Hírlevél feliratkozás
Avatar
2024. október 21. 15:53 Pénz

Ki törhet be a két óriás mellé az elhízás elleni készítmények piacára?

(A szerző a Concorde junior portfóliómenedzsere. Az Ekonomi a G7 elemzői szeglete.)

Mi az ára a karcsúságnak? 2021 előtt valószínűleg azt válaszoltuk volna, hogy az egészséges táplálkozás és rendszeres mozgás a biztos recept. A mai tényállás alapján Európában nagyságrendileg 300 eurót kell fizetnünk érte egy hónapra, míg az Egyesült Államokban kicsit borsosabb, havi 1000 dollár körüli árért válhatunk meg a pluszkilóktól, ugyanis ennyibe kerülnek listaáron az Ely Lilly és a Novo Nordisk jelentős súlyvesztést előidéző készítményei.

A fogyasztó gyógyszerek alapját képező GLP-1 receptor agonisták kezdetben a 2-es típusú diabétesz kezelésében játszottak szerepet, így elsődlegesen nem a súlycsökkentő hatásuk miatt kerültek piacra. Azonban a hiúság komoly keresletet generál, így az áldásos „mellékhatás”, a fogyás mint fő alkalmazási terület megragadta az olyan nagy gyógyszergyártók fantáziáját, mint a dán Novo Nordisk és az amerikai Eli Lilly. Az elhízás piaca adta növekedési lehetőség pedig a befektetők figyelmét sem kerülte el, és ez a mesterséges intelligencia papírokéhoz hasonló ralit eredményezett a cégek árfolyamában.

Az emberi hiúságot nehéz pénzben kifejezni, de a Goldman Sachs becslései szerint az egészségügyi szektor legutóbbi sikersztorija, az elhízás elleni készítmények piaca 130 milliárd dollárosra nőhet 2030-ra. Az egyik legizgalmasabb kérdés, hogy az úttörőnek számító Eli Lilly és Novo Nordisk mellett kaphatnak-e teret a kisebb, hasonló készítményeket fejlesztő gyógyszergyártó vállalatok.

Többen is próbálnak versenybe szállni a kisebb biotechnológiai vállalatok közül, a legesélyesebb versenytársak között az amerikai biotechnológiai vállalatokat, az Amgent és a Viking Therapeutics-et, valamint a szintén dán Zealand Pharmát emelhetjük ki.

De vajon tudnak -e még újat mutatni az újabb belépők? Nem kizárt, hogy igen, de azért jócskán vannak kockázatok is. Az Amgen által fejlesztett MariTide nevű készítmény a Novo Nordisk gyógyszeréhez hasonló súlyvesztést ígér a GLP-1 és GIP receptor agonisták kombinációjával, azonban kényelmesebb, havi egyszeri adagolás mellett. A gyógyszer egyelőre kissé kedvezőtlenebb mellékhatásprofilt produkált a gyomor- és bélrendszeri mellékhatások tekintetében, így a klinikai tesztelés következő fázisának adatközlésében az ezzel kapcsolatos fejleményeket mérlegelhetik majd a befektetők.

A Viking Therapeutics klinikai tesztelés alatt álló fogyasztó tablettája elenyészőnek mondható mellékhatásai miatt jól áll a versenytársakhoz képest. A körülbelül 7 milliárd dolláros piaci kapitalizációjú kis biotech cég viszont egyedül aligha veheti fel a versenyt az 1000 milliárd dolláros piaci kapitalizáció felé jó úton haladó Eli Lillyvel, hiszen a gyógyszerek fejlesztésének folyamata inkább a nagyok játékának tekinthető költséges mulatság. Nem beszélve a sikeres fejlesztést követő gyártáshoz szükséges kapacitások kiépítésének beruházási igényéről, melyre az amerikai és a dán gyógyszeripari óriás már legalább 20 milliárd dollárnak megfelelő nagyságrendben költött az elmúlt négy évben.

