Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Torontáli Zoltán
2024. november 13. 11:40 Élet, Pénz

Mit választ a fiatal, ha kellene neki négymillió forint, röghöz kötést vagy drága kölcsönt?

Úgy mozgatna meg 500 milliárd forintot a munkáshitellel a kormány, hogy az neki jövőre csak 10 milliárdba kerül.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.