A két nagy cég 3-4 éves előnnyel rendelkezik az új belépőkkel szemben, és a már piacon lévő fogyasztószerekből származó, várhatóan dinamikusan növekvő árbevétel is segíti a gyártási kapacitás bővítését és a további gyógyszerek fejlesztésének finanszírozását. Így nehezen elképzelhető, hogy a Viking Therapeutics versenyképes lehet anélkül, hogy felkarolná egy nagyobb gyógyszergyártó szereplő.

A dán Zealand Pharma is komoly erőfeszítéseket tesz, hogy megcsípje a harmadik helyet a két vezető szereplő után, de a vállalat méretéből adódóan itt is hasonló korlátok lehetnek, mint a Viking Therapeutics esetében. A legérdekesebb elhízás elleni készítmény a portfóliójában az amylin hormon étvágyszabályozó hatását kihasználó fogyasztószere. Ez a GLP-1 receptor agonistákhoz képest szerényebb emésztőrendszeri mellékhatásokat mutatott a klinikai tesztelés fázisában, és bár nagyrészt férfiakon tesztelték a készítményt – akiknél általában kisebb a súlyvesztés mértéke – összességében biztató adatokkal kecsegtette a befektetőket a vállalat.

Az álomalak-raliban enyhe megtorpanást hozott a szeptember, azonban az Eli Lilly részvényeiben látható mini korrekció és a Novo Nordisk nyár óta tartó gyengélkedése nem kérdőjelezi meg az elhízás elleni készítmények duopol piacának fennmaradását.

Ebben a versenyben azonban a mellékszerepért is érdemes küzdeni, hiszen ha a két főszereplőnek megelőlegezzük a 85-90 százalékos piaci részesedést, még akkor is nagyot szakíthatnak az újonnan belépő biotech cégek. Ha a Goldman Sachs már említett becslését vesszük alapul, a maradék 10-15 százalékos részesedés is 13-19,5 milliárd dollárt jelenthet az évtized végére.

A versenyfutásban két-három körrel előrébb járó Eli Lilly és Novo Nordisk pozíciója tehát aligha van veszélyben, de az utánuk következő helyezések sorsa az évtized második felében eldőlhet, amikor piacra kerülhetnek a második körös belépők készítményei. Győztest még korai lenne hirdetni, a befektetők részéről is leginkább az esélyek latolgatása zajlik, a klinikai tesztelések függvényében tehetnek inkább egyik vagy másik szereplőre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHogyan lehet befektetni egészségügyi cégekbe, hogy az ne legyen dupla vagy semmi játék?A tudományos eredmények előrejelzése helyett a megbízható alapokkal rendelkező minőségi vállalkozások azonosítás lehet a nyerő megközelítés.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElhízott amerikaiak hozták meg a jólétet egy 16 ezer fős dán kisvárosnakA Novo Nordisk olyan mértékű iparűzési adót fizet, hogy az önkormányzat csökkenteni tudta a lakosok adóterheit.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAnnyira sok pénzt csinál a dán súlycsökkentő gyógyszer, hogy már az hajtja az ország gazdasági növekedésétAz USA-ban egyre több híresség használja az eredetileg cukorbetegeknek szánt gyógyszert, így a dán Novo Nordisk már a világ húsz legnagyobb cége közé tartozik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz elhízás eli lilly fogyás Novo Nordisk részvények részvénypiac Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Stubnya Bence
2025. március 26. 16:21 Pénz, Vállalat

Máltai bankot venne az OTP a helyi sajtó értesülése szerint

Az értesülést az OTP nem kommentálja, de ha tényleg megvenné a HSBC helyi leányát, ez lehetne az első Kelet- és Közép-Európán kívüli leányvállalata.

Váczi István
2025. március 21. 12:47 Közélet, Pénz

Még kényelmetlenenebb helyzetbe került az alapítványi botrány nyomán Varga Mihály

Korábban jó ötletnek tűnhetett a jegybanki alapítvány vagyonának beolvasztása az MNB-be, de a botrány és vagyonvesztés után már nagyon más a helyzet.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.